| Seymilforever a întrebat:

Hei! Sunt intr-o situatie ciudata.
Dupa 5 ani de casnicie (+un bebe) ma simt confuza si nu stiu ce sa mai cred.
Mereu am avut un oarecare complex ca am sanii foarte, foarte mici. Insa ma gandeam ca sotul meu ma va iubi asa si ma va aprecia, insa, nu de putine ori l-am observat uitandu-se dupa alte femei. M-am simtit de multe ori umilita si comparata. Am discutat pe tema asta. Dar el sufera de mitomanie, e cam greu sa imi dau seama cand minte si cand vb serios.
La inceput a negat, dupa un timp a recunoscut ca se uita dupa toate, ca gaseste o placere in a se uita dupa toate din jurul lui. Intelegeam si ma gandeam ca e ok sa iti mai sara cineva mai deosebit in ochi, dar chiar sa te uiti dupa toate asa, mi s-a parut exagerat (chiar si dupa niste fete vai de ele de 15-16 ani venite in practica la el la servici). A spus ca vrea sa se schimbe, insa atitudinea lui il cam da de gol, ca dupa 1 an nu a reusit. Recent am reluat discutiile si printre altele am ajuns si la discutia legata de marimea sanilor. A recunoscut ca se uita si la sani (evident mai mari), dar vezi Doamne el ii iubeste pe ai mei.
Chestia asta nu ma face decat sa ma simt mai complexata si sa ma gandesc ca el chiar isi doreste sani mai mari si poate chiar nu m-a iubit cu adevarat din cauza asta, de asta nu s-a putut opri din a se uita in jurul lui dupa toate. E extraordinar de dezamagitor sa te simti nedeajuns pentru persoana iubita. Nu mi-as pune niciodata silicoane. Cu atat mai mult de dragul cuiva. Credeti ca eu sunt prea sensibila sau pur si simplu el nu e barbatul potrivit pentru mine? Sunt barbati care au femei cu sani mici, dar admira femeile cu sanii mari? Credeti ca v-ati opri doar la admirat?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu lua in seama bărbații singuri sau ce nu isi iubesc partenerei cand spun ca "da,e normal sa iti binocleze ochii după toate deselatele pe strada" ca nu e asa.
Daca trece cineva prin fata ta pe drum il/o vezi ca nu esti orb, dar de acolo la a te uita la părțile intime, la a analiza femeile, la a spune asa senin ca da, te uiti la femei și te atrag e o problema.
În general bărbații ce procedează asa si înșală si cred ca sti si tu asta.Ca nu esti vreo copila naiva ce sa crezi ca analizează femeile asa ca sa le poata picta acasa pe panza, se uita pentru sex, iar daca ii iese vreo combinatie sigur profita.
Asa ca, dacă tu te simti umilită, comparată, sau chiar înșelată pune piciorul in prag si ia initiativa.

48 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Si? Lasa-l sa se uite, ca nu e orb, nici impotent. Cat timp ramane langa tine, e bine.

| darrio2007 a răspuns:

Toti barbatii ne mai uitam si dupa alte femei. Este ceva normal. Atata timp cat nu te inseala cu alta, e bine. Asta arata ca nu ai incredere in el.

| anonimg a răspuns:

