| Anamaria233an a întrebat:

Hei,e prima mea postare aici și nu prea știu cum să încep dar..eu cu iubitul meu suntem împreună de 2 ani și pe parcursul relației am întâmpinat destul de multe obstacole (cum ar fi și decesul fratelui lui).
Am decis acum câteva luni să petrecem Crăciunul doar noi doi iar revelionul să îl petrecem cu prietenii, el de curând a decis că vrea să stăm amândoi și de revelion.dar eu nu știu ce să zic, nu vreau sa par rea pentru că tind să cred că are legătură și cu părinții lui dar eu simt nevoia de a mă distra măcar de revelion și de a avea un început de an frumos având în vedere toate chestiile prin care am trecut..Deci, aveți idei prin care l aș putea convinge pe iubitul meu sa stăm cu prietenii de revelion și nu în fața televizorului?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu nu ai cum sa intelegi ce este in sufletul lui pentru ca nu tu ti-ai pierdut fratele.
Dar poti macar empatiza
Cu siguranta lui nu-i arde de "distractie"
O relatie stabila se bazeaza si pe mici compromisuri, adica renunt la anumite chestii care imi plac in favoarea partenerului, bine asta nu mereu, dar in cazul de fata eu zic ca este necesar.
Puteti vorbi sigur, dar daca rezultatul nu este cel pe care il doresti sa nu te superi!

| MarianWLF a răspuns:

Gasiti o cale de mijloc, incearca sa il iei la distractie dar ca sa nu fie prea mult pentru el, dupa 1-2 noaptea sa va intoarceti acasa, te distrezi si tu, dar tii cont si de el in caz ca vrea sa plecati.

| Violleta2022 a răspuns:

In situatia data, cand el sufera inca dupa mortea fratelui, este total inuman sa-i ceri asa ceva.
Du-te si distreaza-te singura, dar da-i pace lui!
Se pare ca tie nu iti pasa de suferinta lui, daca esti inca incapabila sa-l intelegi in situatia asta, avand mai mult importanta distractia ta cu prietenii, decat suferinta omului iubit.

| Xox0 a răspuns:

E greu sa fii cu cineva depresiv mai ales cand bunastarea lor depinde de tine.
Cum s-a spus mai sus: vorbeste cu el despre asta, dar adopta o atitudine intelegatoare in timpul conversatiei. Puteti face un compromis: cateva ore cu prietenii si cateva ore doar voi doi.

| Tokyo44 a răspuns:

Vorbind deschis.
Să-i spui ca e o idee bună sa îl faceți ( Revelionul) doar voi doi dar îți dorești și tu/ar face o mare bucurie dacă îl faceți împreună cu prietenii, să socializați / să vă distrați