| andreeagnand a întrebat:

Heei, am o mare problema. Am 19 ani si sunt la facultate. Am o relatie de 4 ani cu un baiat cu care am trecut prin multe, insa la inceputul facultatii am intalnit alt baiat de care m-am indragostit. Acum sunt pusa in situatia de a alege pe unul dintre ei. Problema este ca nu m-am putut abtine fiindca aveam si probleme in relatia aia lunga, asa ca l-am inselat cu cel abia intalnit. Nu am incercat sa rezolv problemele din relatia mea initiala fiindca se comporta urat cu mine si eram sigura ca nu se va schimba. Asa ca sunt si cu cel cunoscut la facultate de 6 luni. Am avut multe certuri si cu el si mereu le-am rezolvat si m-am atasat tot mai mult de el si el de mine. Intr-un final am recunoscut ca l-am inselat si a continuat sa ma iubeasca chiar si asa. Insa acum daca aleg pe unul dintre ei,celalalt ma va uri.
Am trecut prin foarte multe cu cel initial si ne-au legat multe evenimente si ma cunoaste foarte bine si ma simt in pielea mea in jurul lui. Si cu celalalt ma simt confortabil si bine dar nu la fel de mult. Amandoi ma fac sa rad si amandoi merita mai mult decat ceea ce am facut eu. Si coincidenta face ca au si aceeasi data de nastere, parca a fost totul planuit nici nu stiu.
Primul nu ma scotea mai nicaieri, doar ieseam asa la plimbari pe afara iar al doilea m-a dus in 3 locuri intr-o saptamana si niciodata nu m-am simtit atat de bine sa fiu altundeva. Trebuie sa mentionez ca e o relatie la distanta cu al doilea. Dar distanta e doar de o ora.
Am cautat afectiune si intr-un fel am gasit dar acum nu mai sunt sigura de ceea ce vreau. M-am despartit de primul pentru al doilea,insa el voia sa salveze relatia si sa se schimbe abia acum cand e destul de tarziu. Ambii merita mult mai mult si imi pare foarte rau pentru ca i-am implicat in asta. Dar chiar nu stiu ce sa aleg fiindca nu vreau sa regret.
Amandoi ma iubesc asa cum sunt si ma accepta. Primul nu ma sustine atat de mult spre ceea ce as vrea sa fac in viitor,pe cand al doilea are acelasi vis ca al meu si ma sustine. Primul se poarta ca un frate mai mare, tata, iubit si cel mai bun prieten, al doilea e independent si cu toate astea un prieten si un iubit la fel de bun. Nu vreau sa fiu manipulata de iubire si nu stiu daca simt iubire cu adevarat sau doar o dorinta trupeasca. Nu am prieteni carora sa le cer o parere asa ca va rog sa imi spuneti un punct de vedere. happy

23 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

E foarte urat ce ai facut. Tie cum ti-ar placea ca iubitul tau, initial fara sa-ti zic, sa se indragosteasca de alta cu care sa te si insele, apoi sa te paraseasca?

| maria001456 a răspuns:

E usor, al doilea, pentru ca daca il iubeai pe primul, nu se punea problema de al doilea.winking

| Endoryus a răspuns:

"Amandoi ma iubesc asa cum sunt si ma accepta." Ce nu e de iubit la una care inseala. Femeie cu care sa intemeiezi o familie! Si nu, nu conteaza scuza. Te desparti si dupa te culci cu cine vrei.

| andreeagnand explică (pentru Endoryus):

Nu m-am culcat cu al doilea si nici nu aveam de gand. Sexul nu reprezinta pentru mine cheia unei relatii. Prin dorinta trupeasca ma refeream la faptul ca are un chip mai cald, dar nu m-am gandit nici macar o data la ceva mai mult. Si nu, nu tin cont nici de aspectul exterior al unei persoane.Tot ce voiam era afectiunea ce imi lipsea de la primul.

| andreeagnand explică (pentru Rd79):

M-as fi simtit groaznic si stiu ca nu ar fi trebuit sa o fac. Dar faptul ca stiam nu schimba faptul ca am facut-o. Am facut o greseala.

| Emma30555 a răspuns:

