| anonim_4396 a întrebat:

Daca maicamea s-a recasatorit, noul ei soț are datoria sa ma ingrijeasca si pe mine pana la varsta de 18 ani?
Adica dupa ce am 18 ani pot sa ii dau in judecata pe amandoi daca nu ma ajuta pana atunci?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce gandire imatură ai. Nu se poate spune ca are datoria asta. Datoria ar fi fost a tatalui tau natural. Dar pana a ajunge la faptul ca să ii dai in judecata, din vreun motiv aiurit de-al tau, e cale lungă.

| GdX a răspuns:

Daca nu te-a infiat nu are nicio responsabilitate asupra ta.

| Freya1 a răspuns:

Pana la 18 ani parintii raspund de tine.Mama si tatal tau biologic nu vitreg ca nu are nici o obligatie.
Depinde ce intelegi prin ajutat.Un parinte are datoria sa te creasca,sa te de-a la scoala,sa iti puna o farfurie cu mancare, sa te imbrace si sa raspunda de tine si de educatia ta nu sa iti cumpere iphon, laptop, sa te trimita in vacante in dubai, sa iti ia haine de sute de euro.Deci nu, nu ai ce sa le faci decat daca te bat, te abuzeaza.Ca nu iti cumpara iphon nu inseamna ca au incarcat legea.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Esti ca un sarpe pe care il cresti si ii dai mancare din mana iar apoi cand creste mare te ataca si te inghite de viu laughing.
Cum sa iti dai parintii in judecata, nu sunt obligati sa iti dea tie bani. Obligati sunt sa iti asigure mancarea, o casa, poate niste haine. Si oricum daca ii dai in judecata ai sa pierzi procesul pentru ca ei si-au facut datoria de parinti.

| Afurisenia a răspuns:

Noul ei sot te-a infiat? Daca nu, nu poti sa-i ceri nimic.
Si, cam ce intelegi tu prin a te ingriji, a te ajuta?

| anonim_4396 explică (pentru Afurisenia):

Adica sa ma sustina in ceea ce fac si sa ma ajute cu bani.

| Afurisenia a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica nu iti dau mancare, nu te poarta in scoala, nu iti asigura cazarea, etc? Sau tu vrei bani pentru destrabalare.