Femeile sunt extrem de naive. Ele cred că bărbații lor se vor schimba la căsătorie. Așa ceva nu există.
Din contră, după căsătorie i-au amploare defectele de caracter, și dispar toate barierele care țineau pe loc aceste defecte. Cu siguranță că el se ferea să se uite după alte fete cât era cu tine. Dar acum după căsătorie l-a părăsit și bunul simț, și se uită după altele fără rușine.
Spune-i că inima ta va începe să se înstrăineze de el dacă el nu se va schimba. Dumnezeu nu cere ca tu să-ți schimbi sânii; ci El cere schimbarea caracterului aceluia care ți-a jurat credință. Oamenii cred că jurământul căsătoriei este de o chestiune formală. Dar dacă oamenii nu i-au în serios căsătoria și jurământul acesteia, asta nu înseamnă că și Dumnezeu face la fel. Căsătoria este sfântă, deoarece Dumnezeu este intemeietorul ei. Tratarea cu neseriozitate sau chiar neglijența, va duce la consecințe grave, ireversibile.
Uitatul lui după alte femei este începutul despărțirii. Doar să i se ofere ocazia, și soțul tău nu va sta pe gânduri să atingă alți sâni. Poate că el va spune: "Dacă voiam să ating alți sâni puteam să o fac!" Eu îți spun că nu putea, pentru că mai are o urmă de conștiință. Dar când un om se plimbă continuu pe lângă graniță, mai devreme sau mai târziu îi va ridica barierele.
Dar chiar și uitatul lui după alte fete este deja o lipsă de respect pentru tine, lipsă de dragoste.
Tu nu ai cum să-l ajuți. Poate doar să îl duci la biserică, acolo unde conștiința și responsabilitatea pot fi trezite. Și biserica adventistă este cea mai potrivită. Mai bine mergeți acum, cât timp lucrurile mai pot fi îndreptate. Veți găsi acolo și consiliere gratuită, chiar dacă nu sunteți membrii ei. Cereți să vorbiți cu pastorul ei. Este bine ca să nu îi spui soțului tău unde îl vei duce. Îi spui să se îmbrace frumos că o să mergeți undeva.

| Yuoia a răspuns:

Dupa 5 ani de casnicie tu te intrebi daca e barbatul potrivit pentru tine? Dar inainte de casnicie ce ai facut? Nu l-ai observat? Sau iti placea cand te mintea cate iubeste?
S-ar uita dupa altele chiar si daca sanii tai ar fi de 6 kg bucata.
Te iubeste, dar toti barbatii privesc in jur. Sunt si pofticiosi. Unii stiu sa se abtina, altii nu. Multi mint frumos doar ca sa fie liniste in casa.
Insa daca tu pui problema ca s-ar uita dupa altele doar din cauza sanilor, esti jalnica, asemanatoare cu una care mai punea o intrebare pe aici, ca de ce ce partenerul cu care se mutase nu mai vrea sex foarte des. Daca dupa 5 ani nu aveti incredere unul in altul, daca dupa 5 ani doar aspectul fizic conteaza, ce sfaturi vrei? Ce te vei face cand vei imbatrani? Nu ramai mereu tanara si frumoasa.

| DEADON a răspuns:

In momentul in care se uita dupa alte femei ar trebui sa-ti pui niste semne de intrebare.
Spun asta pentru ca daca intr-adevar te iubeste, toata atentia lui trebuie sa fie aplicata si sa focuseze doar pe tine.
Legat de sani, aici este vorba despre gandurile pe care le ai tu si te asociezi si te identifici cu ele.
Ar trebui sa inveti sa te accepti asa cum esti, daca schimbi asta pentru ca tu crezi ca i-ai face pe plac, este o tampenie absoluta.
De ce spun asta? Eu de cativa ani bun ma confrunt cu o acnee foarte urata, atat pe fata, cat si pe piept si spate.
Am avut o perioada lunga in care m-am simtit ultimul om de pe pamant, incepusem sa am frustrari, sa ma intreb :,, De ce tocmai mie?'' Cu timpul, am observat ca era doar o iluzie indusa de minte si de felul in care reactionam la judecatile oamenilor din jur.
Nu e nimic mai misto decat sa te accepti pe tine insuti, sa inveti sa te iubesti asa cum esti tu, esti si insemni mult mai mult decat ceea ce vezi si crezi despre tine. Eu incerc sa te ajut sa-ti schimbi aceasta ''decizie'' pentru ca eu consider ca nu e ceva care te va ajuta, pe de alta parte, daca tu chiar te simti prost din cauza asta, nu pot decat sa-ti spun s-o faci. E strict alegerea ta, e corpul tau si faci ceea ce vrei cu el.
Numai bine!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Avem gene de prădători, e normal laughing. Asta daca nu cumva își fixează privirea de om obsedat, atunci, cred că ar fi un semn de întrebare. (Nu în sensul că nu te-ar mai place pe tine ci faptul că e obsedat).

