| anonim_4396 a întrebat:

Exista orientare sexuala in care partenerii nu se ating doar se doresc?

Răspuns Câştigător
| iCappy a răspuns:

Exista doar pe retele sociale gen Facebook, Twiter, s-au chiar indienii, aia nu fac sex, nimic...
P.S. Imi dai te rog funda?big grin

8 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Da,exista,dar nu este o "orientare sexuala":se cheama dragoste platonica.
Eu nu cred in asa ceva, doar poate printre cei extrem de religiosi(dar si indoctrinati pana la starea de a nu mai gandi logic).

| EarsOfAFox a răspuns (pentru pietrean):

Serios? De asexuali ce spui? Ei nu-s o dovada?

| pietrean a răspuns (pentru EarsOfAFox):

ASEXUALITATEA,este o orientare sexuala care descrie persoanele care nu au atractie,dorinta sexuala fata de ni-un sex.Dar,exista controverse printre psihologi,daca aceasta este considerata o orientare sexuala legitima.Ei afirma,ca poate fi categorizata ca o deficienta sexuala hipoactiva,abuz sexual in trecutul persoanei,nepermiterea expresiei sexuale,probleme hormonale,etc.
Asexualii,reprezinta o foarte mica parte si din acest motiv,studiile sunt foarte putine,dar se considera ca este cea mai putina comuna orientare sexuala.
Probabil cati sunt asexuali, tot atatia sunt si cei care iubesc platonic, dar la un moment dat si unii si altii, pot intretine relatii sexuale, macar din instinct!

| EarsOfAFox a răspuns (pentru pietrean):

Instinct?

| pietrean a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Serios? De instinct, nu ai auzit?

| EarsOfAFox a răspuns (pentru pietrean):

Nu. Nu exista asa ceva la omul modern.

| Radu921 a răspuns:

Exista dar nu e sexuala ci e psihiatrica si se cheama "Maniaco-depresiv contemplativ". (Am glumit)
Desteptarea, sexualitatea este pentru reproducere si nu se face fara atingere ca se cheama "in vitro". Daca va doriti fara sa va atingeti inseamna ca vreti sa mergeti la "Discoteca" (daca mai exista asa ceva). Pe scurt: evitati dormitoarele si alte spatii intime, preferati spatiile publice unde eventual se danseaza si nu se consuma substante interzise. Nu ajuta.

| wirus63 a răspuns:

Nu am auzit ca persoanele se excita fara sa se atinga deloc si aceasta este un fel de sex?