Alege l pe al doilea. Primul nu te va ierta, isi va aduce aminte de faptul ca l ai inselat si daca tineai la el asa mult nu aparea al doilea. De primul esti atasata, e obisnuinta de cativa ani, normal sa ti fie un pic greu, dar cred ca s-a consumat relatia. Si al doilea s ar putea sa aiba teama ca istoria se poate repeta adica sa gasesti pe altul dupa un timp. Era bine sa nu fi stiut unul de celalalt si sa te decizi repede. Nu te va uri niciunul, poate pe moment, apoi isi vor reface viata, si poate veti ramane prieteni

| GirlOnline81 a răspuns:

Scumpo, lasa-ma sa te ajut cu traducerea la " am cautat afectiune".
Tu de fapt te-ai plictisit de primul iubit si ai vrut incercari si pe "alte meleaguri", dar ce sa vezi, dupa ce ti-a trecut plictiseala si (ah! era sa uit) curiozitatea, ti-ai dat seama ca regreti.
Iar cand spui " nu stiu pe care sa-l aleg", mi-e clar: nu simti nimic, dar absolut nimic puternic pentru niciunul dintre ei. Nimic decat mila. In concluzie, in locul tau as alege sa fiu singura.

| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte clar ca nu l-ai iubit pe primul si nici nu te-a atras atat de mult, ca altfel nu te duceai dupa al doi-lea.
Probabil ca nu-l iubesti nici pe asta, daca, inca pui intrebaream, pe care sa-l alegi.
Fii cinstita cu ei si da-le pace, ca nu iubesti pe niciunul, doar te gandesti la ce avantaje iti ofera fiecare.
Cand iubesti cu adevarat pe cineva, nu poti fii in dilema cu care sa te duci, ci stii sigur, ca ala-i alesul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Du-te la manastire.
Te-ai scufundat in ****, si acum vrei sa iesi mirosind a levantica.
Nu iese nimic din situatia voastra, sunt si ei la fel de prosti ca si tine, ca au acceptat.
Raul cel mai mic ar fi relatia cu al doilea, dar tu il vei gasi pe al 3-lea, prieten cu al 4-lea si var cu al 5-lea, imediat ce scapi de primul.
Intrebari iti pui inainte de a lua decizii, tu ai facut greseala deja, deci degeaba mai intrebi.

| Plato a răspuns:

Un text intreg de eufemisme pentru a te dezincrimina
Hai sa vorbim pe românește: esti o femeie de nimic, un om mizerabil. Ti-ai batut joc in ultimul hal de primul, apoi ai tupeul sa zici ca tot tu te gandesti daca sa-l alegi sau nu.
Da' cine *** esti tu? Venus? Ai noroc de prostii aia si profiti cu nesimtire.
Esti o fiinta dezumanizata.

Lasa-i pe amandoi, ca nu-l iubesti pe niciunul. Măcar acum sa ai putin obraz, ca pana acum te-ai scaldat in desfranare si mizerie.

| relativsausigur a răspuns:

Bai, acum sa fim sinceri, fata a cerut sfatul si regreta totusi gestul in sine, care este catalogat ca imoral ea fiind intr-o relatie.
De ce ii sariti la gat chiar asa?
Daca era un baiat / barbat care spunea aceeasi chestie, unii din voi mai erau si gen "dragut ca iti pare rau macar, ca iti pasa".
Nu e nici o diferenta, un suflet avem toti, dar unii din voi fiind de sex masculin va simtiti in pielea aluia, si asta va ia mintile cu judecatul.

| relativsausigur a răspuns:

Ca sa revin la ce intrebi tu, niciunul din noi nu te putem sfatui adecvat cu privire la situatie, pentru ca doar tu iti stii continutul experientelor si ce simti, doar tu iti poti cantarii situatia pentru a face o alegere finala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

"Si al doilea s ar putea sa aiba teama ca istoria se poate repeta adica sa gasesti pe altul dupa un timp"
Nu teama, constientizare daca are ceva in cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreeagnand):

"Tot ce voiam era afectiunea ce imi lipsea de la primul."
Inseamna doar ca nu te satisfacea calumea sexual.

