| alyp0p a întrebat:

Eu am un caine. recent mi-a murit o ruda care statea mereu cu el (strabunica, 88 ani) si de atunci nu ma mai asculta, cand vreau sa il leg (stau la curte si noaptea ii dau drumul) nu mai vine, nu prea mai mananca, nu mai este el. e mult mai diferit...de ce?

7 răspunsuri:
| Pitic a răspuns:

Animalele se ataseaza imediat de cineva si daca spui ca bunica ta statea cu el ii dadea sa manance cu atat mai mult, el se simte singur acum simte ca ea nu mai e si ii duce dorul.
Simte ca ea nu mai este printer noi si este trist si daca ti-ai fi facut timp sa stai cu el, ai fi observat ca ii lacrimimeaza ochii adica e ca si cum ar plange, are si el sentimente, ar trebui sa te joci cu el sa il faci sa uite de aceasta trsistete

| qtheodora a răspuns:

Poate ii dor de strabunica ta, eu am avut un caine si in anul respectiv mi-a murit si strabunicul si in acel an toate animalele mele au murit sau au fost furate. Se spune ca in anul respectiv cand iti moare cineva in familie nu ai noroc la animale.sad

| ღDangoღDaikazokuღ a răspuns:

Incearca sa-l dresezi, vorbeste cu el... Sa ii fii mai apropiata cu el decat ai fos vreodata... asta daca ai timphappy

| DoK a răspuns:

Kinele se atasheaza foarte tare de stapin, din cauza asta el are asa komportament ciudat. Trebuie sai acorzi mai multa atentie si falal sa aiba incredere in tine. La vara primblativa impreuna prin Natura.

| gaby98g a răspuns:

Ii este dor de acea strabunica a ta faptul ca a murit o zguduie.numai sa ai grija de ea eu am avut un caine care l-am dat si de dor a murit...doar ai grija de el...

| Emiliana_Hertrich_1968 a răspuns:

Daca trece de faza asta e ok, daca nu...va muri fiindca simte lipsa strabunicii.

| sadhna a răspuns:

Cainele este ca un om si el iubeste si atunci dca strabunica ta statea cel mai mult cu el si il iubea mult acum el saracul a pierduto si nu mai are asa multa iubire si detoate. daca vrei sa isi revina petrece timp cul el arata-i ca il iubesti si stai linistita nu ai de ce sa te temi