| roccomato a întrebat:

Fostu meu sot asa il numesc pentru ca suntem desparti-ti de trei ani jumate, nu suntem divortati a facut multe datorii la stat banci etc a luat de unde a putut, ce a facut cu banii nu pot sa i-mi dau seama. Acum mai nou nu a inapoiat ratele lunara la banci care i se cuvenea si vrea ca eu sa ii dau ca altfel ia casa, pune permanent copilu sa ceara bani de la mine, eu am trimis saptamanal bani la copil, l-am ajutat si pe el prieteneste cu vreo 40 milioane lei in vreo trei transe in afara ce trimeteam pentru copil dar nu cred ca e corect sa puna copilu sa ceara tot mereu. El a zis ca daca nu plateste intarzierile vine si ea casa credeti-ma nu stiu ce sa fac, m-am tot saturat sa ii platesc lui datoriile i-am zis sunt de acord sa preiau eu sa platesc tot dar sa trec apartamentu pe numele meu si a copilului, nici asa nu vrea. pune copilu doar sa ceara bani daca zic ca nu am zice ca nu ma intereseaza de copil sa i-mi semneze sa iau copilu aici cu mine nu vrea, sincer nu stiu cum sa procedez ca nu as-si vrea sa se sperie copilu ca ramane fara casa, nu stiu cum sa actionez acum nu i-mi comvine sa impart banii jumate cu el ce trimit la copil e altceva dar pentru el offfffff ma gandesc nu stiu cum sa salvez casa. scuze cred ca v-am plictisit cu povestile mele vreau doar niste pareri. multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga-l in pe. da masii de golan prost, puturos si nesimtit.ca daca ajunge pe drumuri copilul tot la tine o sa ajunga. tu nu vezi ca=si bate joc de tine si de munca ta? lasa-l sa-i ia casa si sa faca bors.autoritatea tutelara o sa-ti dea castig de cauza.isi inchipuie ca tu faci banii stand la umbra? multi din tara isi inchipuie asa ceva. stau si nu fac nimic.si asteapta ca lichelele sa le cada ceva in gusa.nu merita.nu-i mai trimite bani.deloc.sa vezi ca nu o sati mai ceara.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lasa banca sa-i ia casa si gata.

| fabiola a răspuns:

Fara divort si partaj nu faci nimic. Iar daca va avea partea lui poate ca nu mai risca sa piarda. Oricum si daca ii vei plati datoriile nu rezolvi nimic. Sfatul meu este sa divortezi cat mai repede, imediat recurgi si la partaj si in primul rand ia copilul in intretinerea ta. Fara acte clare nu te crede nimeni, nimic!

| EUSIATIT a răspuns:

Din partea lui e santaj. tu esti vinovata ca nu ai divortat asa ca,, un avocat bun, cit mai repede fara sa mai tragi de timp si la treaba ca sa nu ramii fara casa si tu mai esti vinovata ca iai trimis bani fara sa te gindesti. ai pastrat acele mandate.de expediere sa demonstrezi ca ai trimis? cum justifici ca ai trimis bani la copil.ai cauta avocat si urgent la tribunal

regis
| regis a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il faci (de fapt trebuia sa il faci de mult) este sa iti lamuresti LEGAL situatia cu el. Faptul ca sunteti despartiti nu are prea mare relevanta, cat timp nu aveti nici macar un proces de divort pe rol, datoriile facute de el iti apartin in egala masura si tie, iar veniturile tale sunt de drept ale voastre. Faptul ca tu i-ai dat bani desi sunteti despartiti, nu arata deloc ca esti o persoana prietenoasa, te-as jigni daca ti-as spune ce arata. La fel, nu cred ca ajuti copilul in conditiile in care ii trimiti bani sotului; daca vrei sa il ajuti pe copil ii poti trimite haine, jucarii, rechizite, in general lucruri de care se poate folosi doar el. Altfel nu faci decat sa accepti un santaj la care el te supune, avand ca obiect singura persoana nevinovata din aceasta situatie - copilul vostru.
Rezumand, sfatul meu este sa transezi problema angajand un avocat pentru a cere divortul, custodia copilului si partajul.

| Mefisto23 a răspuns:

