| Justagirlwithnolife a întrebat:

Hei! Am ceva pe suflet și vreau să mă descarc. Deci. mama e operată de tumoare pe creier. În 2008 a fost operată și de atunci a fost cât de cât ok, să zicem, doar că în ultimul timp îi e din ce in ce mai rău. O doare capul în fiecare zi și dacă ia pastile prea multe( pentru că ia, că uită că a luat și ia iar) e moale, nu mai știe ce zice, ce face, etc. Doctorii nu prea mai au ce să facă, adică na, de la atâția ani de la operație. în fine. Ea și uită aproape tot ce îi zici. mi e frică că mâine-poimaine uită și cine sunt( s-a întâmplat odată asta, tot din cauză că a luat nu știu ce pastile date de un doctor nebun) dar uneori e ok si am impresia că e mama pe care nu o cunosc ( mama cea sănătoasă) pentru că am impresia că nu o știu altcumva decât bolnavă mereu. Nu mă înțelegeți greșit. Sunt recunoscătoare că atâția ani de la operație a fost ok dar aș vrea să o simt ca pe o prezență de care chiar aș avea mare nevoie.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau de suferinta mamei tale, dar cred cu tarie ca tu si tatal tau o puteti ajuta sa treaca peste zilele rele si chiar sa-i imbunatatiti sanatatea, daca va planificati sa-i dati voi medicatia pentru a nu mai uita sa o ia, sau pentru a nu o lua haotic, de mai multe ori.
Apoi, creati o stare de buna voie si veselie in casa, vorbiti numai de lucruri bune si frumoase, puneti numai muzica veseala si uitati-va numai la filme cu sfarsit frumos sau comedii.
Toate acestea ii schimba starea de spirit si de sanatate, practic o ajuta sa si-o imbunatateasca si sa-si revina.
Este total interzis sa se uite la filme triste, sau as asculte muzica trista, care ii induc stari de suferinta.
In acest sens tu si tatal tau o puteti ajuta!
Iesiti seara cu ea la plimbare, prin parcul din apropiere sau prin imperjurimi, asta ii face bine si-i linisteste creierul.
Ince ceva: sa manace multe fructe si legume proaspete, salate, cu cate o bucatica mica de carne. fara tocaturi, fara prajeli, fara salamuri, carnati sau afumaturi.

6 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Eu sincer nu mi-as pune toata increderea in doctorii romani. Fa-i un efort si du-o la o consultatie in strainatate. Vei stii ce are, daca de mai poate face ceva si ce se mai poate face.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mă contactezi printr-o felicitare să discutăm în privat, căci având dta o problemă prea serioasă, să o discutăm într-un cadru mai potrivit.

| NunuNini a răspuns:

Imi pare rau pentru mama ta si pentru tot prin ce treci.
Dar s-ar putea ca starea ei sa nu aiba legatura cu operatia facuta cu atatia ani in urma. Fa-i un control la alt medic. Poate chiar la alta specialitate.

| InYourPants a răspuns:

De ce nu ii pui o aplicatie pe telefon sau un to do pe frigider sa bifeze cand a luat pastila sa nu o mai ia iar? Sau de ce nu se ocupa cineva sa ii dea el pastilele sa nu le ia singura? Pare alzeihmer du o la neurolog

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din pacate boala ei avanseaza si daca ajunge sa nu te mai recunoasca si sa numai stie nici ea ce face inseamna ca va face Alzhaimer care inseamna demență, si va treebuii internata la un azil, acolo sunt medici care o vor ingrijii, ce varsta are mama ta?

| Justagirlwithnolife explică (pentru CIaudiu):

Din păcate varianta cu străinătatea e imposibilă. Oricum, mulțumesc pentru sfat. Apreciez