| Seymilforever a întrebat:

Hei! Sunt intr-o situatie ciudata.
Dupa 5 ani de casnicie (+un bebe) ma simt confuza si nu stiu ce sa mai cred.
Mereu am avut un oarecare complex ca am sanii foarte, foarte mici. Insa ma gandeam ca sotul meu ma va iubi asa si ma va aprecia, insa, nu de putine ori l-am observat uitandu-se dupa alte femei. M-am simtit de multe ori umilita si comparata. Am discutat pe tema asta. Dar el sufera de mitomanie, e cam greu sa imi dau seama cand minte si cand vb serios.
La inceput a negat, dupa un timp a recunoscut ca se uita dupa toate, ca gaseste o placere in a se uita dupa toate din jurul lui. Intelegeam si ma gandeam ca e ok sa iti mai sara cineva mai deosebit in ochi, dar chiar sa te uiti dupa toate asa, mi s-a parut exagerat (chiar si dupa niste fete vai de ele de 15-16 ani venite in practica la el la servici). A spus ca vrea sa se schimbe, insa atitudinea lui il cam da de gol, ca dupa 1 an nu a reusit. Recent am reluat discutiile si printre altele am ajuns si la discutia legata de marimea sanilor. A recunoscut ca se uita si la sani (evident mai mari), dar vezi Doamne el ii iubeste pe ai mei.
Chestia asta nu ma face decat sa ma simt mai complexata si sa ma gandesc ca el chiar isi doreste sani mai mari si poate chiar nu m-a iubit cu adevarat din cauza asta, de asta nu s-a putut opri din a se uita in jurul lui dupa toate. E extraordinar de dezamagitor sa te simti nedeajuns pentru persoana iubita. Nu mi-as pune niciodata silicoane. Cu atat mai mult de dragul cuiva. Credeti ca eu sunt prea sensibila sau pur si simplu el nu e barbatul potrivit pentru mine? Sunt barbati care au femei cu sani mici, dar admira femeile cu sanii mari? Credeti ca v-ati opri doar la admirat?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu lua in seama bărbații singuri sau ce nu isi iubesc partenerei cand spun ca "da,e normal sa iti binocleze ochii după toate deselatele pe strada" ca nu e asa.
Daca trece cineva prin fata ta pe drum il/o vezi ca nu esti orb, dar de acolo la a te uita la părțile intime, la a analiza femeile, la a spune asa senin ca da, te uiti la femei și te atrag e o problema.
În general bărbații ce procedează asa si înșală si cred ca sti si tu asta.Ca nu esti vreo copila naiva ce sa crezi ca analizează femeile asa ca sa le poata picta acasa pe panza, se uita pentru sex, iar daca ii iese vreo combinatie sigur profita.
Asa ca, dacă tu te simti umilită, comparată, sau chiar înșelată pune piciorul in prag si ia initiativa.

48 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă ai alte calități care să compenseze înseamnă că ar fi cretin să te lase sau înșele pentru niște sâni mai mari... poate îi lipsesc altele în căsnicie sau pur și simplu simte nevoia de „prospătură" numa că nu și dă curs atracției. dar cum zici și tu, nu-i normal s-o facă exagerat. deja acolo e vorba de respect față de tine. acum nu știm ce face el de fapt și care e varianta lui, tu poate pe net dramatizezi situația

| Seymilforever explică (pentru Adry05):

Nu e vb neaparat de teama de a ma lasa. Nici nu vreau pe cineva care nu ma apreciaza pentru ce sunt eu.
Eu cred ca am fost prea draguta pana acum, nu dramatizez, nu sunt genul. Desi in cele mai grele momente, in loc de sustinere si iubire neconditionata am vazut ca lui ii fug ochii dupa altele si multe altele, nu i-am facut scenarii. Am incercat sa discut serios, sa il ajut( ce naiva?) sa depasim problema. Pur si simplu s-au adunat si am ajuns sa cred ce e mai rau, pentru ca a preferat sa minta in mod repetat, in timp ce eu cautam solutii.
A recunoscut singur ca admira sanii mari ai altor femei, dar sustine ca e innebunit de astia mici ai mei. M-a comparat inclusiv cu doamna maica-sa. Ca nu a dat lapte praf, ca are sanii mari(asta tocmai dupa ce ne explicase dr ca mi s-au blocat sanii ca nu am alapatat si am sa dau la tot blocul, indiferent de marimea lor.) Tu ai crede ce spune el?
Eu cred cel mult ca ii accepta ca "aia e", e atasat emotional si altele, cum spunea el, se compenseaza ca sunt foarte frumoasa, pacat ca nu suficient incat sa nu mai viseze alti sani. Eu simt ca nu e multumit si nu ma simt apreciata. Ar mai fi si faptul ca e extraordinar de gelos (inclusiv pe curieri). Si ma gandesc ca vrea sa ma si raneasca. Nu stiu ce sa mai inteleg. Mi-ar fi placut sa imi spuna deschis, pentru ca sunt intelegatoare si luptatoare, cand vine vb de familie, dar bineinteles, daca asta e motivul ca nu sunt indeajuns pentru ca nu sunt dotata ca altele, prefer sa pun punct. De asta am postat aici, vreau sa imi pun ordine in ganduri. Vreau sa "aud" si alte gandiri, de barbati, chiar daca sunteti diferiti, ca oameni si e greu sa asociez parerile cu comportamentul lui.
Multumesc oricum pentru raspuns!

| darrio2007 a răspuns:

Toti barbatii ne mai uitam si dupa alte femei. Este ceva normal. Atata timp cat nu te inseala cu alta, e bine. Asta arata ca nu ai incredere in el.

| Seymilforever explică (pentru darrio2007):

Are o problema cu mitomania din cauza copilariei.
E foarte dificil de discutat sincer.

| darrio2007 a răspuns (pentru Seymilforever):

Te cred.

| ania a răspuns:

Eu cred ca te-a placut foarte mult si s=a simtit foarte atras de tine si de aceea s/a insurat cu tine si cred ca spune adevarul ca iubeste cum esti tu. Dumnezeu ne=a dat fiecaruia si fiecareia multe calitati si el se bucura daca suntem multumitori pentru calitatile noastre si nu nemultumiti si cu ividie fata de altii, in nici un domeniu. Bunica mea avea o vorba/ Doar n=a lucrat Dumnezeu mai mult pe el decat pe mine.
Sa stii ca sunt si femei care au un corp perfect si sani mari si totusi sunt inselate de sotii lor si invers si femei care au barbati foarte frumosi si totusi ii inseala.Toti suntem fiinte umane pacatoase si cu potential pentru a cadea in orice ispita posibila.Si nici unul dintre noi nu suntem capabili sa iubim in mod perfect altruist pe cineva, amem permanent ispita de a deveni treptat insensibili la calitatile celor din jur, de a acoda atentie nepermis de multa altor persoane decat partenerii de casatorie. Conteaza cel mai mult ce principii de viata ai, care sunt convingerile care iti ghideza viata. Daca crezi adevarul despre tine ca Dumnezeu vrea asa si e bine sa fii fidel in casatorie, cu trupul si cu mintea si s cauti sa te focalizezi pe calitatile partenerului de casatoirie si sa nu iti permitit sa lasi sa iti cuga ochii si gandurile dupa altii, altele asa iti traiești viata. Sotul meu a spus ca daca fara sa vrea ii apare in vizor o femeie pe strada destul de dezbracata cum sunt multe vara, imediat intoarce ochii in alta directie si nu se mai uita acolo.Il inspira ca spune Iov despre sine in Biblie si anume ca nu si=a oprit niciodata privirele asupra unei fecioare( el extrapoleaza, ca sunt putine virgine in ziaua de azi)El face montaje cu tot ce e legat de sticla pe la oameni pe acasa si a patit nu o data sa fie intampinat cand s=a inteles cu cineva sa mearga sa ia masuri de tipe exagerat de amabile, imbracate in pijamale transparente, descheiate absolut intimplator si la intrebarea profesionala ce culoare de sticla ar dori pentru cabina de dus sa primeasca raspunsuri dezarmante de genul = Eu ma las pe mainile dumneavaostra si atunci a plecat repede si nu s-a mai intors neinsotit.Eu am incrdere deplina in el pentru ca stiu ca il iubeste cel mai mult pe Dumnezeu si vrea ca Duumnzeu sa fie bucuros ca el e un sot bun si stiu ca s=a casatorit cu mine pentru ca chiar i=am placut.Numai Dumnezeu ne iubeste in mod perfect altruist pe fiecare si daca ne obisnuim sa vorbim cu el in rugaciune, sa-i spunem tot ce avem pe suflet, sa fim multumitori pentru cum ne=a facut si tot ce ne-a dat, primim pace sufleteasca si incrdere si multumire cu privire la noi insine, nu sunetem asa dependenti de aprecierea si aprobarea altora.Increderea si multumirea cu sine e in sine un element care te face placut celor din jur. Compararea cu ceilalti aduce numai suferinta si e obositor sa ai pe cineva asa langa tine. Daca nu te=a inselat inseamna ca e barbatul potrivit pentru tine, roaga=te pentru casnicia ta, sa te ajute Dumnezeu sa fii o sotie buna, care isi apreciaza si admira sotul.Numai de voi depinde ce fel de relatie veti avea pe viitor, important e sa iti faci partea ta.

| Seymilforever explică (pentru ania):

Va multumesc pentru sfaturi, in mare parte am discutat si noi o parte dintre lucrurile astea...numai bine, Doamne ajuta!

| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca intre voi a aparut rutina si s-a cam redus flacara pasiunii, dar asta nu te impiedica sa o reaprinzi daca esti femeie desteapta!
In primul rand nu te mai certa cu el si nu mai sta cu ochii pe el. Se uita doar, dar nu se duce dupa altele, fiindca stie ce are in pantaloni si nu cred ca vrea sa se faca de rusine la femei, cand tu acasa il primesti si-l iubesti, asa cum este.
Fii femeie desteapta! Atrage-l si seduce-l, joaca-te cu el si te va iubii cu sanii tai cei mici si cuminti cu tot.
Ingrijeste-te! Mergi la o cosmetica, sau la o epilare totala, fa ceva nebunesc sa-l atragi, sa-i reaprinzi pasiunea si dorinta sa te aiba din nou. Fii vesela si zambitoare, gateste-i mancarea preferata, du copilu la mama ta sau lui si pregateste-i o seara surpriza, plina de pasiune si iubire.
In viata trebuie sa faci compromisuri daca iubesti cu toata inima, iar o relatie lunga si fericita se tine cu vorba buna si dulceata pe buze, cu care poti obtine enorm de multe, fara sa te milogesti de el sau sa-i impui ceva, prin certuri si reprosuri.
Niciodata, dar absolut niciodata sa nu mergeti la culcare certati! Asta sa fie o regula de aur, pe care ar trebui sa o puneti la loc de cinste in casa voastra, ca sa fiti intotdeauna unul in bratele celuilalt, la culcare.

| Seymilforever explică (pentru Violleta2022):

Felicitari pentru casnicia fericita! Sunt de acord cu ce ai spus tu partial, insa te inseli pe alocuri.
Pasiunea dintre noi nu s-a stins, asta e ceea ce ma deranjeaza, cred ca nu as fi atat de deranjata daca nu as stii ca facem atat de multe lucruri si nu suntem un cuplu obisnuit si distant.
Suntem lipiciosi, imi saruta mana, imi daruieste flori, ne facem tot felul de surprize, biletele, cine, seri etc.
Insa el are probleme cu mitomania (o boala dificila, nu un simplu mincinos) si am observat un comportament de afemeiat, pe care daca vreau sa il clarific sau sa il indrept, nu pot din cauza mitomaniei. Faptul ca ar insela sau nu, nu e sigur din moment ce nu exista sinceritate intre noi. Nu toti oamenii stiu sa aprecieze ceea ce au.
Iar cu un mitoman lucrurile nu stau deloc asa. Stii cum e, "tu taci, cu toata oboseala, copil, mancare etc, te aranjezi, il astepti imbracata frumos, sexy, cu ceva ce ii place, iar el vine acasa satul de holbat/glumit cu altele si (chiar daca fara rautate, din cauza mitomaniei) el nu te apreciaza mai mult, si sa ii treazeasca constiinta (uite ce am acasa) ci in sinea lui isi spune uite ce am pacalit-o. Sunt castigat ca nu isi da seama ce fel de om sunt si ce am facut rau".
Poate ca sunt putine femei asa care stiu ca flacara trebuie intretinuta, dar eu stiam asta, problema e sa ai cu cine.
Nu te poti lupta chiar singura. Si asta e cel mai dezamagitor, cand stii ca ai facut multe eforturi si tot nu a fost ok.
Iti spun din proprie experienta ca lasatul copilului undeva, nu e o problema. Noi chiar nu avem unde (aviz, fara rautate, cand dati un sfat) dar am avut momente intime si romantice., ca doar are si copilul un program.
Ca sa mai adaug ceva nou, daca zilele trecute sustinea chestiile alea cu sanii, acum s-a razgandit total, cica a mintit pentru ca e "prost de gelos" (mitomania)...deci nu ai de unde sa stii niciodata ce e in mintea lui si ce vrea de fapt. Iar gesturile sunt destul de interpretabile uneori.