| Dintrebare a răspuns:

In primul rand, este normal ca el sa se uite dupa alte femei. Atractia fizica e instinctiva, nu tine de autocontrol. Acum intrebarea e ce face el dupa ce se uita. Ca daca vorbeste sau face sex cu altele, atunci e problema. Dar daca doar se uita, lasa-l sa se uite. Gelozia si posesivitatea nu sunt chestii ok, asa ca incearca sa lasi omul in pace si sa nu il judeci pentru lucruri banale. Iar legat de problema ta cu sanii, e o problema falsa. Majoritatea femeilor au sani mici, iar barbatilor nu le pasa de marimea sanilor cand isi aleg o partenera. Asa ca poti uita de chestia asta cu sanii. In loc sa iti pierzi timpul focusandu-te pe detaliile astea imature si neimportante, mai bine te-ai focusa sa aveti o comunicare buna, sa il asculti, el sa te asculte pe tine si sa gasiti rezolvari la micile probleme pe care le constatati.

| mihai69 a răspuns:

Cam multe întrebări pentru un singur topic.
Să încercăm să le luăm pe rând:
1. Tu ai o mare problemă în ceea ce privește stima de sine; cât despre el, e mult de discutat. Poate e, poate nu omul potrivit pentru tine, dar nimeni de aici nu poate spune cu certitudine nici da, nici nu. Nu contează dacă se uită sau nu după altele, mai degrabă contează *cum* se uită. Dar de asemenea cum se uită la tine și cum se poartă cu tine. Pe asta doar voi doi trebuie s-o lămuriți. Eventual apelând și la consiliere maritală. Oricum, tu ai face foarte bine să îți iei inima în dinți și să vorbești cu un psiholog care să te ajute să scapi de complexul tău.
2. Posibil. În materie de bărbați, există de toate felurile.
3. Eu da; de restul nu pot sa garantez.

| Daz01 a răspuns:

Nu pot observa decât o femeie paranoică și cu o stimă de sine scăzută. Nu faci altceva decât să-l îndepărtezi de tine prin comportamentul tău. Complexele tale nu aduc nimic bun și mai ales că-i reproșezi lui neajunsul tău. Din ce ai spus rezultă că el niciodată nu ți-a spus că ai sânii mici sau că are o problemă cu asta ci te iubiște așa cum ești. În legătură cu uitatu după alte fete... dacă ești așa posesivă și te consideri înțelată scoate-i ochii, nu-l mai lăsa să iasă din casă, pune-i o eșarfă pe ochi. Pe bune? Și tu te uiți după alți bărbați pe stradă doar că el nu observă asta că nu stă doar cu ochii pe tine să vadă unde te uiți tu. Cel mai bun sfat pe care ți-l pot da este: Bucură-te de relația pe care o ai, de soțul tău și de copil, asigurați o creștere frumoasă și sănătoasă copilului și lasă prostiile, ești femeie în toată firea, canalizează-ți energia către ceva benefic nu să-ți distrugi relația cu probleme închipuite.

| Pigion123 a răspuns:

Silicoane

| Seymilforever explică (pentru Daz01):

Nu puteam sa scriu toata istoria. Ce usor e sa judeci cand nu stii. Inceputul acestei probleme a fost exact cand am nascut. Pt ca aveam lapte matern dar nu am stiut sa atasez copilul corect si el era obisnuit din spital cu biberon, mi s-au impietrit sanii, pentru ca s-a blocat laptele. A venit dr de familie si a zis e ok, sa nu ma gandesc ca din cauza marimii, ca am sa dau la tot blocul, dar trebuie sa ii deblochez, e un proces dureros etc. Dupa faza asta, cineva mi-a spus nu iti fa griji, da-i si lapte praf in paralel, iar el mi-a spus ca no, mama lor nu le-a dat lapte praf niciodata, dar avda sani mari. Si au urmat si altele. Exact in momente cand asteptam sustinere si o vb buna, ca asta ar trebui sa gasim la omul de langa noi nu? Cer prea mult?!

