Întrebare recomandată | SchiZz20CMrecords a întrebat:

Mama mea in urma cu 4 ani a avut o operatie cu diagnosticul endimetrioza la care a fost operata la ovarul stang deoarece doctorii au spus ca antibioticul nu si-a facut efectul.
In urma cu 3 saptamani a inceput sa sangereze si urologii i-au dat un tratament, si doctorii au presupus ca e de la rinichiul stang.Au pus-o la tomograf si deocamdata nu au vazut nimic.
Astazi a fost si si-a facut analizele la doctorul de familie si a gasit sange in urina, si are foarte mari dureri abdominale ea urmand un tratament Novalgin dar fara antibiotic.
In urma cu o luna a inceput sa foloseasca pile Cersasete nu stiu daca stiti de ele, ca sa nu sangereze prea tare.
Spuneti-mi cam ce este de facut ca sa nu ajunga din nou la operatie?
Funda celui mai complex raspuns.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, endometrioza a RECIDIVAT ( reapărut ) :(

Novalgin-ul este echivalentul Algocalmin-ului ( substanţa activă este metamizolul sodic ) - deci, NU putem discuta de un "tratament"!
I s-a prescris pentru ameliorarea durerilor...

Vezi Prospectul de la linkul :
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1997

Vezi detalii despre endometrioză la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......metru_1111

http://www.contraboli.ro/endometrioza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

N-am înţeles exact care a fost "problema" în urmă cu 4 ani şi la ce ar fi fost necesar un tratament cu antibiotice...
Oricum, NU avea nici o legătură cu endometrioza!

Apoi, NU este vorba de pilule "Cersasete", ci de anticoncepţionalele "Cerazette" - vezi Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......75-mg.aspx

Având în vedere că a început administrarea de Cerazette acum o lună şi sângerările au apărut de vreo 3 săptămâni, e POSIBIL ca sângerarea să fie o reacţie adversă la AC!

"Reacţii adverse...
Afecţiuni ale sistemului reproducator feminin
sângerări neregulate" - SURSA = Prospectul de la linkul anterior.

Dacă sângerările neregulate persistă mai mult de 2-3 luni, atunci poate fi o altă "problemă".

Oricum, între timp, este indicat să facă un control ginecologic şi o ecografie transvaginală LUNAR ( în aceste 3 luni )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| FoundYouLover a răspuns:

Nu sunt doctor sau farmacist, dar stiu ca vitamina k poate reduce foarte mult sangerarea, totusi sangerarea e doar simptomul, daca nu se trateaza cauza cred ca ar putea aparea si alte probleme, asa ca mai bine discuta cu unul sau mai multi medici priceputi. Si rugati-va, si tu si ea. Dumnezeu ajuta. Si indiferent ce ar spune medicii in prima faza, pana nu fac si alte cercetari nu va ingrijorati, ca medicii pot fi fatalisti de felul lor. De unde stiu? Stiu pentru ca si mama mea a avut probleme de sanatate si de doua ori medicii au presupus ca poate fi cancer, o data la san si o data la o alunita, dar ulterior s-a dovedit ca nici una dintre aceste doua presupuneri a lor nu a fost adevarata, in ambele cazuri fiind vorba de o problema mai mica. Mama a fost operata in ambele cazuri si a trecut mult timp de atunci si pot sa-ti spun ca mama traieste si e sanatoasa tun. BAFTA si rugati-va. Dumnezeu chiar ajuta.