| mihai69 a răspuns:

Cam multe întrebări pentru un singur topic.
Să încercăm să le luăm pe rând:
1. Tu ai o mare problemă în ceea ce privește stima de sine; cât despre el, e mult de discutat. Poate e, poate nu omul potrivit pentru tine, dar nimeni de aici nu poate spune cu certitudine nici da, nici nu. Nu contează dacă se uită sau nu după altele, mai degrabă contează *cum* se uită. Dar de asemenea cum se uită la tine și cum se poartă cu tine. Pe asta doar voi doi trebuie s-o lămuriți. Eventual apelând și la consiliere maritală. Oricum, tu ai face foarte bine să îți iei inima în dinți și să vorbești cu un psiholog care să te ajute să scapi de complexul tău.
2. Posibil. În materie de bărbați, există de toate felurile.
3. Eu da; de restul nu pot sa garantez.

| Seymilforever explică (pentru mihai69):

Buna, iti multumesc pentru raspuns!
1. Da, stiu ca asa pare, dar problema a aparut dupa ce m-a facut sa am o problema cu asta in mod repetat.
Da, e o intrebare stupida, numai o analiza completa si mai multe elemente pot stabili asta. Insa am pus eu gresit intrebarea. Ma refeream la faptul ca e posibil ca un om sa te faca sa te simti astfel cand te iubeste.
2. E bine de stiut.
3. Ma bucur sa aud ca mai exista astfel de persoane.

| doctorandus a răspuns:

Si? Lasa-l sa se uite, ca nu e orb, nici impotent. Cat timp ramane langa tine, e bine.

| Mosotti a răspuns:

Si daca se uita dupa altele ce? Tot cu tine e, tot cu tine sta in casa, tot cu tine face sex, uitatul nu face rau la nimeni.
Nu vad de ce e asa mare problema pentru tine?

Barbatii se uita dupa altele si daca au femeile sanii normali, asa e natura barbatului.
Conteaza cum se poarta cu tine, atat.

| anonimg a răspuns:

Femeile sunt extrem de naive. Ele cred că bărbații lor se vor schimba la căsătorie. Așa ceva nu există.
Din contră, după căsătorie i-au amploare defectele de caracter, și dispar toate barierele care țineau pe loc aceste defecte. Cu siguranță că el se ferea să se uite după alte fete cât era cu tine. Dar acum după căsătorie l-a părăsit și bunul simț, și se uită după altele fără rușine.
Spune-i că inima ta va începe să se înstrăineze de el dacă el nu se va schimba. Dumnezeu nu cere ca tu să-ți schimbi sânii; ci El cere schimbarea caracterului aceluia care ți-a jurat credință. Oamenii cred că jurământul căsătoriei este de o chestiune formală. Dar dacă oamenii nu i-au în serios căsătoria și jurământul acesteia, asta nu înseamnă că și Dumnezeu face la fel. Căsătoria este sfântă, deoarece Dumnezeu este intemeietorul ei. Tratarea cu neseriozitate sau chiar neglijența, va duce la consecințe grave, ireversibile.
Uitatul lui după alte femei este începutul despărțirii. Doar să i se ofere ocazia, și soțul tău nu va sta pe gânduri să atingă alți sâni. Poate că el va spune: "Dacă voiam să ating alți sâni puteam să o fac!" Eu îți spun că nu putea, pentru că mai are o urmă de conștiință. Dar când un om se plimbă continuu pe lângă graniță, mai devreme sau mai târziu îi va ridica barierele.
Dar chiar și uitatul lui după alte fete este deja o lipsă de respect pentru tine, lipsă de dragoste.
Tu nu ai cum să-l ajuți. Poate doar să îl duci la biserică, acolo unde conștiința și responsabilitatea pot fi trezite. Și biserica adventistă este cea mai potrivită. Mai bine mergeți acum, cât timp lucrurile mai pot fi îndreptate. Veți găsi acolo și consiliere gratuită, chiar dacă nu sunteți membrii ei. Cereți să vorbiți cu pastorul ei. Este bine ca să nu îi spui soțului tău unde îl vei duce. Îi spui să se îmbrace frumos că o să mergeți undeva.

| Lukasssz a răspuns:

"Dar el sufera de mitomanie", daca stiai ca sufera de mitomanie de ce naiba l-ai mai luat de barbat? O persoana nu se poate schimba niciodata, mai ales dupa casatorie.

| Seymilforever explică (pentru Lukasssz):

Crezi ca a venit cu diploma de mitomanie? Asta se vede in timp de obicei, nici macar nu stiam de asa ceva. Asta mi-a spus al doilea psiholog, ca pe primul ce crezi, l-a pacalit, cu texte "aa nu, nu imi place sa mint, efectiv am zis o minciuna si apoi nu mai stiam cum sa ies la lumina si m-am ingropat in minciuni ca un prost, ca nu voiam sa o supar". Ce crezi ca si mama imi zicea ca ma iubeste si ii e teama sa nu ma piarda. Am zis hai sa o luam si asa. I-am explicat in fel si chip ca eu apreciez mai mult un adevar urat, decat o minciuna. Ca nu il las niciodata, nu caut sa il acuz sau sa ne certam, pur si simplu imi doresc sa fim deschisi, sa ne ajutam unul pe celalalt. Nu am reactionat urat, ci cu intelegere si rabdare, chiar daca nu eram de acord cu ce facea. Dar nimic nu a dat rezultate. Crezi ca eu stiam? Cand am descoperit asta aveam deja copilul... si am incercat sa vad ce se poate salva.

| Yuoia a răspuns:

Dupa 5 ani de casnicie tu te intrebi daca e barbatul potrivit pentru tine? Dar inainte de casnicie ce ai facut? Nu l-ai observat? Sau iti placea cand te mintea cate iubeste?
S-ar uita dupa altele chiar si daca sanii tai ar fi de 6 kg bucata.
Te iubeste, dar toti barbatii privesc in jur. Sunt si pofticiosi. Unii stiu sa se abtina, altii nu. Multi mint frumos doar ca sa fie liniste in casa.
Insa daca tu pui problema ca s-ar uita dupa altele doar din cauza sanilor, esti jalnica, asemanatoare cu una care mai punea o intrebare pe aici, ca de ce ce partenerul cu care se mutase nu mai vrea sex foarte des. Daca dupa 5 ani nu aveti incredere unul in altul, daca dupa 5 ani doar aspectul fizic conteaza, ce sfaturi vrei? Ce te vei face cand vei imbatrani? Nu ramai mereu tanara si frumoasa.

