| denisuka1 a întrebat:

Eu stau la bunici, doi oamenii care m-au urat de cand m-am nascut, pentru ca, eu sunt fata lui Liviu, care a parasit-o pe maicamea imediat, dupa ce m-a nascut pe mine. Si ce s-au gandit ei? sa ma chiuie si sa isi bata joc de mine. Fiind oarecum obligati sa ma tina la ei acasa, intrucat si deoarece mama le da bani.Mama mea, s-ar recasatorit, a mai facut un copil, care nu stie ce sa ii mai faca, dar eu mereu primesc numai reprosuri si jigniri.Si nu e vorba ca sunt invidioasa sau altceva, nu! dar daca nu poate sa imi ofere mai mult, macar sa ma lase linistita.In cateva luni fac 18 ani. Nu mai rezist sa stau aici. Mereu numai tipete, injuraturi, reprosuri si lucruri urate. La mamicamea nu pot sa ma mut pentru ca mi-ar fi mai rau. Dar nici aici nu mai pot sa stau. Am o relatie stabila de 2 ani. Prietenu meu m-ar lua la el, dar el sta cu parintii si la salariile din ziua de azi, nuprea ar putea sa ma tina si pe mine. Nu stiu ce sa fac. Am ajuns la pragul disperarii. Poate imi da cineva un sfat bun. Am foarte mare nevoie de sfatul tau in acest moment

Răspuns Câştigător
| laury4ever a răspuns:

Hmm...cam naspa sincer situatia ta, si bunicii mei ma urasc in schimb eu sunt norocoasa ca nu stau la ei.Eu una nu ti-as recomanda sa te muti la prietenul tau, si asta din simplu motiv ca el sta cu parintii. Statul la un loc cu prietenul si parintii nu o sa fie foarte placut or sa iasa foarte multe discutii, apoi iti faci probleme in plus. De angajat nu prea stiu ce ai putea face, eventual impartind pliante sau ceva de genu ca inca esti minora si plus de asta e vorba de Romania si toata lumea in orice domeniu cere experienta. Ai incercat sa iei legatura cu Liviu? tatal tau? Il cunosti? Poate el are o alta situatie, si la el ar fi mai bine.sau din pacat sa ramai la bunici sa mai induri un pic termini liceul si apoi poate iti gasesti ceva de lucru si sa te muti DOAR TU CU PRIETENUL TAU in chirie undeva. Sincer iti zic daca te gandesti sa te muti cu prietenul si cu familia lui gandeste-te fff bine, analizeaza situatia din toate punctele de vedere da? Capul sus o sa fie bine ai sa vezi! Mult succes!

13 răspunsuri:
| Vickyy a răspuns:

Puneti niste bani deoparte, si cauta undeva sa stai cu chirie.Asa e cel mai bine.Un job, daca ti-ai gasi, ar fi perfect!

| negru30 a răspuns:

Primul pas - sa te duci la munca - nu are nimeni obligatia sa te tina - esti mare si poti sa muncesti - pe urma vezi ce faci - nu inteleg de ce nu te poti duce la mama ta

| denisuka1 explică:

Faza e ca eu sunt clasa 11.Mai am un an jumate de scoala, pentru ca daca as avea servici m-as putea muta cu prietenu meu si ar fi super bine...

| FlorinDiablo a răspuns:

Daca esti draguta te gazduiesc eu un timp la mine

| denisuka1 explică:

Hai mai Florine, ca m-ai facut sa radlaughing:*... n-am mai ras de multa vreme

| denisuka1 explică (pentru FlorinDiablo):

Hai mai Florine, ca m-ai facut sa rad

| FlorinDiablo a răspuns (pentru denisuka1):

Eu vreau sa iti fac un bine si tu razi a? Okhee hee :*

| sharky88 a răspuns:

"Prietenu meu m-ar lua la el, dar el sta cu parintii si la salariile din ziua de azi, nuprea ar putea sa ma tina si pe mine." Mananci asa de mult? eu zic ca ar putea face un mic efort.Ar fi bine sa vorbiti cu parintii lui, si poate va ajuta

| denisuka1 explică (pentru FlorinDiablo):

