| anducu a întrebat:

Exista prietenii adevarate? Fara tradari, farasa suferi din orice prostie?

21 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

E relativ usor sa iti faci prietenii.Bine le zicea un filozof antic(fie-i tarana usoara!):cu cat ai mai multi prieteni cu atat n-ai niciunuloh go on
Mai bine unu si bun decat sute de amici pe care nu te poti bazahappy

| anad a răspuns:

Daca este prietenie si nu cardasie pe interes, exista sigur. Sunt unele probleme deoarece suntem diferiti si nu gandim si actionam la fel. In lucrurile esentiale, insa, exista prieteni adevarati care iti sunt alaturi la bine si la greu.

nony
| nony a răspuns:

Exista...in carti.

| Vizitiul a răspuns:

In conceptia mea, singurii prieteni adevarati sunt acasa, in mediul familial. Mai sunt si prieteni (adevarati, nu versiunea pseudo), dar aceasta rasa este pe cale de disparitie. In mare parte, prietenii sunt cu tine la distractie, iar cand te confrunti cu o situatie miasmatica devin invizibili. In primul rand imprieteneste-te cu familia (pentru a constitui fundatia, temelia, fundamentul, baza), iar pe urma poti aspira la ceva din exterior (pentru a constitui partea colaterala a constructiei.)

| Alisa a răspuns:

Da, exista, eu am parte de asa ceva. Si stiu ca asa vor fi mereu.

| kaya a răspuns:

Da exista dar inainte sa consideri pe cineva prieten adevarat trebuie sa cunosti bine persoana, ca multi se pot da prieteni adevarati pana are sansa sa te raneasca, sa te faca sa suferi.Cand gasesti un prieten adevarat trebuie sa stii si cum sa il ti langa tine.Numai bine

| Good Cat a răspuns:

Foarte rar spre deloc.

| Ronnix a răspuns:

Prieteniile adevarate sunt legaturile dintre tine si parinti.
O zi buna! happy

| claudia_5508 a răspuns:

Eu cred ca exista, dar trebuie sa intalnesti persoana potrivita.Sa fiti pe aceiasi lungime de unda.Este exact ca in dragoste, trebuie sa existe compatibilitate. Dar este adevarat si ca pana sa ajungi sa constati daca iti e sau nu prieten adevarat trebuie sa treci prin multe incercari cu acea persoana.

| f a răspuns:

Mda, dar cam rarestraight face

| stresu a răspuns:

Da, depinde cat de selectiv esti in a alege un prieten si cat de repede iti pui toata increderea in ei. Insa e normal si sa te "frigi" din cand in cand.

| RuXaaNdRRa a răspuns:

Da exista
dar...
o data la 100 de ani
cea ce inseamna ca amandoi trebuie sa fie foarte intelegatori
dar tot se vor desparti odat si odattongue

| bogdan_5147 a răspuns:

Greu de spus acest lucru da e foarte greu de crezut ca intre-o prietenie nu o sa ai certuri, cat legat de tradari tradari depinde ce caracter are acea persoana. E foarte greu sa gasesti in ziua de astazi pe cineva care sa simti ca iti este prieten adevarat

| alina_7697 a răspuns:

Da. Exista si cred cu tarie in chestia asta. Cel putin prietena mea ceea mai buna nu ma tradat niciodata si niciodata nu a existat minciuna intre noi doua! Si suntem una langa alta indiferent cat de greu ar fi, sau cat de fericite am fi! Si prietena noastra a inceput acum 6 ani!

| Đănuţă a răspuns:

Daca esti Alice in Tara Minunilor, da, exista straight face...nicio sansa. >:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista.este un vis al fiecaruia. dar nu exista asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din fericire happy eu am parte de asa ceva, si nu unul ci 3, ma simt chiar norocoasa
chiar cand credeam ca nu exista asa ceva
ca nu stiu decat sa profite
nu e deloc asa

| pufulik a răspuns:

Nu.deoarece un prieten oricat de mult ar tine la tine tot face o greseala la un moment dat(chiar si fara sa vrea sau sa-si dea seama). In plus lumea din jur e asa rea incat daca vede 2 pers ca se inteleg ffff bine intervin sa strice acel ceva dintre persoane.

Vorbesc din proprie experienta.

| buburuza_9741 a răspuns:

Nu exista prietenie adevarata fara sa te certi macar o data cu acel omhappy.

| ione_4523 a răspuns:

Da exista eu am 2 prieteni fff adv si ma inteleg super bine cu ei, e chestia sa stii cum sai atragi langa tine si sai tii sa va atraga unele lucruri si sa te implici in problemele ei si ea in ale tale, dar pentru inceput sa vada ca iti pasa, acum depinde de fiecare persoana, e interesant sa vada ca iti pasa de ea si ca te implici foarte mult si ca esti alaturi de ea orice ar face. exista si toti care ati zis ca nu exista numai in carti sau asa sa stiti ca exista doar ca trebuie sa-ti dai seama si sa vreti cu adv sa aveti un prieten adv.credeti-ma pe cuvant si dati atentie la ceea ce va intereseaza.succeswinking

| valentina_2004 a răspuns:

Eu o cunosc pe prietena mea cea mai buna de cand ne-am nascut bine pentru ca e verisoara mea si ne cunoastem fuarte bine si petrecem foarte mult timp impreuna si nu au existat niciodata conflicte majore intre noi

Ca sa iti faci un prieten bun trebuie sa in cunosti foarte bine inainte si sa vezi ce fel de persoana este dar nu poti garanta niciodata ca nu o sa-ti faca rau. Deci ai mare grija. Sincera sa fiu nu prea cred in prietenii mai ales daca cunosti persoana respectiva de putin timp dar nunumai asta conteaza daca nu sunteti facuti sa fiti prieteni nu prea poti face mare lucru