| brokxy a întrebat:

Hei,Am nevoie de un sfat. Familia mea tot ma insulta. Am 19 ani si imi zic ca voi ajunge un nimic ca nu am viitor si eu chiar am invatat la scoala. Zic si eu daca eram corigenta. Deci insultele lor sunt gen : proasta, fara viitor, nu stii nimic, o sa ajungi la saracie nu vei avea ce sa mananci cand vom muri noi. Vor sa merg sa lucrez la nu stiu ce fabrici de piese sunt fata nici viitorul nu ma lasa sa il aleg. Daca aleg ceva incep sa rada de mine. Sincer asa isi bat joc de mine ca imi vine sa ma sinucid cateodata si apoi sa vada ei de cine isi mai bat joc. Deci sfatul de care am nevoie. Sa ma mut in alt oras? Chiar daca nu am prieteni as vrea sa gasesc ceva de munca si sa ma mut, doar ca in Romania e cam riscant sunt multe tepe pe internet.Mai bine raman aici pana cedez psihic?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ei nu ofera sprijin pentru facultate nu iti ramane decat sa te muti in chirie cu cativa oameni intr-un apartament si platesti camera pana vei gasi o garsoniera sa te muti singura. Prima oara munca apoi poti pleca in acelasi oras unde stai sa te independizezi

| darrio2007 a răspuns:

Nu sunt insulte ci incurajari.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai 19 ani, doua brate puternice si un cap pe umeri, ce te mai retine acolo unde esti insultata?
De ce nu-ti iei traista in bat sa-ti cauti de munca si chirie, sa-ti faci viata asa cum vrei?
Nu-i condamna pe altii, care te vad parazit, cand nu le dovedesti decat ca esti un parazit.
Ai facut ceva sa le demostrezi ca nu esti?
Nu te vaicarii, ca nu esti de plans, fiind doar vina ta ca stai la intins mana, fiind intretinuta de parinti.
Iesi la munca si fa ceva sa le demosterzi ca esti capabila si sa-ti demonster zi tie, ca nu faci umbra pamantului, degeaba.
Nu inventa motive cu tepele de pe internet, ca nu-i cazuls a generalizezi, acdn milioane de oameni isi gasesc joburi si muncesc legal, tocmai acestor site-uri cu joburi online.
vad ca inventezi motive, doar ca sa demosterzi ca nu gasesti de munca, cand nici macar nu ai incercat. Forate jenant ipostaza in care te pui aici.
Intoarce-te si spune-mi si mie cand ai facut 200 de aplicatii pentru joburi... ca rezultatele apar dupa multe -foarte multe aplicatii. In viata asta, nimic nu se castiga usor si repede, maia les cand nu ai nici o calificare, nici un pic de experinta in vreun domeniu.
Ia-o de la munca de jos: vanzatoare la taraba in piata, orice, ca se gaseste de munca, daca vrei sa muncesti si nu te mai plange, cand nu ai chef sa faci nimic in viata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai peste 18 ani, PLEACA! Daca eram singur, te luam eu, dar din pacate am familion propriu si personal. Nu trebuie' sa iti vina sa te sinucizi, ci doar PLEACA. P.S. E familia ta naturala sau esti adoptata? Care e problema lor de se poarta in halul asta?

| brokxy explică (pentru GabiDumitrescu):

Naturala. Sincer nu stiu de ce se comporta asa cu mine. Odata eram la masa si in fata mea, tatal meu vorbea cu matusa,(sora lui) despre mine. Spuneau ca nu stiu sa fac nimic si ca nu o sa am nici un viitor si ca o sa vad eu cum o sa mor de foame(si nu au zis asta doar odata) Si daca le spun ca vreau sa ma angajez undeva sau sa merg la o facultate zic gen,, Tu acolo?,, Si incep sa rada si apoi eu renunt la toate planurile pe care le-am avut

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru brokxy):

Frati, ceva? Ai tai ce fac, munca-munca sau "se descurca" pe linga lege si au impresia ca nu se poate reusi cinstit? Chiar nu pot sa inteleg de unde atitudinea asta. No offense, si eu o jignesc uneori pe fiica-mea si imi pare foarte rau cand o fac, chiar imi cer scuze desi are doar 7 ani si ceva, insa mereu discut cu ea despre ce ar vrea si ar putea sa se faca si cam pe ce trebuie sa se axeze/sa vada daca ii place de pe acum. Din ce zici tu, alor tai nu le pot pune decat eticheta de dobitoci sinistri.