| Daz01 a răspuns (pentru Seymilforever):

Nu te-am judecat și nici nu o voi face. Din rândurile pe care tu le-ai scris eu atât am reușit să înțeleg. Problemele medicale trebuiesc rezolvate de medici, nu de oameni pe net. Referitor la afirmația lui cu privire la laptele din sâni pot spune că este o afirmație total greșită sau o glumă foarte proastă. Dar totuși tu ai complexul cel mai mare, tu trebuie să înțelegi că problema este la tine și trebuie să înveți să tăriești cu astectul pe care-l ai, cum o facem toți de altfel. Îți doresc multă sănătate și înțelepciune.

| Seymilforever explică (pentru Yuoia):

E atat de usor sa judeci si sa jignesti fara sa stii tot. Nu puteam sa pun toata istoria intr-o singura intrebare. Insa au fost discutii in care mi-a spus ca se uita si dupa sani mari si m-a jignit de cateva ori in legatura cu asta. Uite ca sunt eu mai proasta si l-am vazut dupa ce am nascut, esti fericit acum?
In conditiile in care pe el il deranjeaza sa ma uit la barbati, si in conditiile in care e lipicios si imi spune ca sunt mai mult decat si-a dorit si nu vrea sa fim ca toti ceilalti, da, ma astept sa nu se mai uite si sa imi spuna ca altele sunt frumoase. Pt ca am facut tot ce se poate sa intretin flacara aprinsa intre noi. Si eu nu m-am uitat la alte p$## pentru ca el o are mica sau din cauza unei operatii nu e asa de extraordinar. Ieri mi-a intrat un videoclip, in care un baiat a ramas invalid si tipa l-a cerut numai sa o inteleaga ca il iubeste si nu il lasa pentru asta. Iar el a inceput sa planga, ca vai ce iubire. Pai asa cred si eu ca persoana de langa tine trebuie sa te iubeasca oricum. Dar daca cand sunt ok saliveaza dupa altele, ce sa te astepti in caz de Doamne fereste asa ceva? De ne mai casatorim? Stam impreuna cat avem avantaje? Na, fiecare vede lucrurile in felul lui, mersi de jigniri oricum.

| Seymilforever explică (pentru Daz01):

Nu e vorba de o problema medicala. Nici de complexe, sunt constienta ca am sanii mici, ca nu pot placea tuturor. Dar cand un om te iubeste, parerea mea e ca ar trebui sa te iubeasca cu totul, fara sa te faca sa te simti nedeajuns. Nu eram complexata, dar m-a facut sa fiu. Nu aveam o problema cu uitatul dar m-a facut sa fiu obsedata de asta. Si da, am nevoie de intelepciune sa ma tratez de temerile pe care mi le-a creat. Multumesc, toate cele bune!

| Seymilforever explică (pentru mihai69):

Buna, iti multumesc pentru raspuns!
1. Da, stiu ca asa pare, dar problema a aparut dupa ce m-a facut sa am o problema cu asta in mod repetat.
Da, e o intrebare stupida, numai o analiza completa si mai multe elemente pot stabili asta. Insa am pus eu gresit intrebarea. Ma refeream la faptul ca e posibil ca un om sa te faca sa te simti astfel cand te iubeste.
2. E bine de stiut.
3. Ma bucur sa aud ca mai exista astfel de persoane.

| Seymilforever explică (pentru darrio2007):

Are o problema cu mitomania din cauza copilariei.
E foarte dificil de discutat sincer.

| Seymilforever explică (pentru DEADON):