| Seymilforever explică (pentru Yuoia):

E atat de usor sa judeci si sa jignesti fara sa stii tot. Nu puteam sa pun toata istoria intr-o singura intrebare. Insa au fost discutii in care mi-a spus ca se uita si dupa sani mari si m-a jignit de cateva ori in legatura cu asta. Uite ca sunt eu mai proasta si l-am vazut dupa ce am nascut, esti fericit acum?
In conditiile in care pe el il deranjeaza sa ma uit la barbati, si in conditiile in care e lipicios si imi spune ca sunt mai mult decat si-a dorit si nu vrea sa fim ca toti ceilalti, da, ma astept sa nu se mai uite si sa imi spuna ca altele sunt frumoase. Pt ca am facut tot ce se poate sa intretin flacara aprinsa intre noi. Si eu nu m-am uitat la alte p$## pentru ca el o are mica sau din cauza unei operatii nu e asa de extraordinar. Ieri mi-a intrat un videoclip, in care un baiat a ramas invalid si tipa l-a cerut numai sa o inteleaga ca il iubeste si nu il lasa pentru asta. Iar el a inceput sa planga, ca vai ce iubire. Pai asa cred si eu ca persoana de langa tine trebuie sa te iubeasca oricum. Dar daca cand sunt ok saliveaza dupa altele, ce sa te astepti in caz de Doamne fereste asa ceva? De ne mai casatorim? Stam impreuna cat avem avantaje? Na, fiecare vede lucrurile in felul lui, mersi de jigniri oricum.

| AliGab a răspuns:

La modul in care gandesti as apune ca esti o copila aiurita de 13-16 ani. Daca esti maritata si mai ai si un copil, atunci este grava gandirea asta...esti lipsita de probleme de te macina asa un rahat? Nu stii ce sunt problemele adevarate.
Atata timp cat sotul tau nu te inseala de-a dreptul si este langa tine, nu il mai sufoca cu frustrarile tale si crede cand iti spune ca te iubeste, altfel s-ar duce cu alta.

| Seymilforever explică (pentru AliGab):

Dupa raspunsul tau, as spune ca habar nu ai ce inseamna o familie. Respectul si increderea! Sunt probleme importante si ridica multe probleme atunci cand un om are o problema cu mitomania si deschiderea. Si pe langa asta, un om nu trebuie sa iti spuna ca te iubeste, trebuie sa simti din comportamentul lui. Daca la tine se rezuma familia doar la faptul ca auzi ca te iubeste si ca (inca) sta cu tine, e trist!

| Seymilforever explică (pentru AliGab):

P.s. tocmai pentru ca am trecut prin destule probleme pentru elb ma astept la respect si sinceritate.
Habar nu ai ce inseamna un om cu traume din copilarie, in casatorie. Nici macar nu ai citit, dar te-ai gandit tu sa raspunzi. Eu zic sa iti vezi de ale tale si sa iti faci tu o familie in care traiesti multumita doar pentru ca auzi vorbe care dupa 1, 2 luni se intorc pe dos sau sa traiesti fericita pe principiul "lasa ca tot la mine vine" dupa ce te inseala. Faptul ca nu exista inca o dovada clara, dar are un comportament care il tradeaza a fi afemeiat, ridica probleme serioase. Trebuie sa astepti ca un om sa te insele ca sa iti pui intrebari? Daca pentru tine e ok, succes la asa ceva! Dar gandire 13-16 ani, ai tu ca esti ok sa ai pe cineva si atat. O familie implica mai mult, dar pentru unii e un target, isi doresc sa o aiba si atat. Nu mai conteaza altceva.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Avem gene de prădători, e normal laughing. Asta daca nu cumva își fixează privirea de om obsedat, atunci, cred că ar fi un semn de întrebare. (Nu în sensul că nu te-ar mai place pe tine ci faptul că e obsedat).

| Seymilforever explică (pentru BuLaNNNeL):

Exact asa face. Eu il vad cateodata ca un afemeiat. Dupa ce i-am spus, se mai fereste.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Seymilforever):

După ăștia 5 ani petrecuți împreună, pe o scară de la 1-10 cât de atras mai e de tine. (Prin fapte, nu cuvinte).
Du-l la psihoterapeut, violatorii tot niste persoane obsedate sunt la bază. Știi cum e: azi un ou, mâine un bou.

| Seymilforever explică (pentru BuLaNNNeL):

Uite asta e problema. Cum el insusi mi-a zis in unele momente de sinceritate, ca parca sunt 2 oameni in el, asa il vad si eu. Face gesturi pe care eu deja le consider de fatada, dar care la prima vedere il face sa para un indragostit. Imi saruta mana, ma tine de mana (chiar a recun ca de multe ori, cand eram in mall de exemplu, se uita la femeile care treceau si pentru ca eu sa nu realizez ceva, imi saruta mana, ma saruta pe mine), imi aduce flori, se aprinde cand ma vede dezbracata. Dar in acelasi timp, ma minte, imi spune ca altele sunt frumoase, ca ii plac sanii mari, admira toate femeile. Adica eu vad ca el gaseste ceva dragut in fiecare, chiar daca nu ii place fata de ex, el priveste picioarele, fundul. Asta ma lasa confuza, cum se poate purta ca un barbat atras de mine, dar in acelasi timp sa il incante aproape oricine. Eu cred ca daca esti foarte atras de ceea ce ai, esti mult mai "selectiv". Nu stiu sa raspund in cifre, sunt confuza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf. Daca tu esti complexata de faptul ca ai sani mici, cum ar trebui sa se simta altii? Ar trebui sa ii admire? Daca tu nu te admiri pe tine, cum sa o faca altii? De ce ai avea pretentii de la altii?
Cum sa spui ca nu te-a iubit din cauza asta?
Toti avem lipsuri si defecte, dar asta nu inseamna ca cel de langa noi nu ne iubeste din cauza asta. Daca ne-a ales, sigur a gasit ceva frumos la noi, mai presus decat orice defect.
Si referitor la uitatul la alte fete. Și eu ma uit la alti baieti si fete, daca vad o persoana frumoasa, de ce sa nu ma uit la ea si sa ii admir frumusetea? Și sa zic,, wow, ce frumos sau frumoasa e". Dar mai mult de atat nu se intampla, nu imi imaginez cum ar fi sa fiu cu ei sau alte chestii. Pur si simplu admiri un fizic frumos fara a avea alte intentii.
Cand intram intr-o relatie, nu ne astupam ochii.
Fii mai relaxata, mai deschisa. Probabil i-ai spus si lui ca te simti complexata si el prefera sa te minta ca iti place sanii mici, desi prefera sanii mari. Invata sa iti accepti lipsurile sau ce or fi ele si ca nu este necesar sa te placa in intregime, inclusiv ceea ce nu ai. Mult succes!

