| Faranume242424 a întrebat:

Mi-au fost furate cardurile bancare, și Mi-au folosit banii. as vrea sa știu dacă se pot localiza cardurile (fără ca sa folosească atm,paypoint,etc). Și dacă pot primi banii înapoi.
Blocarea unui card la raiffeisen costa? Ca sa îmi dea un nou card, platesc? Cred ca cel/cei care au găsit cardurile le-au folosit pentru un abonament (unde ia bani lunar), dacă blochez cardurile și îmi fac unele noi, dar rămân cu aceleași conturi bancare, îmi mai poate lua bani din cont? La ce bănci găsesc conturi cu 0 costuri la tot?(pentru vârsta 18 ani )

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cardurile trebuie blocate IMEDIAT in caz de furt sau pierdere.
Daca cineva a facut "abonament" cu cardul tau, acel abonament se poate identifica imediat la prima cerere de transfer din cont si se poate anula de banca, la cererea titularului contului.
Blocarea contului este gratuita, se poate solicita si telefonic (!) de catre titular, iar la eliberarea unui card nou trebuie sa platesti doar costul noii cartele (cativa lei).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Blocarea nu costa. Contul ramane intact. Costul, uita-te pe aici: http://bit.ly/2BwdHm0

| Colgiu_Cristi_1988 a răspuns:

Salutare. Nu te îngrijora, suna la banca sau mergi și fa o sesizare. Nu au acces la contul tău, pot folosi datele de pe card pentru plăti online. Și sa specifici băncii în cerere sa iti închidă definitiv vechiul card sa nu te trezești ca ai un cont cu doua carduri. În ce privește partea cu furtul mergI la politie și depui o plângere, te vor ghida oamenii de acolo. Îți poți recupera banii doar dacă persoanele respective sunt prinse. În caz contrar, te dezamăgesc dar e puțin probabil sa obții banii sustrasI. Capul sus! Se poate întâmpla oricui

| Diana_Bucur_1984 a răspuns:

Blocati cardurile imediat e logic