| Problemenormaledinviata a întrebat:

Am o problema recenta care ma duce spre disperare, am apelat la TPU pentru un sfat care sa ma ajute cu adevarat(si sper ca am facut alegerea corecta) mama mea a murit acum trei ani si acum stau cu tatal meu si cu nevasta lui. Doar ca ea nu ma suporta deloc si gaseste mereu un motiv sa il fraiereasca pe tata sa creada ca mereu eu sunt de vina si ca eu sunt tapul ispasitor in tot desi eu nu fac nimic si o vad cum ii zice:" Dar tu nu vezi ce face el? Nu vezi ca el produce tot?" Eu nu am nicio vina si totusi imi face toate astea. Cand am incercat sa fiu prieten cu ea m-a barfit la tata si i-a zis minciuni despre mine si eu nu am ce face. Am vorbit cu el dar el ma crede cat stau cu el si cand apare ea hop isi schimba parerea si parca il vrajeste cu ce zice ea. Am ajuns in pragul disperarii si nu mai suport sa fiu eu vinovat pentru tot. Ea mereu ii zice lui lucruri gen o sa aiba iubita si o sa te paraseasca; cand isi va gasi sotie nu va mai fi interesat de tine; o gramada de lucruri care sa il faca sa nu mai aiba incredere in mine si sa nu mai tina la mine si eu sunt nevinovat.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Să știi totuși că e chiar firesc și normal dacă te căsătorești să te „desparți" de părinți. Doar ai o nouă familie, nu? Așadar, tipa nici măcar nu minte în privința respectivă.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cred ca eu iti inteleg foarte bine problema dar care ar fi intrebarea si ce putem face noi pentru tine? Este clar ca femeia aceea nu te vrea acolo, vrea sa scape de tine. Ai solutii sa pleci sa locuiesti la bunici sau alte rude, la caminul scolii macar pe anul scolar? Tatal tau este influentabil, ea are putere asupra lui, cu siguranta nu-i este deloc usor ca simte ca e intre ciocan si nicovala. El incearca sa va linisteasca cum poate pe fiecare dar functia de mediator nu e deloc simpla. In lipsa unor solutii care ar trebui sa le gasesti cu tatal tau nu-ti ramane decat sa accepti ideea ca esti victima colaterala a unui divort ca atati alti copii si sa tragi ca nu ai incotro. Am tras asta din cl a 3 a pana in cl a 8 a si apoi am fugit unde am vazut cu ochii. Crede-ma ca nu-i usor in nici un fel. Si nu te astepta ca situatia sa se schimbe, pana nu te vede plecat va lupta mereu sa te elimine si chiar dupa. Incearca sa fii ok sa nu-ti pierzi cumpatul si sa faci prostii ca stiu cum e, orice forma de protest iti face mai rau. Cati ani ai?

| oprescudorin11 a răspuns:

Incearca sa iesi din 'psihoza' in care se pare ca ai intrat. Daca esti puternic, poti sa consideri 'o gluma' ce ti se intampla.In viata castiga cei puternici.Incearca si sa nu le stai in gat'.E dreptul si al tatalui tau sa stea cu cine vrea. Nu te ambitiona sa -l obligi sa aleaga intre tine si nevasta-sa.Stiu ca nu-ti place sa nu ai controlul total al tatalui, probabil si femeia aceea la fel.Dar ca sa iti obtii suprematia, trebuie sa fii intelept. Nu lua in seama nici o provocare, prefa-te ca nu intelegi, nu reactiona vizibil. Discuta separat cu tatal tau, informeaza-l, vezi si ce reactii are in prezenta ta numai.Nu-l pune in situatii imposibile.Eu asa as face. Viata nu este asa cum am vrea niciodata, trebuie sa ne adaptam.

| 21Ratio a răspuns:

Eu as zice sa te impui si gaseste dovezi graitoare ca sa il convingi pe tatal tau ca ai dreptate(cum a zis cineva mai jos, o poti inregistra)...si poarta o discutie serioasa cu tatal tau cand il prinzi intr-o pasa buna si lamuriti situatia. Nu uita sa fii impunator si sa ai argumente bine puse la punct!

| Aleeddia a răspuns:

Cati ani ai? inregistreaza pe telefon cum vb cu tine, de mai multe ori si arata-i tatalui tau ce poama este. sau, mai bine, incearca sa ai o discutie cu el si explica-i ce iti face, oricum tu ramai copilul lui, femei sunt destule.