| FreezingbbMoon a întrebat:

Am o problema legata de viciul tutunului si nu stiu cum sa mai scap de ea.Pai e o intreaga poveste, sper sa aiba cineva rabdare sa citeasca.
M-am apucat de fumat in clasa a 4-a... 11 ani... eu am fost suferind de astm si am mai avut probleme cu plamanii, insa am spus ca nu strica sa incerc si dupa un an ma las. Insa, acum am aproape 16 ani si fumez cam un pachet pe zi. Faza este ca in trecut am avut probleme si mai grave, legate de alcool ( 2 come alcoolice si mari probleme de ficat ), dar si te droguri. Insa, mi-am dat seama ca daca nu ma opream, tot ce-am realizat pe plan social si de ce nu intelectual s-ar fi ruinat, asa ca am ramas doar la tigari.Cam din clasa a 7-a, avand probleme cu ficatul am inceput sa am stari anorexice si banii de mancare ii dadeam pe tigari.M-am uitat la tot felul de documentare despre distrugerile provocate de tutun, insa ziceam ca nu are cum sa mi se intample, pentru ca ma simteam destul de bine.Insa, cam de 3-4 luni, incep sa ma sufoc noaptea, numai pot respira ( nu simt aerul in tocare ), si am palpitatii la inima.Am incercat sa ma las, insa la liceu in pauze, plictiseala fiind prea mare, merg si eu cu tovarasii la o tigara. Cand le zic ca numai fumez, mereu imi ofera ei tigari, zicand ca n-are ce sa mi se intample, sunt stari normale ale fumatorilor si o sa-mi treaca.Fiind inconjurat de fumatori, am cam ajuns dependent si probabil daca continui, in urmatoarele 3-4 luni, o sa fac cancer sau infarct.
Nu mi-ati putea recomanda ceva sfaturi "impotriva plictiselii de la scoala", dar si acasa? Sau ar trebui sa consult un medic, psiholog, ceva? Am vointa destul de slaba, inainte ziceam sa fumez macar 1-3 pe zi ca sa nu ma apuc de mancat iar, pentru ca o sa am probleme cu ficatul, dar nu a mers. Daca imi puteti recomanda ceva sfaturi sa scap de dorinta de a fuma sau de starea de foame dupa ce termin cu tigarile, as fi recunoscator... happy

2 răspunsuri:
| Voidwithin a răspuns:

Frate daca ai bani de mancara cumparati tigari dar calcale bagele in canal in wc si scapa de ele.Cand ai o tigara in mana o arunci nu stai sa te gandesti ce buna e fara sa constientizezi o arunci fara sa-ti pui intrebari.Si asa no sa fumezi nici azi pentru ca ai dat toti banii pe pachetul pe care l-ai aruncat nici maine nici poimaine si dupa aia n-o sa mai simti nevoia.bft

| agathapurple a răspuns:

Mergi la medic! O radiografie la plamani de urgenta plus ca adaca ai probleme cu ficatul trebuie sa iei tratament. Sfaturi petru a te lasa de fumat ar fi multe dar eu, fumatoare fiind, nu.mi permit sa le dau. Pentru vointa nu ar strica o vizita la psoholog, macar cateva sedinte, dar primul pas este radiografia. Nu mai sta asteptand sa patesti ceva, mergi si vezi care este problema!