| Seymilforever explică (pentru anonim_4396):

Chiar nu ai inteles nimic. Mai citeste pe aici si poate vei intelege, daca te atrage subiectul.
Era vorba de sinceritatea si sustinerea dintr-'o familie. Cand ai sanii mici, stii ca ii ai mici, trebuie sa fii tampita si narcisista sa te consideri altceva. Ca te accepti e cu totul altceva. La fel si el, e un lucru pe care il vede, nu trebuia sa ii spun eu ca am sani care abia se vad. Insa, una e sa fi constient si sa alegi persoana pentru tot ce e si ce are. Si alta e sa ii incurci viata si sa visezi la sani mari. Daca ii plac sanii mari si e un lucru atat de important care il face sa dea atata importanta oricarei deselate, doar ca are sani, trebuia sa isi aleaga alta. Nu am zis eu ca nu imi plac, dar si sa presupunem ca as fi avut o cadere,( btw am ramas cu noduli la sani dupa nastere, nu e fain sa stii ca iti pot taia sanii in orice moment) persoana de langa tine trebuie sa te aprecieze si sa te incurajeze si iti spun din experinta, ca am avut un astfel de om langa mine. Una e sa observi o persoana frumoasa, sa te uiti discret, alta e sa te holbezi la tot ce vezi in jur si sa admiri. Pe langa asta, nu cred ca ai o familie sau daca ai esti o persoana interesata si frivola, dupa cum vb. Intr-o fam, esti si la bine si la greu, celalalt e la spital, vai de el, tu te duci cica sa il sustii dar atunci vezi ceva frumos si admiri, il faci pe celalalt sa se simta de tot rahatul? Oricat de perfect ai arata, poti sa ai un accident oricand, sa patesti ceva rau si sa ai un soc astfel incat sa nu te accepti. Persoana de langa trebuie sa fuga pentru ca nu te accepti si sa nu te accepte nici ea? Sau trebuie sa te aprecieze in continuare si sa te incurajeze si pe tine? Unele aveti cap, dar creier nu. Mai ganditi cand vreti sa dati vreun sfat si sa va credeti destepte. Mersi oricum, am primit deja raspunsuri ajutatoare care mi-au prins bine, de la oameni inteligenti.

| Seymilforever explică (pentru anonim_4396):

P.s. din experienta si auzite. Sunt multe si despre baieti de spus, dar am vazut multe fete cu chiloti cu push-up si ele nu au fund, de sutiene nu mai vb, machiaje si coafuri care le schimba cu totul, burtiere care le ascund ditai burta si multe alte, sau aveam in facultate colege aranjate si faine care pareau niste domnisoare dinstinse dar ieseau din baie fara sa se spele pe maini, aranjandu-si parul, despre cat de gaurite si scarboase sunt unele nu mai zic, cum e sa admiri un miraj? Ceva fals care nici macar nu arata asa? Sau chiar pe cineva scarbos? Mai esti mandra sa spui wow ce frumos? Cand esti mai matur te gandesti (sau ar trebui) si la lucrurile astea si pui pret pe ceea ce ai concret. Nu iti irosesti energia si atentia cu toate nimicurile astea.

| Seymilforever explică (pentru Seymilforever):

Si apropo de iubit si acceptat. Nimeni nu e absolut perfect. Ideea e sa iubesti si imperfectiunile celui de langa tine.
Crezi ca el arata perfect? Din contra, a zis si el, si altii ca arat mai bine in comparatie cu el. Insa asa cum el are anumite defecte, care poate nici nu ii plac, eu il accept si il iubesc cu ele, daca l-am ales. Nu il compar cu altii sau sa caut in altii altceva. Deja se numeste manipulare cand tu stii ca cineva are un defect/o slabiciune si te folosesti de asta sa il ranesti.

| troleibuz a răspuns:

Aici se intampla un abuz emotional subtil. Oamenii de rand, necititi pe subiect sau netrecuti prin relatii cu mitomani sau cu oameni cu alte tulburari comportamentale nu inteleg ce ti se intampla.

Sa faci glume despre complexe e o tactica de a distruge stima de sine a unei persoane pentru a o putea tine sub control si pentru a o manipula vesnic.
Sa spui ca vrei sa te schimbi si sa nu faci niciun pas in directia aia se numeste din nou manipulare.
Sa spui ca faci una si sa faci alta este din nou manipulare, un tip de manipulare care te face sa nu mai intelegi ce e real si ce nu, si din nou sa te indoiesti de tine.
Sa fii gelos fara motiv poate insemna paranoia datorata faptului ca iti ascunde niste lucruri. Plus dovada ca e cat se poate de constient ca nu te merita.
As putea sa o tot tin asa pentru ca sunt multe lucruri din textul tau destul de scurt care indica abuz emotional.

Cum erai inainte sa fii cu el? Aveai la fel de multa incredere in tine sau ti-a distrus-o omul asta?
Imi pare rau, ai langa tine un narcisist: un mitoman, pervers, gelos, misogin, infidel.
Eu bineinteles nu sunt expert, nu sunt psiholog si vorbesc din experienta mea cu oamenii. Insa e un profil frecvent vazut (de mine) in relatii abuzive.
Si o relatie nu trebuie sa implice violenta fizica pentru a fi abuziva.

Eu nu cred ca esti sensibila. Cred ca esti un om care observa un abuz insa nu e pe deplin constienta ca e un abuz. Si parerea mea e ca mintea ta o sa fie un haos pana o sa te rupi de el...
O sa fie foarte greu, dar sper sa o faci.
Pentru ca ce face el cu mintea ta lasa urme adanci.