Cauta-ti un avocat, el te va invata ce sa faci. Nu se poate pune cu legea.

| iuliancico a răspuns:

Ce inteleg de aici: nu mai stati impreuna, dvs aveti casa iar el copilul si datoriile. Nu inteleg de ce nu divortati? Astfel nu ve-ti mai avea grija datoriilor lui. Nu mai intrebati in stanga si-n dreapta, apelati la un avocat bun!

| Dianna a răspuns:

Pai nu ma sta asa ca o sa te lase pe strada.Eu nu`mi dau seama cum de i`au dat lui copilu`.in general mama are prioritate, exceptand cazul in care mama e degenerata sau daca refuza copilul.
Asculta sfatul lui @ mefisto si cauta`ti un avocat. el e mai in masura sa iti spuna ce sa faci.in loc sa-i dai bani fostului mai bine ii dai unui avocat si scapi de belea.

| Dianna a răspuns:

In cazul asta gandeste`te bine la un divort ca uite, te`ai gandit sa nu dai banii pe divort si el a ajuns sa te santajeze...Complicata situatia dar cu putin ajutor din partea unui avocat te vei descurca! Fii puternica si gandeste intotdeauna in favoarea ta si a copilului! Numai bine!

| roccomato explică:

@dianna nu i-a dat nimeni lui copilu, copilu a stat cu mine dupa ce ne/am despartit am locuit impreuna la o sora de-a mea apoi eu am plecat in strainatate pentru a reusi ceva sai/mi ajut copilu ca nu pute_am sa stau la sora mea o vesnicie apoi dupa ce am plecat el s-a dus sa ia copilu de acolo de la sora mea, ea nu putea sa se opunacu nimic pentru ca era tatal si avea dreptu ca si mine find doar despartiti nu si divortati, nu am divortat pentru ca gasisem de munca si nu i_mi permiteam sa irosesc banii pe divort apoi situatia a devenit grea complicata ca punea copilu in mijloc permanent il implica in orice. cam asta a fost

| roccomato explică:

@iuliancico eu nu am casa si el are copilu si datoriile. casa este la amandoi, amandoi suntem pe acte, datoriile el lea facut dupa ce am plecat eu state_a prin baruri mergea la restaorante si manca juca poker eu ce vina am ca ca distrat el si acum trage de mine, i_am trimis bani si l/-am ajutat prieteneste pentru ca zicea ca a ramas ceva in urma si nu are de unde lua eu ce amyis hai sa_l ajut apoi baiatu sa invatat vroia sa ii trimit permanent si punea copilu ba sa planga la telefon gasea el ceva ca sa obtina si ia mers asa o perioada dar am vazut ca acum vrea din ce in ce m_ai mult si nu mai pot. asta e situatia ce nu i_mi mai comvine nu mai pot sa ii platesc lui datoriile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, banca iti poate scoate casa la licitatie daca nu achiti la timp datoriile. Totusi ma intreb de ce nu ai divortat pana acum... Din cate se vede, nu mai sunteti o familie, el doar santajeaza, tu nu ai copilul alaturi...greu si de neinteles. Eu zic sa-ti faci ordine in viata cat mai repede. Singura solutie pe moment e sa achiti banca sa nu piezi casa, apoi divorteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
pana te decizi sa iei avocat: trebuie ca platile la banca pentru casa sa fie platite de tine si sa insisti sa ai chitanta pe numele tau, in orice caz la fiecare rata sa ceri un document de la banca sau unde dai rata, de recunoastere ca tu ai platit RATA
intelegi? asta te va ajuta, dar mai ales vei sti ca banii ajung SIGUR la rata si nu sunt cheltuiti in alte scopuri
UN AVOCAT pentru prima intalnire nu cere nici un pret, este gratis
poti consulta astfel 2 - 3 avocati sa vezi care judeca mai apropiat de interesele tale
apoi alegi cel mai bun si mai apropiat de cat iti permiti sa platesti
un divort nu dureaza prea mult si deci nu vei cheltui prea mult
uite un site in care poti pune intrebari gratuite in FORUM - te poti inscrie cu un pseudonim oarecare http://www.avocatnet.ro/......atnet.html