| tranQuil a întrebat:

Cum să procedez astfel încât să detensionez relația cu maicămea? De când eram mic, ea mi-a adus jigniri și critici care m-au demoralizat și m-au determinat să fiu timid și nesigur pe mine în tot ceea ce fac. Când stau în preajma ei, simt o ură care radiază dinspre ea, a devenit un factor declanșator pentru nervii mei. Pot spune că e și singura persoană care ma poate enerva în asemenea hal. Vă rog, un sfat ceva, că am ajuns în pragul disperării. Mulțumesc anticipat și rog seriozitate. Starea mea de surescitare se accentuează pe zi ce trece.

Răspuns Câştigător
| Anonima3127 a răspuns:

Cred ca fiecare dintre noi trecem la un moment dat prin clipe tensionate cu parintii. Daca mama ta nu te lasa in pace, pur si simplu :ignor`o! incearca sa iti faci prieteni adevarati, carora sa te poti destauinui, pe care poti sa ii cauti la orice ora, carora sa le povestesti tot ce ti se intampla.Sau daca nu prieteni, incearca un psiholog.Tot ce poti sa faci ca sa nu te mai afecteze asa tare comportamentul mamei tale, este sa gasesti afectiune si intelegere in alta parte, alaturi de oamni care te aprecieaza pentru ceea ce esti.Tot ce pot sa-ti spun, este sa iti ignori mama cand te mai jigneste sau cand te critica, incearca sa-i intorci vorbele, fa`o sa inteleaga ca pe tine nu te afecteaza nimic din tot ce zice ea(chiar daca nu e asa)

mult succes, si ai incredere in tine, ca totul va fi bine.:*:*:*

3 răspunsuri:
| luana1 a răspuns:

Te rog sa apelezi la un psiholog pentru ca in cateva cuvinte nimeni nu-ti poate spune cum sa procedezi. O asemenea situatie cere discutii cu cineva care sa te ajute sa realizezi cum sa-ti controlezi starile de furie pe care ti le provoaca mama ta si, mai ales, cum sa o faci pe ea sa-si schimbe acest comportament.Mersul la psiholog inseamna sa-ti infrunti problemele si sa inveti cum sa le gestionezi.

| babyblue_8588 a răspuns:

Si eu traiesc cam aceeasi drama...nu prea ai ce sa faci, poate daca esti major sa iti iei viata in maini si sa o infrunti, dar probabil nu ai curajul pentru ca nici eu nu am :-s si eu sunt fata, tu ca baiat ar trebui sa reusesti.Ideea e sa fi tare si sa o iei incet, cum iti zice ceva intoarcei-o, fi tare in gura de cate ori se ia de tine.Chestia asta e un abuz psihicstraight face...fi tare! o sa reusesti sa scapi :*:*:*

| :x_2232 a răspuns:

Discută cu ea. Spune. i ce te deranjează, spune. i ce. ţi lipseşte.Fi atent, nu. i spune totul verde-n-faţă, căci se poate supăra mai rău:-s