E posibil si sa gresesc. Tu cunosti situatia mai bine. Dar ar trebui sa incerci sa faci terapie.

| Seymilforever explică (pentru troleibuz):

Buna! Multumesc pentru raspunsul tau.
Imi pare rau ca nu il mai pot declara raspuns castigator, insa exact asa este. Cine nu a intalnit un om mitoman nu are idee ce inseamna sa traiesti asa si sa te "trezesti" din asta mai tarziu.
Daca nu as fi avut inainte o relatie serioasa, poate as fi crezut ca e absolut normal si eu sunt problema.
Insa asa cum langa omul ala m-am simtit iubita si frumoasa si am invatat ca respectul si increderea sunt lucruri esentiale, cu atat mai mult trebuia sa fie acum, in cazul a doi oameni maturi care au ales sa isi faca o familie.
Nu ma consideram perfecta, stiu ca am sanii prea mici, sunt oarecum si slabuta, dar ma consider o femeie frumoasa care are trasaturi speciale, asa cum mi s-a si spus de multe ori.
Acest fost chiar mi-a spus odata ca am asa un fund frumos cum nu a mai vazut. Cand l-am intrebat unde a mai vazut el atatea, ca doar nu a mai fost cu nu stiu cate femei, mi-a spus ca mai vede asa pe str. Si asta a fost toata discutia noastra. Nu m-am suparat, nu am devenit obsedata sa ma gandesc vai se uita dupa alte femei. Era in schimb gelos cam asa cum sunt eu acum. Pe bune ca nu intelegeam de unde atata imaginatie si banuieli, ca lucrurile serioase necesita timp si la inceput radeam, ma minunam, ma enervam. Ulterior am inceput sa il inteleg, am discutat, am luat masuri si problema s-a rezolvat. Uite in cazul nostru dureaza de ani de zile si lucrurile (increderea in special) se deterioreaza tot mai rau.
Acum insa, am incetat efectiv sa mai sper ca va fi bine vreodata.
In loc de schimbari, am auzit doar promisiuni exagerate, care bineinteles ca nu s-au materializat in fapte. El tot timpul se da neajutorat. Si eu ca proasta cautam solutii. Acum, ultima data, m-am tot gandit ca am incercat de toate, insa incredere nu i-am dat (el mintind frecvent era cam imposibil), dar mi-am trecut peste durere si temeri si am zis hai ca poate asa il incurajez. Ii mai spuneam, ok, am incredere in ce spui, te rog sa nu ma mai ranesti. Ca dupa un timp sa descopar ca m-a mintit si sa spuna ca m-a mai mintit. Motivul, acelasi, de teama sa nu ma piarda, sa nu ma dezamageasca. Pai daca ar fi asa, nu ar fi facut tot posibilul sa fie corect? Cu atat mai mult cu cat i-am spus ca urasc cel mai mult minciuna. A fost o dezamagire mare sa vad ca nu are un pic de suflet ca eu imi pun sperantele in el, cu atat mai mult cu cat speram ca e sincer si rezolvam problema cu uitatul lui obsesiv, dar asa clar nu avem nici-o sansa sa avem pace daca nu ma pot baza pe ce spune. Chiar nici nu mai stiu daca intr-adevar a mintit sau spune asta doar sa ma raneasca.
As vrea sa gresesti, insa din pacate, e un adevar dureros care m-a trezit ca un dus rece si nu stiu daca pot sa mai sper ca va fi bine, asa cum imi doream sa fie.

| Seymilforever explică (pentru troleibuz):

P.s. chiar zice ca ma vrea vesnic (manipulata probabil)

| troleibuz a răspuns (pentru Seymilforever):

E prima data in viata mea cand imi pare rau ca am dreptate. Speram sa ma contrazici. Chiar daca i-ar fi teama sa te piarda, in cazul lui intervine lipsa empatiei, faptul ca ii pasa doar de propria persoana si obisnuinta de a minti. Asa ca o sa te raneasca in continuare si o sa joace cartea victimei. Pentru ca asa se vede el situatia si nu o sa-i scoti asta niciodata din cap. Ce are el este o tulburare de personalitate. Imi pare rau ca treci prin asta. Parerea mea e ca orice efort ar fi in zadar... si singura persoana care sufera aici esti tu. El e foarte probabil ok in lumea lui. Singura lui problema e ca ramane fara o persoana pe care sa o terorizeze si daca incerci sa te rupi de el, o sa incerce tot felul de tactici care sa te faca sa te intorci din drum...
Sper sa ramai asa rationala si sa mergi mai departe.

| Seymilforever explică (pentru troleibuz):

Multumesc pentru compasiune, ti-am raspuns in privat.

| Dintrebare a răspuns:

In primul rand, este normal ca el sa se uite dupa alte femei. Atractia fizica e instinctiva, nu tine de autocontrol. Acum intrebarea e ce face el dupa ce se uita. Ca daca vorbeste sau face sex cu altele, atunci e problema. Dar daca doar se uita, lasa-l sa se uite. Gelozia si posesivitatea nu sunt chestii ok, asa ca incearca sa lasi omul in pace si sa nu il judeci pentru lucruri banale. Iar legat de problema ta cu sanii, e o problema falsa. Majoritatea femeilor au sani mici, iar barbatilor nu le pasa de marimea sanilor cand isi aleg o partenera. Asa ca poti uita de chestia asta cu sanii. In loc sa iti pierzi timpul focusandu-te pe detaliile astea imature si neimportante, mai bine te-ai focusa sa aveti o comunicare buna, sa il asculti, el sa te asculte pe tine si sa gasiti rezolvari la micile probleme pe care le constatati.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! happy Am adoptat și distribui această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă de depresie și nu numai: big grin  După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta! happy Mult succes! big grin

-învinge orice formă de emoție negativă, de teamă! happy
-refuzul de a ierta implică în mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodată. happy
-viața ta, este în acest moment. big grin
-viitorul este o replică a trecutului. happy
-când mintea ta este împovarată de trecut, trăiești aceleași lucruri. big grin
-calitatea conștiinței din prezent dă formă viitorului, care nu poate fi trăit decât în clipa de acum. happy
-identifică-te cu mintea, observă gândul, nu-l analiza! big grin
-ascultă liniștea din spatele oricărui sunet! happy
-observă cromatica, nu interpreta! big grin
-modifică-ți gândul, sau acceptă-l! happy
-modifică-ți starea, sau acceptă starea! big grin
-simte corpul tău interior, scufundă-te în iluminare! happy
-trăiește clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu există salvare în timp, nu te poți elibera în viitor de problema ta. happy
-prezența în clipa de acum este cheia libertății. big grin
-nu poți fii liber decât acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers așa cum ai dorit. big grin
-îți manifești o putere să mergi mai departe, de ce s-a intamplat în trecut. happy
-te împotrivești lucrurilor care există deja. big grin
-speranța te concentrează pe viitor, neagă prezentul, neagă fericirea ta. happy
-situația ta de viață există în timp. big grin
-viața ta există acum. happy
-situația ta de viață este o construcție a minții. big grin
-viața ta este reală. happy
Ideologii personale.Aleg să renunț la depresie/îngrijorare/teamă/dezamăgire pentru că:
-apare în urma conștientizării a unui lucru greșit. sad
-este rezultatul prejudecăților. sad
-sunt trist pentru că sunt într-o stare de regret. sad
-am o mare neplăcere și suferință. sad
-am o minte împovarată cu împotrivire. sad
-sufletul meu este încătușat, în suferință, în judecata păcatului. sad
-am de ce să mă îngrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat în necurăție și supărare. sad
-sunt singur împotriva cerului. sad
-sunt nefericit și neîmpacat. sad
-sufletul nu s-a detașat de trecut și de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, constă în următoarele idei:
-fac ceea ce îmi consolează a binele. happy
-fac ceea ce mă bucură pe o perioadă lungă de timp. big grin
-fac totul profund, din inimă, nu din minte. happy
-renunț la orice modalitate de păcat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau să îl pot contempla pe Isus Hristos, regele sfinților și al îngerilor, în purificare, slavă și în glorie pentru eternitate. big grin
-sunt împăcat cu trecutul, m-am iertat. happy
-trăiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern îmi dă bucurie. happy
-mă pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce să îmi fac griji. happy
-simt sănătatea și viața din mine. big grin
-am o minte iluminată, purificată. happy
-de astăzi (data), mi-am schimbat viața radical. big grin
-mă detașez de păcat, de ce nu-mi aduce fericirea și pacea. happy
-confer o viață nouă. big grin
-nu mă mai interesează ce mi-a plăcut cândva. happy
-îmi consolidez sănătatea și bucuria. big grin