| Celcestietot a răspuns:

Nu te sinucide din cauza lor, ai atatea motive ca sa traiesti. Ce rezolva sinuciderea? Nimic, decat fuga de ceva! Eu inteleg prin ce treci. Incearca sa rezolvi cu studiile si cu locul de munca, si dupa te poti muta undeva etc. Mai rezista putin, dupa acest chin psihic, o posibila schimbare va aparea in viata ta. Asa ca, continua sa speri, ca schimbarea in bine se va produce la un moment dat in viata tawinking!

| minrest a răspuns:

Cainii latra, ursul merge, draga Velia, tu invata si o sa ajungi bine; oamenii astia din familia ta au boli psihice, prin zona tulburarilor de personalitate, nu are rost sa ii iei pe nebuni prea in serios. Deocamdata ai nevoie de putin sprijin, ca sa poti sa te mai pregatesti; pupa-l in bot si-i papa tot, nebuni asa cum sunt, altii straini nu ti-ar da nici atat. Sigur, in final asta e solutia, plecarea unde se gaseste de munca, de exemplu, Bucuresti sau Cluj; pe eJobs, de exemplu, multi au gasit de munca.

| minrest a răspuns:

Ar fi de acord sa te sustina la facultate? Asta ar fi solutia ideala, sa mergi la facultate la Bucuresti, sa zicem, si atunci iesi din mediul toxic, iar dupa facultate ramai in Bucuresti.

| brokxy explică (pentru minrest):

Nu vor sa imi dea bani

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Linistestete in viata toate sunt trecatoare la fel si situatia asta dar daca ai 18 ani poti sa pleci in alt oras si sa te descurci si singura ok.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sinuciderea nu-i o solutie. Daca te sinucizi, nu doar ca nu mai au de cine sa isi bata joc, dar nici tu nu le mai poti arata ca gresesc.

Vino la Cluj. Locuri de munca se gasesc. In timp ce lucrezi, te duci si la facultate, caci si facultatea e importanta.

Solutii se gasesc. Trebuie doar sa le cauti sau sa ceri ajutor cui poate sa te ajute.

| Legion7X a răspuns:

Nu, vei ceda psihic deloc atâta timp cât îti alegi un loc de muncă pentru a câștica niste bani și nu îți mai împarți ziua cu părinții stând cu gura pe tine.
Îți trebuie un zbor ca să te detașezi de părinții.

Ca o părere aș zice să îți cauți un loc de muncă chiar și într-o fabrică sau unde crezi că îți este mai bine însă, numai făo cât mai repede. Așa sunt unii părinți te descurajează pănă ajungi să crezi că chiar ești un nimic zicându-ți mereu.

Oamenii sunt precum leii atacă acolo unde simț slăbiciunea.

| Mircea08 a răspuns:

1) Daca te sinucizi ce avantaj ai? Dar daca dincolo ai ghinionul si chiar exista rai si iad? Cei care se sinucid ajung acolo unde nu este bine, si daca nu o sa-ti convina ce te faci, ca nu te mai poti sinucide si traiesti asa O VESNICIE! Daca ar fi doar cateva miliarde de ani nu ar fi nici o problema ca trec ei cumva, dar este vorba de O VESNICIE!
Eu cred ca oricat ar fi de greu, tot mai usor ar fi sa te mobilizezi si sa spui - " o sa fac cum spun parintii atata cat voi locui cu ei, ca doar nu o sa dureze o vesnicie ", si cu asta te apuci sa iti ordonezi viata, sa vezi ce loc de munca ti-ar placea, si te apuci sa te pregatesti temeinic pentru viitor. Viitorul TU TI-L CONSTRUIESTI, si nimeni altcineva, dar trebuie sa tii cont si de ce spun parintii pentru ca sa nu mai existe atatea conflicte. Urmareste motivele pentru care ei se supara si evita sa mai faci acele lucruri, o sa poti ca doar nu dureaza o vesnicie si dupa aceea vei trai cum iti place. Ai foarte mare grija si la ce vorbesti, parintii vor aprecia schimbarea si vor fi mult mai ingaduitori sau chiar amabili.
Daca te muti acum in alta parte vei avea de suferit alte lucruri, care ar putea sa fie mai greu de suportat.
Si ultimul sfat - sa cauti sa iti imbunatatesti permanent felul tau de a fi. Eu am extras din Biblie ce este bine si ce este rau, le-am pus la rand intr-o pagina, si dupa ce le-am citit am realizat ca sunt cele mai bune sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lupta cât poți să îți atingi visele, nu ceda. E mai greu la inceput, poate așa o să fie mereu, însă dacă știi să stăpânești situația o sa fie totul în regulă. Încearcă să le explici calm ce ai de gând, să le spui că asta simți sa faci, e visul tău și nu poți practica o meserie fara plăcere, că nu te-ai împlini sufletește pe tine. Spune-le că dacă îți vor binele, trebuie să îți respecte decizia. Convinge-i că nu cauți o meserie cu riscuri, nu poți păți ceva neindicat din ea, cauți să muncești cinstit și să îți îndeplinești visul. Dar sa fie o atmosfera plăcută, spune-le cand ii vezi mai fericiți și în toane bune. Daca alegi sa pleci, să te angajezi undeva, nu te angaja la negru. Tine să lucrezi doar cu contract, ca să nu iei tepe că sunt multe anturaje in lume, nu neapărat că e oraș mare sau mic. La fel și cu chiria, vezi daca persoanele cu care colaborezi sunt de încredere, trebuie sa le citești, să te documentezi despre ei, să nu accepți orice plecare in orice țară străină doar pentru faptul că primești cică bani. Astea sunt tepe, in UNELE cazuri. Însă cazurile devin din ce in ce mai dese. Informeaza-te atent despre ei ca să nu le oferi informațiile tale personale să le folosească în alte moduri. Incearca sa te muti și să lucrezi într-o zonă sigura, populată de oameni, să nu fii singura persoana tanara care poate pleacă dimineață la servici și se întoarce de exemplu seara. Să eviți, nu neapărat să ignori in totalitate, anturajele greșite. Adică, să nu te bagi in ele, chiar dacă îți spun că o să faci o grămadă de bani și o sa te îndrăgostești de cineva care e într-unul. Daca crezi că e omul potrivit, nu-l alunga și nu-l pune brusc sa renunțe. Trebuie sa îi găsești motive, dar sa ii spui frumos. Anturajele sunt periculoase daca nu știi să te comporți in ele. Trebuie sa faci ce face anturajul și poate nu preferi o astfel de viață. Sunt sifoane, și toate astea le fac pentru hârtii. Nu ii judeca, că poate ai face-o și tu daca ai fi în situația lor. Nu poți ști ce e pe sufletul unui om, cum și un om trece pe langa tine pe stradă și nu știe ce ai tu in casa. Trebuie să știi de cine sa te ferești și de cine sa te lipești. Ai mare atenție la ce faci si nu te pierde pe drumuri greșite z greu scapi de ele happy

| Raducons a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa te rupi de ei, incearca sa te inscrii la o facultate chiar si la FF daca nu poti altfel si sa lucrezi e ok, poate gasesti o colega cu care imparti cheltuielile.Nu merge la nicio fabrica de piese, cauta o munca curata pe cat posibil, munca de birou sa fie.Esti inca f tanara si ai timp, gandeste te cum va fi la 30 de ani.o sa te mariti din disperare cu cine stie ce individ cu casa care va face ce vrea el, deci nu te plafona acolo.La varsta ta daca iti merge bine si ai macar un salariu cat de cat poti sa iti iei o garsoniera intr-o zona rezidentiala si e super. Poate te ajuta si ei un pic daca li se face dor de tine, Astia plecati sunt mai iubiti, Vad la sora mea care se certa mereu cu parintii si o plecat plangand si acum e cea mai buna.

| Derkes a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine. E mult mai ok sa te muti in alt oras, de preferat unul de prin vest ca sa ai si posibilitati pe mai departe. Incearca sa iti schimbi mentalitatea asta cu,, nu am prieteni". Poti ajunge in viata foarte bine si fara prieteni. In orice caz, pun pariu ca prietenii vin la tine, dar tu ii respingi din motive nesemnificative( nu stiu de ce). Incearca sa te schimbi, sa fi mai deschisa cu toti cei din jur, sa accepti sfaturile altora, si vei ajunge departe.

| AG777 a răspuns:

Familia ta e... nu vreau sa vorbesc urat, insa nu merita sa te sinucizi, arata-le ca poti, lupta, arata-le ca in domeniul in care vrei tu castigi mult mai bine si chiar iti place ceea ce faci si apoi cu zambetul pe buze trateaza-i cu indiferenta, asa le dai one shot la doti idiotii care te cred inferioara lor

| kossmynet a răspuns:

Hai la București, te angajezi și îți vezi de viața ta liniștită