Mi se pare amuzanta propunerea tatongue oricum merci:*

| AnotherCatWoman a răspuns:

Din pacate variante nu ai decat cateva: ori mai strangi putin din dinti si mai rabzi sa stai cu bunicii( ai indurat pana acum, deci mai poti rabda putin), ori ai o discutie serioasa cu prietenul tau si parintii lui in care sa le explici situatia de acasa si sa le propui sa ii la treburile zilnice si cu ce mai au nevoie prin casa pentru a sta cu ei temporal, subliniaza-le cuvantul "temporal", sa incerci sa il gasesti pe tatal tau care ar putea sa te ajute, macar financiar sau sa incerci sa iti gasesti un job part-time( operator telefonic, consultant vanzari, secretariat- uite un link, poate te inspira ceva de pe aici http://www.anuntexpres.ro/......+part-time ) si te muti cu chirie impreuna cu prietenul tau sau singura. Eu ti-as zice sa vorbesti si cu bunicii tai, poate ei nu te urasc ci sunt doar cicalitori. Nu stiu ce atmosfera ai in familie, dar poate ca nu este atat e rau pe cat crezi. Cand mai deschid ei subiectul cu astfel de reprosuri, in loc sa continui dicutia, calca-ti pe inima si spune-le ca nu intelegi de ce se comporta asa cu tine, deoarece tu tii la ei si te doare cuvintele lor. Poate ca nu o sa aiba efectul pe care eu sper sa il aiba, dar daca nu incerci nu o sa afli niciodata. Pentru ca deja am facut un raspuns kilometric, iti scriu mai jos cateva randuri de care mi-ai amintit cu post-ul tau.

| AnotherCatWoman a răspuns:

Si continuarea: "Intr-o zi,un intelept din India puse urmatoarea intrebare discipolilor sai:
-De ce tipa oamenii cand sunt suparati?
-Tipam deoarece ne pierdem calmul,zise unul dintre ei.
-Dar de ce sa tipi, atunci cand cealalta persoana e chiar langa tine? inreba din nou inteleptul
-Pai,tipam ca sa fim siguri ca celalalt ne aude,incerca un alt discipol.
Maestrul intreba din nou:
-Totusi,nu s-ar putea sa vorbim mai incet, cu voce joasa?

Nici unul dintre raspunsurile primite nu-l multumi pe intelept. Atunci el ii lamuri:

-Stiti de ce tipam unul la altul cand suntem suparati? Adevarul e ca, atunci cand doua persoane se cearta, inimile lor se distanteaza foarte mult. Pentru a acoperi aceasta distanta,ei trebuie sa strige, ca sa se poata auzi unul pe celalalt. Cu cat sunt mai suparati,cu atat mai tare trebuie sa strige,din cauza distantei si mai mari. (...)
In final, inteleptul concluziona, zicand:
-Cand discutati, nu lasati ca inimile voastre sa se separe una de cealalta, nu rostiti cuvinte care sa va indeparteze si mai mult, caci va veni o zi in care distanta va fi atat de mare, incat inimile voastre nu vor mai gasi drumul de intoarcere."
Mahatma Ghandi

| vaiana a răspuns:

esti un suflet nevinovat dar chinuit. bunicii,in situatia relatata,nu sunt oameni! dar mama ta, chiar ca nu o inteleg de ce te-a lasat singura!?!? ce sa faci? simplu ar fi sa-ti spun ca, implinind 18 ani sa te "haiducesti"! dar viata nu este nici simpla si nici roz! strange din dinti, termina-ti scoala, angajeaza-te undeva si dupa ce iti vei lua primul salariu discuta cu prietenul tau si gasiti o rezolvare. o intrebare:Liviu unde a fost? unde este acum? de ce nu apelezi la el?

| TotLora a răspuns:

Trebuie sa ai forta necesara si sa rezisti in casa in care locuiesti. Zici varsta dar nu ne spui ce clasa esti. Asteapta sa termini liceul, incerci sa te angajezi si apoi te poti muta impreuna cu prietenul tau fara sa te simti obligata ca esti intretinuta.