-dacă nu poți să nu gândești deloc, înseamnă că nu te poți elibera din minte. happy
-gândul există doar în mintea ta,niciodată în realitate. big grin
-iubirea,bucuria,pacea, nu pot înflori decât când ne eliberăm de sub domnia minții. happy
-conștiința este calea eliberării de durere. big grin
-nu mai crea durere în prezent! happy
-acceptă și nu rezista inconștient la ceea ce există! big grin
-respectă clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodată. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vieții este să mori înainte de a muri, și să descoperi că nu există moarte. big grin
-viața este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-trăiește in locul în care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor să existe cu, sau fără tine! big grin
-trăiește sfârșitul timpului! happy
-nu lăsa frica, să îți inunde mintea! big grin
-nu îți petrece întreaga viață așteptând să începi să trăiești! happy
-nu iți dori ceea ce nu ai,și dorește-ți ceea ce ai! big grin
-viața este deja desăvârșită, completă, perfectă. happy
-îți poți îmbunătăți situația de viață, dar niciodată nu îți poți îmbunătăți viața. big grin
-trecutul nu poate supraviețui dacă ești prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenințat. big grin
-nimic ireal nu există. happy
-vindecă durerile, spulberă inconștiența, fără să faci nimic, pur și simplu existand și păstrând frecvența prezenței intensă! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una, numai iluzia timpului le separă. happy
-nu alerga după o iluzie pentru tot restul vieții! big grin
-lucrurile și stările îți pot oferi plăcere, dar îți pot da și durere. happy
-îți pot oferi plăcere, dar nu îți vor da bucurie. big grin
-trezește-te, părăsește-ți mintea, fii prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil să simți adevarata compasiune și să-i ajuți pe ceilalți la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai bună. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, în sensul cel mai amplu. happy
-în această stare influența ta se bazează în primul rând, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existență. big grin
-elimină suferința la nivelul cauzei! happy
-elimină inconștiența din lume! big grin
-alină suferința lumii, daca ești chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o să existe! big grin
-nu nega durerea emoțională, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, înfrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continuă să simți durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera să mori fără durere? big grin
-lasă trecutul să moară în fiecare moment! happy
-Îți doresc toate aceste acumulări psihologice facute de mine, să le contemplezi! big grin
-Răspuns câștigător? big grin

| Daz01 a răspuns:

Nu pot observa decât o femeie paranoică și cu o stimă de sine scăzută. Nu faci altceva decât să-l îndepărtezi de tine prin comportamentul tău. Complexele tale nu aduc nimic bun și mai ales că-i reproșezi lui neajunsul tău. Din ce ai spus rezultă că el niciodată nu ți-a spus că ai sânii mici sau că are o problemă cu asta ci te iubiște așa cum ești. În legătură cu uitatu după alte fete... dacă ești așa posesivă și te consideri înțelată scoate-i ochii, nu-l mai lăsa să iasă din casă, pune-i o eșarfă pe ochi. Pe bune? Și tu te uiți după alți bărbați pe stradă doar că el nu observă asta că nu stă doar cu ochii pe tine să vadă unde te uiți tu. Cel mai bun sfat pe care ți-l pot da este: Bucură-te de relația pe care o ai, de soțul tău și de copil, asigurați o creștere frumoasă și sănătoasă copilului și lasă prostiile, ești femeie în toată firea, canalizează-ți energia către ceva benefic nu să-ți distrugi relația cu probleme închipuite.

| Seymilforever explică (pentru Daz01):

Nu puteam sa scriu toata istoria. Ce usor e sa judeci cand nu stii. Inceputul acestei probleme a fost exact cand am nascut. Pt ca aveam lapte matern dar nu am stiut sa atasez copilul corect si el era obisnuit din spital cu biberon, mi s-au impietrit sanii, pentru ca s-a blocat laptele. A venit dr de familie si a zis e ok, sa nu ma gandesc ca din cauza marimii, ca am sa dau la tot blocul, dar trebuie sa ii deblochez, e un proces dureros etc. Dupa faza asta, cineva mi-a spus nu iti fa griji, da-i si lapte praf in paralel, iar el mi-a spus ca no, mama lor nu le-a dat lapte praf niciodata, dar avda sani mari. Si au urmat si altele. Exact in momente cand asteptam sustinere si o vb buna, ca asta ar trebui sa gasim la omul de langa noi nu? Cer prea mult?!

| Daz01 a răspuns (pentru Seymilforever):

Nu te-am judecat și nici nu o voi face. Din rândurile pe care tu le-ai scris eu atât am reușit să înțeleg. Problemele medicale trebuiesc rezolvate de medici, nu de oameni pe net. Referitor la afirmația lui cu privire la laptele din sâni pot spune că este o afirmație total greșită sau o glumă foarte proastă. Dar totuși tu ai complexul cel mai mare, tu trebuie să înțelegi că problema este la tine și trebuie să înveți să tăriești cu astectul pe care-l ai, cum o facem toți de altfel. Îți doresc multă sănătate și înțelepciune.

| Seymilforever explică (pentru Daz01):