Buna! Exact la asta ma gandeam si eu. Cu atat mai mult cu cat pe el il deranjeaza daca as face eu asta.
In primul rand, nu mi-as pune niciodata silicoane. Nici pentru el, nici pentru mine. Si da, ai dreptate, e ok sa te accepti, am facut-o, dar dupa toata atitudinea si vb lui ma simt jalnic. De asta imi doream sa mai aud si alte pareri de barbati. Felicitari ca ai trecut peste problema. Obisnuiam si eu sa fiu puternica, chiar sa le fiu sprijin celor din jurul meu, dar uite ca sunt oameni care ne consuma toata energia. Multumesc, asemenea!

| Seymilforever explică:

Update: pentru cine nu m-a inteles: inainte de a fi cu el si o buna perioada dupa aceea nu aveam un complex legat de sani si nici o problema cu uitatul dupa alti oameni.
Atitudinea lui fata de alte femei, apropourile fata de sanii mei, minciunile (culmea, toate insotite de o atitudine de barbat ideal) m-au facut sa fiu confuza in privinta lui si sa ma simt nedeajuns. NU mi-as face niciodata operatie, chiar daca nu s-ar mai uita nici un barbat la mine. Dar nici nu stiu cum pot depasi aceste ganduri daca as ramane langa el. E foarte dificil de discutat sincer si deschis cu un om care are traume din copilarie si prefera sa minta pentru "imaginea" lui.

| Adry05 a răspuns:

Dacă ai alte calități care să compenseze înseamnă că ar fi cretin să te lase sau înșele pentru niște sâni mai mari... poate îi lipsesc altele în căsnicie sau pur și simplu simte nevoia de „prospătură" numa că nu și dă curs atracției. dar cum zici și tu, nu-i normal s-o facă exagerat. deja acolo e vorba de respect față de tine. acum nu știm ce face el de fapt și care e varianta lui, tu poate pe net dramatizezi situația

| Seymilforever explică (pentru Adry05):

Nu e vb neaparat de teama de a ma lasa. Nici nu vreau pe cineva care nu ma apreciaza pentru ce sunt eu.
Eu cred ca am fost prea draguta pana acum, nu dramatizez, nu sunt genul. Desi in cele mai grele momente, in loc de sustinere si iubire neconditionata am vazut ca lui ii fug ochii dupa altele si multe altele, nu i-am facut scenarii. Am incercat sa discut serios, sa il ajut( ce naiva?) sa depasim problema. Pur si simplu s-au adunat si am ajuns sa cred ce e mai rau, pentru ca a preferat sa minta in mod repetat, in timp ce eu cautam solutii.
A recunoscut singur ca admira sanii mari ai altor femei, dar sustine ca e innebunit de astia mici ai mei. M-a comparat inclusiv cu doamna maica-sa. Ca nu a dat lapte praf, ca are sanii mari(asta tocmai dupa ce ne explicase dr ca mi s-au blocat sanii ca nu am alapatat si am sa dau la tot blocul, indiferent de marimea lor.) Tu ai crede ce spune el?
Eu cred cel mult ca ii accepta ca "aia e", e atasat emotional si altele, cum spunea el, se compenseaza ca sunt foarte frumoasa, pacat ca nu suficient incat sa nu mai viseze alti sani. Eu simt ca nu e multumit si nu ma simt apreciata. Ar mai fi si faptul ca e extraordinar de gelos (inclusiv pe curieri). Si ma gandesc ca vrea sa ma si raneasca. Nu stiu ce sa mai inteleg. Mi-ar fi placut sa imi spuna deschis, pentru ca sunt intelegatoare si luptatoare, cand vine vb de familie, dar bineinteles, daca asta e motivul ca nu sunt indeajuns pentru ca nu sunt dotata ca altele, prefer sa pun punct. De asta am postat aici, vreau sa imi pun ordine in ganduri. Vreau sa "aud" si alte gandiri, de barbati, chiar daca sunteti diferiti, ca oameni si e greu sa asociez parerile cu comportamentul lui.
Multumesc oricum pentru raspuns!