Si in mod normal inselatul e tot inselat, chiar daca nu te-ai culcat cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru relativsausigur):

Un baiat/ barbat stie ca a comis-o si nu regreta chiar daca a facut-o isi asuma fapta. Sau cel putin asa ar trebui.
In general societatea catalogheaza femeia asa, Deci de aia simte regret.

| Freya1 a răspuns:

În relația aia de 4 ani sa instalat obișnuința si mai stai doar pentru ca ai siguranta unei relatii, nu te-ai desparti de omul respectiv pentru ca nu esti sigura de cel de al doilea.
Corect ar fi din partea ta sa te desparți de cel cu care esti de 4 ani pentru ca sentimente pentru el nu mai ai sigur, pentru ca altfel nu erai cu cel de al doilea.Doar ca trebuie sa te gândesti bine daca nu cumva esti cu cel de al doilea doar sa iesi din monotonie si sa mai simti chestii ce in cealalta relație nu mai simti sau chiar ai sentimente pentru el.Trebuie să te gândesti ca exista posibilitatea ca in decurs de N timp sa fie și relația cu celălalt ca si asta cu actualul.Trebuie să te analizezi pe tine pentru ca si tu greșești undeva in relatiile pe care le ai.Dar in schimb daca tu ai incercat prin toate mijloacele sa faci sa fie bine in cea de 4 ani atunci nu mai ai de ce sa te uiti inapoi cu regret, e mai bine sa iti vezi de treaba privind in fata.
Cert este că trebuie sa iti asumi ceia ce faci si sa te hotărăști.Si frumos ar fi sa il lasi pe primul tau iubit in pace si o perioada de timp sa stai singura sa iti aduni gandurile si sa te analizezi pe tine ca sa poti sa ii analizezi pe urma pe altii.

| Sofer a răspuns:

Doar de ce in majoritatea cazurilor dupa ce va vedeti la facultate aveti tentinta sa va inselati iubiti?

| mgtow a răspuns:

Renunta la ala care l-ai inselat nu-i bine sa stai asa cu un om care l-ai tradat

| SEMIHA a răspuns:

Urât din partea ta, ți-o spun ca de la femeie la femeie. Să știi că asta nu este iubire, doar ți se pare, crede-mă. Iubirea nu este așa.

Dacă iubeai așa mult cum explici tu aici, nu erai în situația asta. Puteai și încă poți să alegi corect. Adică pe niciunul. Te-ai jucat cu amândoi și ți-ai făcut rău doar ție.

Lângă niciunul din ei nu vei fi fericită.

| Salisa a răspuns:

Bun venit in lumea mea. Intr-o mica masura, as putea sa afirm ca sunt in aceeasi situatie. In aceeasi situatie din punctul de vederea al baiatului cu numarul 2.
Te inteleg ca esti confuza si nu stii ce vrei, cum la fel si eu inteleg situatia in care sunt. O sa iti spun doar din perspectiva baiatului cu numarul 2. El tine acum la tine, si te accepta. Dar el vrea mai mult daca spui ca deja sunt sentimente.
Draga mea, daca il iubeai pe primul nu exista al doilea. Tu acum te afli intr-o zona de confort din care iti este frica sa iesi.
Orice om, are un rol in viata noastra. Si rolul primului baiat eu zic ca s-a termina. Mai ales ca ati incercat sa reparati lucrurile stricate din relatie, si nu a functionat.
Eu zic sa stai 2 zile fara sa vobesti cu ei, si atunci analizeaza un pic de cine iti e mai dor, pe cine vrei mai mult.
Si, grabeste-te, si ia o decizie cat mai repede, pentru ca acum sunt amandoi, dar maine poate nu o sa mai fie niciunul.

| RAY a răspuns:

Iubire feminina sa fim seriosi ai interese atat

| Swetlly122 a răspuns:

Daca ai viața așa întortocheata cu amorul și ești și la facultate, cum te mai poți concentra pe învățat?(Întreb din curiozitate)

| DanyDav a răspuns:

Nu te mai invinui degeaba, nu ai facut nimic gresit, este normal la varsta ta sa cunosti mai multi baieti si sa iti faci ceva experienta si abia dupa sa decizi cu cine vei intocmi o familie.
Vad pe aici destui care te judeca, dar in realitate oare cate nu ar face ei sau chiar au facut dar pe aici se dau sfinti si sfinte. Parerea mea e sa faci ce iti place si cu cine iti place, chiar si cu amandoi daca asta iti place.