| anonim_4396 a întrebat:

Salutare
Am 16 ani m-am apucat de fumat in decembrie 2009 fumez cam 10 tigari pe zi sunt dependent vreau sa renunt. Cat timp trebuie sa nu fumez ca sa treaca dependenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ce zice @mihaibrasov este foarte bine, evita anturajul, altfel nu vei reusi niciodata sa te lasi de fumat. La tine cred ca este mai mult un obicei decat o dependenta (inca), in loc sa faci asta mai bine faci alte lucruri. Banii pe care ii aduni in loc sa-i arzi vor fi un stimulent foarte bun. Cand lucrurile ti se par prea plate si vrei ceva senzatii, fa alte lucruri, asculta o opera clasica sau alt gen de muzica, citeste, joaca DotA sau altceva. In general ocupati mintea si timpul cu alte activitati decat sa ti tigara intre degete si sa tragi din ea.

| mihaibrasov a răspuns:

Nu foarte mult, depinde cata vointa ai. Stimuleaza-te punand banii de tigari intr-o punga si cumparandu-ti altceva de ei cand se aduna mai multi.
Evita anturajul unde se fumeaza, altfel sigur o sa te apuci din nou.

| foxi a răspuns:

Nu cred ca esti dependent, doar un obicei! Vointa te salveaza!

| Aly_7975 a răspuns:

De tine depinde totul...Depinde cat de mult vrei asta. Nu pot sa-ti spun o zi, doua, trei, o saptamana sau doua... totul e in mintea ta, trebuie sa vrei cu-adevarat asta. Daca ai ambitie, vei reusi. Multa bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul tau, doar o zi! Pentru ca nu esti inca dependent cu adevarat ca cineva care de ex. fumeaza de 5 ani sau mult mai mult. dupa o zi de abstinenta, incearca sa aprinzi o tigare si ai sa vezi cat de mult te va deranja fumul tras in piept!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa-ti spun ca daca te crezi dependent apooi nu poti face ca dependenta sa treaca mai stiu eu incearca sa fumezi mai rar si incepe sa zicem azi 10. miine 9. poiimiine 8. si tot asa va fi greu dar trebuie sa ai vointa.succes sau poti sa incerci la o ora anumita cum eu i-am pus prietenului meu ora tigara o pune in gura la fiecare 3 ore de nu apooi ma supar.si deja e mai bine fumeaza mai putin ca inainte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa ai tarie de caracter ca sa lepizi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Allen Carr-In sfarsit nefumator!