| adela2012 a întrebat:

Hei. De regula, cum decurge procedura unui divort? Mai ales daca unul din soti nu este de acord? Dar daca ambii sunt de acord? Este neaparata nevoie de un avocat?

4 răspunsuri:
| Idris a răspuns:

Simplu! Daca nu exista copii si nu faci partaj nu ai nevoie de avocat! Mergi la Judecatorie/Tribunal, faci o cerere de divort in care spui motivul sau motivele divortului, citezi un martor care sa confirme ca motivele spuse de tine sunt reale si gata. Vei fi citata impreuna cu martorul vei spune instantei ce ai despus, ramane in pronuntare si in cateva luni esti divortata. Pentru cerere vei avea nevoie de un timbru care nu stiu exact cat costa, mergi la fetele de la arhiva si te lamuresc ele.

| IonuţR1995 a răspuns:

Daca divortul nu este amiabil (de comun acord), cel ce doreste divortul ii poate intenta divortul la judecatorie.

| apz a răspuns:

Din câte ştiu:
-dacă ambii parteneri sunt de acord cu divorţul, se vor prezenta la notar şi vor depune cererile
-în cazul în care unul dintre parteneri nu este de acord cu divorţul, se vor întâlni la judecătorie

| OmObisnuit a răspuns:

Daca unul din parinti nu este de acord cu divortul celalalt parinte va trebui sa aduca dovezi clare ca parintele care nu vrea sa semneze agreseaza sexual-verbal sau fizic copilul respectiv copii, atunci va fi obligat de lege sa o faca.De asemenea parintele care nu este de acord cu divortul va fi obligat sa semneze si daca nu se implica in viata copilului-copiilor material sau fizic