| BlancaFantasma a întrebat:

Heicrying nu mai suport am o problema la buze care nu`mi mai trece de 2 ani. mi se fac pielite urate si se vad destul de inestetic.in ultima vreme nu le mai dadeam importanta ma obisnuisem asa ce sa fac. dar mie`mi place de un coleg si azi cand eram la tabla l`am vazut ca se uita la mine.noi ne intelegem foarte bine dar el nu ma place. apoi cand am ajuns acasa si am vazut ca se vedeau destul de oribil pieliele m`am intristatsad m`am gandit ca el de asta se uita la mine se gandeste ca`s oribila asasad eu sunt frumoasa, arat bine(nu ma laud!) dar degeaba daca mi se fac pielite zilnic, zilnic.eu chiar tin la el, demult m`a cucerit cu ochii lui albastri si mai ales de ieri cand am aflat ca are o admiratoare la clasa vecina parca`l vad si mai frumos.imi vine sa plang cand ma gandesc ca poate ii place de easad am vrut sa-l intreb azi dar m`am abtinut, totusi il intreb maine daca o place(in gluma):-s maine mergem la un majorat as vrea sa-i atrag atentia dar e imposibil, nu stiu deloc ce`i in capul lui.ne intelegem super, ne ajutam, glumim radem unul cu altul, dar degeaba, a zis(asta vara) ca nu ma place.cred ca ii place de o colega, nu stiu nici eu. m`am saturat s ma tot dau cu creme pe buze si sa nu`mi treaca simt mereu pielitele pe buze si cand mi le rup la scoala ca se vad urat imi vine sa plangcrying el e un baiat special nu a avut nicio prietena niciodata desi suntem in clasa a 12`a si de aia mi`e greu sa`mi dau seama ce gandeste.am incercat sa ma port urat cu el, sa fiu indiferenta dar nu pot.chiar daca nu ma place el e lumina mea cand e langa mine ma simt linistita, simt pace in sufletul meu atat de tulburat.innebunesc cand vad ca sora lui(cea mai buna prietena a mea) nu isi da seama ce simt desi ma vede mereu in preajma lui.vara trecuta nu a vrut "sa`mi puna pile la el". dar ma rog m`am facut ca nu imi dau seama.

8 răspunsuri:
| CocoMexii a răspuns:

Poti incerca sa te dai cu balmas de buze e cel mai bun.sau strugurel so i sa iti treaca happy am si eu o colega in clasa care are aceeasi problema ca si tine si functioneza happy sper sa il cuceresti pe baiatul de care iti place bafta >big grin

| Membra a răspuns:

Problema cu buzele se rezolva... Stiu cum este, foarte iritant sa-ti simti buzele aspre. Nu-ti mai indeparta pielita aceea moarta si nu folosi sub nici o forma strugurel/ balsam/ ruj, etc., pentru ca mai rau iti formezi pielitele respective. Mergi la un punct farmaceutic, cere o informatie, un sfat farmacistei de acolo, intreab-o daca poti lua solutie de vitamina A - ajuta mult, probabil din pricina carentei de vitamina A ai buzele crapate. Cel putin, eu asa am facut si in prezent am buzele fine, dragute. Cu ajutorul solutiei mi le-am,, reparat", sper sa-ti fie de ajutor sfatul.
In legatura cu acel baiat, iti sugerez sa ma astepti. Daca nu si-a facut pana acum o prietena, sansele de a accepta ceva cu tine sunt minime. Poate el nu vede increderea in tine, nu vrea sa fie dezamagit. Da-i ocazia sa te cunoasca, poate iesi ceva frumos! Daca sunteti amici de putin timp, in locul tau, eu n-as spune nimic, ce simt si lucruri de genul. Poate nu este facut pentru tine sau tu pentru el. In schimb, poti discuta cu sora lui mai multe, ca tot sunteti cele mai bune prietene, desi ar fi cam aiurea situatia in care sora asta sa-si bage nasul in treburile voastre, n-ar privi-o deloc, absolut nimic. Succes iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste unt pentru buze, ungele cu unt si nu te mai da cu luciri de buze si chestii din astea ca ti se face ca niste pielite albe pe buze ( posibil ). Bea multa apa, buzele sunt o mucoasa care trebuie mentinuta.

| aurasauras a răspuns:

Strugurel de la Tis

| daddu a răspuns:

Nu a avut nici o prietena si e pe clasa a 12. Nu judec,dar! asta ma face sa ma gandesc ca printul tau din poveste,nu e chiar atat de print. Si daca iti place de el,inseamna ca nici tu esti frumoasa,desii tu asa te consideri. NU asta e problema de fapt dar nu m-am putut abtine. Apropo de problema ta, nu stiu cine se ocupa cu aspectul buzelor da cred ca daca mergi la un dermatolog probabil iti va zice, nu cred ca e bine sa le rupi.Iti va zice el ce e de facut(dermatologul). Spune-i baiatului ca il placi si ca vrei sa ai o relatie cu el sigur nu o sa reactioneze rau. Bafta

| BlancaFantasma explică (pentru daddu):

Daddu oare ce varsta ai? ai auzit de timiditate, sau crezi ca in ziua de azi toti baietii sunt la fel ca tine? baiatul de care zic eu e diferit, iar faza cu prietena.nu inswamna ca e urat daca l`ai vedea mi-ai da dreptate.iar de mine ce sa mai ziclaughinghabar n`am daca esti fata sau baiat, dar imi dau seama ce gandire ai daca spui ca eu sunt urata fiindca ma uit la un baiat care nu a avut nicio prietena. fantasticstraight face daca la tine o fata frumoasa=pitipoanca+100 de tone de machiaj+par blond oxigenat +unghii false+tocuri de 20 cm, ai dreptate eu sunt uratalaughing

| daddu a răspuns (pentru BlancaFantasma):

Am auzit de timiditate, dar daca nu ai pe cineva pana la 18-19 ani ( clasa 12 ) inseamna ca ai o problema, nu mai e timiditate! O fata frumoasa pentru mine nu e o pitipoanca, e o fata care e Draguta + destul de inteligenta incat sa nu te plictisesti cu ea.Sunt baiat, vad ca nu erai sigura.

| jojo9 a răspuns:

Sunt strugurele protectoare cu SPF5 la avonhee hee. Incearca eu am strugurel de asta si buzele mele nu sunt uscate niciodata. Trebuie sa te dai zilnic seara. Succes:* Fundabatting eyelashes?