Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hei lume! Cum reușești să treci peste, ori să accepți (ceea ce mi se pare imposibil) faptul că un părinte de al tău are Alzheimer (nu e diagnosticată dar mai mult ca sigur are)? Este vorba despre mama. În 2008 a fost operată de tumoră pe creier și de atunci e din ce în ce mai rău. Câteodată e bine, vorbește coerent, normal, câteodată nu mă recunoaște și asta mă distruge psihic. Doar gândul că o să vin într-o zi acasă și nu o să mă recunoască...pfff. Încerc să fiu recunoscătoare că din 2008 e încă lângă mine dar câteodată nu știu, aș vrea să fie ea, adevărata ea..pe care nici nu mi-o aduc aminte sincer. Poate sunt imatură dar sincer e așa greu să accepți lucrurile pe care nu le poți schimba și doar să trăiești. În fine. Știu că nu sunt singura în această situație dar câteodată e așa greu. Dar trebuie să mergem înainte, nu? happy

Răspuns Câştigător
| VMarceline a răspuns:

Gândește te la lucrurile bune pe care le ați împărtășit împreună. Asa e viata, buna sau rea. Încearcă sa accepți prezentul și mergi înainte < 3

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Trebuie să admitem că viața e făcută din renunțări. Am ținut la bunici, dar i-am pierdut. A trebuit să renunțăm la ei? A trebuit. Într-o zi, va veni rândul părinților. Vom renunța și la ei. Ai un băiat de care te îndrăgostești, dar care nu te iubește. Ce faci? Rennți la el? Renunți, că n-ai ce face. Te vei confrunta într-o zi cu propria moarte. Va trebui să renunți la viață? Va trebui.
Hai, fruntea sus! Viața e totuși frumoasă. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Cand iubesti pe cineva cu adevarat, treci cu usurinta peste toate, mai ales daca este o problema de sanatate si apreciezi ca este inca in viata persoana respectiva.
Nu are de ce sa te distruga psihic, fiindca este mama ta, omul pe care-l iubesti cel mai mult si nu ai avea de ce sa te plangi si sa creezi atata drama, in loc sa-i fii multumit cerului ca o ai in viata.
Intr-adevar multa imaturitate din partea ta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, mergem înainte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai a supravietuit 14 ani dupa o operatie a unei tumori cerebrale, facuta presupun in Romania. Deja mi se pare o mare realizare. Exact, trebuie sa mergem inainte. Si eu adesea ma simt nasol fata de cum ii vad/simt pe ai mei acum (eu 4x, ei 6x, in vreo 2-3 ani vor face 70) fata de cum mi-i aduc aminte din copilarie, dar... asta e. Inapoi nu putem sa dam, oricit am vrea.

| Frank51 a răspuns:

Mergem înapoi.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Din păcate nu ai de ales. fi tare și amintește-ți momentele fru5cu mămică ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roaga-te pentru mama ta, e singura opțiune valabilă.

Răspuns utilizator avertizat