| anonim_4396 a întrebat:

Fiecare adolescent trece prin momente care de care mai tâmpite și cu rezolvări cam imposibile. Cred ca acum era și rândul meu (deși se mai putea amâna)
Eu personal m-am săturat sa trăiesc în minciuna zilnică, dar nu știu cum să scap pentru ca am devenit dependent de ea. (nu, nu e așa de grav, dar e totuși important!) Deci, cum aș putea să le "mărturisesc" părinților că fumez și nu de 2-3 zile ci de o perioadă destul de îndelungată? (da, țigări normale!) M-am săturat sa-i tot mint, dar vreau să-i iau cu frumușelul ca să nu-mi sară în cap după aia!
P. S: Nu accept sfaturi de genul: "Lasă-te de fumat!"

Răspuns Câştigător
| FlorinFlorinF a răspuns:

Pai incearca sa le propui, ex... mama ce ati face daca eu intr-o zi mas apuca de fumat si asa vezi cam ce reactii ar avea. si inca ceva vezi sa nu ii prinzi mai nervosi de la munca ca atunci se lasa cu ochi umflati big grin

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ramai la "minciuna"! --- asta, pentru ca "minciuna" te salveaza de un numar de tigari fumate in plus in acasa si in prezenta lor!--- este ca un fel de limitare in lipsa vointei de a renunta la viciu.

| PetreConstanta a răspuns:

Spune-le ca fumezi - este simplu - tot o sa se afle

| answer a răspuns:

Sfaturile pe care tu nu le accepti sunt cele mai bune pentru tine! Acum nu mult timp, aici pe TPU era un tip de 20 de ani, care fuma de la 13 ani si era distrus pentru ca nu avea erectie puternica!
Practic ii era foarte greu daca nu imposibil sa aiba contact sexual!
Crezi ca ti-ar placea sa fii in situatia aia, sau mergi si tu pe premiza ca nu ti se poate intampla tocmai tie?

E pacat sa ii minti pe parinti, doar ei pentru tine muncesc, pentru tine se sacrifica, pentru tine se zbat, pentru ca tie sa nu iti lipseasca nimic, iar tu ii rasplatesti distrugandu-te singur!
Nu te mai gandi ca vor reactiona urat, i-ai intr-o seara si discuta cu ei; chiar daca vor fii suparati la aflarea vestii, le va trece repede; cati parinti ai vazut tu ca poarta orgolii cu ai lor copii?

Răspuns utilizator avertizat
| BESTNICK a răspuns:

Le spui direct daca accepta bine daca nu le rupi capul ce e asa greu si asa in perioada asta a ta de adolescenta esti si nervos.parinti astia laughing.(glumeam )marturiseste-le atunci cand sunt in toane bune, oricum iti vor reprosa mereu ca asa e un parinte care isi iubeste copilul.dar spune-le pe un ton hotarat pentru ca o singura ezitare si ti-au rupt capul. mult noroc prietenewinking

| Anxx a răspuns:

Pai in cazul in care ai luat hotararea ca trebuie sa le spui parintilor ca fumezi, nu te astepta la o reactie tocmai buna din partea lor. Daca ei sunt fumatori poate vor fi mai ingaduitori cu tine insa nu si de acord. Daca parintii tai sunt niste oameni intelegatori poti sa vorbesti deschis cu ei despre acest viciu si poate te vor ajuta sa si renunti la el. Crede-ma, fumatul nu aduce nimic bun si nici nu o sa pari mai "smecher" in ochii lumii daca faci asta. Am inteles si ideea ca nu ai vrea sa te lasi de ocest obicei prostesc, dar daca te vei gandi la ce este mai bine pentru tine o sa vezi ca am dreptate.

| ralucsi a răspuns:

Buna, ar fi momentul sa le spui adevarul.Dar acest lucru trebuie sa il marturisesi atunci cand parintii tai sunt bucurosi sau fericiti de un anumit lucru, cand sunt mandrii de tine, sau cand au venit bucurosi de la serviciu.Si nu le spune cu ocolisuri, spune-le direct ce ai de zis. Spune-le adevarul, ce simti din inima. Si nu avea emotii, orice parinte isi iarta copilul, pentru. orice greseala care o comite! Dupa ce le-ai zis adevarul, ai putea incheia cu un cerut de iertare pentru ce ai facut, si sa le ceri sfatul. Asta cred eu ca trebuie sa faci! Bafta! kiss Fundita? puppy dog eyes

| Gales1203 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu parintii tai de la acelasi nivel. Aici depinde si cum sunt parintii tai caci daca sunt exigenti o sa iti fie greu. Totusi incearca sa te apropii un pic de ei si sa nu faci prostia sa fumezi in fata lor. Chiar daca fumezi te ascunzi pe cat posibil ca sa nu te prinda.

| LarisaLarryxoxo a răspuns:

Asa este...sunt de acord cu florin happy