| Ramo137 a întrebat:

Bina ziua. asi dorii sa adopt un caine rottweiler, stau la curte in Bucuresti. Mereu mi-am dorit, am mai avut un caine dar, a murit. rog seriozitate! caut de ceva timp..am destul timp liber pentru a ma ocupa de el. Multumesc mult!

6 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Cauta la adoptii caini sau pe publi24.ro/tocmai/e.animale...

| Ion_Giurgica_1997_qOVn a răspuns:

Salut.rotwailler hmm sa iti spun stau la taara am avut rotwailler nimic iesit din comun in primii ani. daca nu ai puii porci iepuri si alte animale prin curte in primi ani de viata le mananca pe ele dupa doi ani max al meu s-a schimbat, cand am venit inserat aca sa o tebuit sa il sun pe tata sa il deoarece ma musca nu i-am facut nimic cat a fost mic e un caine extrem de rau si periculos ia-ti un ciobanesc nu conteaza sa fie de ra sa cainele meu are 14 ani http://www.youtube.com/watch?v=Wan5ECA9fI4 cand am fost la vaci un vecin are doi corso si au sarit la mine daca nu era el eu nu iti mai scriam a fost spart la gura pipt dar spre mandria mea nu lau omorat sa tinut la ei doi corso pana am venit stapanul am pui la el gratis.E adevarat!

| Ramo137 explică (pentru Ion_Giurgica_1997_qOVn):

Uite. la 14 ani deja e f batran. am avut caini, poate nu ai stiut cum sa il educi, cum sa ii impui limite si altele, am avut un rottweiler o saptamana acu un an si l-am educat de nu ai sa mai vezi asa caine. Nus rai, doar ca aveau f multa energie daca nu il plimbai zilnic minim juma de ore. si acea energie se strange si poc! se intampla cum se intampla, musca, maraie, e frustrat si altele. Stiu multe despre ei, despre caini in general. daca ai vreo intrebare poti sa mi-o lasi pe privat intr-un mesaj. happy ai grija de tine e bine ca nu ai patit mai rau. oamenii sunt de vina fiindca cainii sunt asa, fiindca nu stiu sa ii educe ( uita-te la caesar millan de la el stiu tot- cel mai mare psiholog canin), eu inca caut rottweier, mersi de respuns bafta happy

| Ramo137 explică (pentru Ion_Giurgica_1997_qOVn):

Nu e un caine rau..nici unu nu este. trebuie sa fi dur din fire sa te asculte dar fara sa il bati ca. e naspa devina agresiv.
Ca la orice rasă, comportamentul potențial periculos este, de obicei, rezultatul educației iresponsabile a proprietarului, a tratamentului plin de abuzuri, neglijare sau lipsei de socializare. Experții recomandă ca acești câini să beneficieze de instruire și socializare extinsă, lucruri esențiale pentru toți Rottweilerii. Potrivit AKC, Rottweilerii iubesc persoanele din anturajul lor și pot să se comporte într-un mod comic spre deliciul familiei și prietenilor, dar sunt, de asemenea, foarte protectori cu teritoriul lor și nu agreează străinii. Rottweilerii au nevoie de atenție în formare și de multă, multă socializare. Rottweilerilor nu le face bine să stea legați timp îndelungat. Ei sunt câini de lucru și necesită o ocupație, de aceea nu se recomandă acest câine oricui. happy

| Ion_Giurgica_1997_qOVn a răspuns:

Ai dreptate dar pana la un an nu l-am tinut in lant asta care il am acum are 13 ani de cand e in lant bine i-am mai dat si drumul. Mersii pentru raspuns!