| Seymilforever explică (pentru BuLaNNNeL):

Exact asa face. Eu il vad cateodata ca un afemeiat. Dupa ce i-am spus, se mai fereste.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Seymilforever):

După ăștia 5 ani petrecuți împreună, pe o scară de la 1-10 cât de atras mai e de tine. (Prin fapte, nu cuvinte).
Du-l la psihoterapeut, violatorii tot niste persoane obsedate sunt la bază. Știi cum e: azi un ou, mâine un bou.

| darrio2007 a răspuns (pentru Seymilforever):

Te cred.

| Lukasssz a răspuns:

"Dar el sufera de mitomanie", daca stiai ca sufera de mitomanie de ce naiba l-ai mai luat de barbat? O persoana nu se poate schimba niciodata, mai ales dupa casatorie.

| Seymilforever explică (pentru Lukasssz):

Crezi ca a venit cu diploma de mitomanie? Asta se vede in timp de obicei, nici macar nu stiam de asa ceva. Asta mi-a spus al doilea psiholog, ca pe primul ce crezi, l-a pacalit, cu texte "aa nu, nu imi place sa mint, efectiv am zis o minciuna si apoi nu mai stiam cum sa ies la lumina si m-am ingropat in minciuni ca un prost, ca nu voiam sa o supar". Ce crezi ca si mama imi zicea ca ma iubeste si ii e teama sa nu ma piarda. Am zis hai sa o luam si asa. I-am explicat in fel si chip ca eu apreciez mai mult un adevar urat, decat o minciuna. Ca nu il las niciodata, nu caut sa il acuz sau sa ne certam, pur si simplu imi doresc sa fim deschisi, sa ne ajutam unul pe celalalt. Nu am reactionat urat, ci cu intelegere si rabdare, chiar daca nu eram de acord cu ce facea. Dar nimic nu a dat rezultate. Crezi ca eu stiam? Cand am descoperit asta aveam deja copilul... si am incercat sa vad ce se poate salva.

| Seymilforever explică (pentru BuLaNNNeL):

Uite asta e problema. Cum el insusi mi-a zis in unele momente de sinceritate, ca parca sunt 2 oameni in el, asa il vad si eu. Face gesturi pe care eu deja le consider de fatada, dar care la prima vedere il face sa para un indragostit. Imi saruta mana, ma tine de mana (chiar a recun ca de multe ori, cand eram in mall de exemplu, se uita la femeile care treceau si pentru ca eu sa nu realizez ceva, imi saruta mana, ma saruta pe mine), imi aduce flori, se aprinde cand ma vede dezbracata. Dar in acelasi timp, ma minte, imi spune ca altele sunt frumoase, ca ii plac sanii mari, admira toate femeile. Adica eu vad ca el gaseste ceva dragut in fiecare, chiar daca nu ii place fata de ex, el priveste picioarele, fundul. Asta ma lasa confuza, cum se poate purta ca un barbat atras de mine, dar in acelasi timp sa il incante aproape oricine. Eu cred ca daca esti foarte atras de ceea ce ai, esti mult mai "selectiv". Nu stiu sa raspund in cifre, sunt confuza.

| ania a răspuns:

Eu cred ca te-a placut foarte mult si s=a simtit foarte atras de tine si de aceea s/a insurat cu tine si cred ca spune adevarul ca iubeste cum esti tu. Dumnezeu ne=a dat fiecaruia si fiecareia multe calitati si el se bucura daca suntem multumitori pentru calitatile noastre si nu nemultumiti si cu ividie fata de altii, in nici un domeniu. Bunica mea avea o vorba/ Doar n=a lucrat Dumnezeu mai mult pe el decat pe mine.
Sa stii ca sunt si femei care au un corp perfect si sani mari si totusi sunt inselate de sotii lor si invers si femei care au barbati foarte frumosi si totusi ii inseala.Toti suntem fiinte umane pacatoase si cu potential pentru a cadea in orice ispita posibila.Si nici unul dintre noi nu suntem capabili sa iubim in mod perfect altruist pe cineva, amem permanent ispita de a deveni treptat insensibili la calitatile celor din jur, de a acoda atentie nepermis de multa altor persoane decat partenerii de casatorie. Conteaza cel mai mult ce principii de viata ai, care sunt convingerile care iti ghideza viata. Daca crezi adevarul despre tine ca Dumnezeu vrea asa si e bine sa fii fidel in casatorie, cu trupul si cu mintea si s cauti sa te focalizezi pe calitatile partenerului de casatoirie si sa nu iti permitit sa lasi sa iti cuga ochii si gandurile dupa altii, altele asa iti traiești viata. Sotul meu a spus ca daca fara sa vrea ii apare in vizor o femeie pe strada destul de dezbracata cum sunt multe vara, imediat intoarce ochii in alta directie si nu se mai uita acolo.Il inspira ca spune Iov despre sine in Biblie si anume ca nu si=a oprit niciodata privirele asupra unei fecioare( el extrapoleaza, ca sunt putine virgine in ziaua de azi)El face montaje cu tot ce e legat de sticla pe la oameni pe acasa si a patit nu o data sa fie intampinat cand s=a inteles cu cineva sa mearga sa ia masuri de tipe exagerat de amabile, imbracate in pijamale transparente, descheiate absolut intimplator si la intrebarea profesionala ce culoare de sticla ar dori pentru cabina de dus sa primeasca raspunsuri dezarmante de genul = Eu ma las pe mainile dumneavaostra si atunci a plecat repede si nu s-a mai intors neinsotit.Eu am incrdere deplina in el pentru ca stiu ca il iubeste cel mai mult pe Dumnezeu si vrea ca Duumnzeu sa fie bucuros ca el e un sot bun si stiu ca s=a casatorit cu mine pentru ca chiar i=am placut.Numai Dumnezeu ne iubeste in mod perfect altruist pe fiecare si daca ne obisnuim sa vorbim cu el in rugaciune, sa-i spunem tot ce avem pe suflet, sa fim multumitori pentru cum ne=a facut si tot ce ne-a dat, primim pace sufleteasca si incrdere si multumire cu privire la noi insine, nu sunetem asa dependenti de aprecierea si aprobarea altora.Increderea si multumirea cu sine e in sine un element care te face placut celor din jur. Compararea cu ceilalti aduce numai suferinta si e obositor sa ai pe cineva asa langa tine. Daca nu te=a inselat inseamna ca e barbatul potrivit pentru tine, roaga=te pentru casnicia ta, sa te ajute Dumnezeu sa fii o sotie buna, care isi apreciaza si admira sotul.Numai de voi depinde ce fel de relatie veti avea pe viitor, important e sa iti faci partea ta.

| AliGab a răspuns:

La modul in care gandesti as apune ca esti o copila aiurita de 13-16 ani. Daca esti maritata si mai ai si un copil, atunci este grava gandirea asta...esti lipsita de probleme de te macina asa un rahat? Nu stii ce sunt problemele adevarate.
Atata timp cat sotul tau nu te inseala de-a dreptul si este langa tine, nu il mai sufoca cu frustrarile tale si crede cand iti spune ca te iubeste, altfel s-ar duce cu alta.

| Seymilforever explică (pentru ania):

Va multumesc pentru sfaturi, in mare parte am discutat si noi o parte dintre lucrurile astea...numai bine, Doamne ajuta!

| Seymilforever explică (pentru AliGab):

Dupa raspunsul tau, as spune ca habar nu ai ce inseamna o familie. Respectul si increderea! Sunt probleme importante si ridica multe probleme atunci cand un om are o problema cu mitomania si deschiderea. Si pe langa asta, un om nu trebuie sa iti spuna ca te iubeste, trebuie sa simti din comportamentul lui. Daca la tine se rezuma familia doar la faptul ca auzi ca te iubeste si ca (inca) sta cu tine, e trist!