Nu e vorba de o problema medicala. Nici de complexe, sunt constienta ca am sanii mici, ca nu pot placea tuturor. Dar cand un om te iubeste, parerea mea e ca ar trebui sa te iubeasca cu totul, fara sa te faca sa te simti nedeajuns. Nu eram complexata, dar m-a facut sa fiu. Nu aveam o problema cu uitatul dar m-a facut sa fiu obsedata de asta. Si da, am nevoie de intelepciune sa ma tratez de temerile pe care mi le-a creat. Multumesc, toate cele bune!

| Freya1 a răspuns (pentru Daz01):

Acum exagerezi tu.
Bărbatul chiar si nemernic sa fie nu o sa ii spuna in fata ca da, ai sani nașpa si nu imi plac, dar in schimb se va uita pe net la silicoane, la alte femei la sani ceia ce denotă ca asa e.Nu de fiecare dată trebuie sa iti zică omul in fata ca esti prost, poti sa iti dai seama si din felul în care se comportă sau vorbeste cu tine cam asta e ideea.
Si nu e normal sa se uite după femei, parerea mea.Cum am spus si mai sus, trec oameni pe lângă tine pe strada si ii vezi ca nu esti orb, dar cand pe strada te uiti cu subînțeles, la munca la fel, pe net la fel se vede.

| Seymilforever explică (pentru Freya1):

Da Naty1, stiu ca ai perfecta dreptate. Atat cu ce ai zis mai sus, clar nu e orb, dar nici nu admiri asa toate deselatele, bine zis si nici nu spui ca te atrag. Foarte corect. Dar cu toate astea, el e un paradox, se poarta ca un barbat care iubeste (probabil ca asa fac si cei care inseala) si aici intervine principiul totul sau nimic, banuiesc. Insa, el a sustinut prima data, mai demult ca nu a realizat cat de prost e, ca e penibil sa faca asta, ca nu m-a pretuit ca ma vede cu alti ochi. Timpul bineinteles ca a scos la iveala ca face la fel, apoi mi-a spus ca e un obicei pe care nu l-a scos din cauza ca e foarte gelos pe mine si multe altele, dar nu stie cum sa faca sa nu mai fie asa. Eu am fost de acord sa il accept si sa facem ceva in privinta asta, adica, sa incepem sa ne deschidem, ca asta ma asteptam eu de fapt. Adica daca cineva chiar are o obisnuita proasta si ar vrea sa scape de ea, dar nu stie cum si i se ofera ajutor, el coopereaza. Insa daca asta a fost doar un motiv si o cale de a intoarce ce a zis, ca sa fie pace intre noi, clar se va purta la fel si va ascunde. El oricum sufera de mitomanie si de gelozie excesiva si nu stiu niciodata ce simte. Eu nu ma asteptam neaparat sa imi zica in fata, desi mi-as dori, (culmea, cum am spus e un paradox, se aprinde destul de repede daca imi vede sanii sau ii atinge), dar imi doream sa stiu, daca asta ar fi un motiv plauzibil, serios sau poate fi si altceva la mijloc. Se poate si sa simta nesiguranta si e si razbunator. Cum am spus, nu am zis tot istoricul si poate nu am pus intrebarea corect. De exemplu, el e gelos si pe curieri, de ce mi-a zis omul ala "cu drag". Si ca sa nu fie el mai prejos, face si el ceva ca sa ma faca geloasa, desi eu nu am facut nimic gresit. Aici nu inteleg eu, daca s-a pierdut in chestia asta de a ma face geloasa sau pur si simplu e nemultumit de mine. Pentru ca daca ar fi vorba de prima, desi nu e corect si chiar si asta arata ca nu e un om intreg la cap, poate as fi dispusa sa il iert si sa incercam sa indreptam lucrurile, dar daca el nu e multumit de mine, atunci nu are rost, e liber sa gaseasca persoane asa cum isi doreste el.

| Freya1 a răspuns (pentru Seymilforever):

În primul rând vreau sa stii si sa înțelegi, ca tu esti ok fizic, nu trebuie sa te complexezi, trebuie sa ai incredere in tine.
Pe urma sa te gândești si la varianta cu "hotul de furat se teme". Adică esti femeie, probabil esti tânără e normal sa fie atras de tine dar ceva nu ii ajunge la felul cum reacționează.

Da, nu stiu toata istoria dar mitomania nu e o scuza.Eu răspundem stric la faptul că un bărbat nu e ok sa iti spuna de alte femei ca sunt frumoase, sa se uite in felul ala dupa altele atata timp cat te iubeste.

| Seymilforever explică (pentru Freya1):

Ai dreptate. Stiu ca nu ar fi trebuit sa ma afecteze, dar au fost cateva momente in care am inceput sa imi pierd siguranta, de asta am scris aici. Ma simteam blocata in toate astea si simteam ca ma pierd si sunt prea subiectiva. Aveam nevoie sa stiu din partea mai multor persoane ce gandesc in legatura uitatul si marimea sanilor. Parerile voastre obiective si sustinerea voastra chiar m-au ajutat si m-au scos din "filmul" meu.
Iti multumesc frumos pentru raspuns!

| DEADON a răspuns:

In momentul in care se uita dupa alte femei ar trebui sa-ti pui niste semne de intrebare.
Spun asta pentru ca daca intr-adevar te iubeste, toata atentia lui trebuie sa fie aplicata si sa focuseze doar pe tine.
Legat de sani, aici este vorba despre gandurile pe care le ai tu si te asociezi si te identifici cu ele.
Ar trebui sa inveti sa te accepti asa cum esti, daca schimbi asta pentru ca tu crezi ca i-ai face pe plac, este o tampenie absoluta.
De ce spun asta? Eu de cativa ani bun ma confrunt cu o acnee foarte urata, atat pe fata, cat si pe piept si spate.
Am avut o perioada lunga in care m-am simtit ultimul om de pe pamant, incepusem sa am frustrari, sa ma intreb :,, De ce tocmai mie?'' Cu timpul, am observat ca era doar o iluzie indusa de minte si de felul in care reactionam la judecatile oamenilor din jur.
Nu e nimic mai misto decat sa te accepti pe tine insuti, sa inveti sa te iubesti asa cum esti tu, esti si insemni mult mai mult decat ceea ce vezi si crezi despre tine. Eu incerc sa te ajut sa-ti schimbi aceasta ''decizie'' pentru ca eu consider ca nu e ceva care te va ajuta, pe de alta parte, daca tu chiar te simti prost din cauza asta, nu pot decat sa-ti spun s-o faci. E strict alegerea ta, e corpul tau si faci ceea ce vrei cu el.
Numai bine!

| Seymilforever explică (pentru DEADON):

Buna! Exact la asta ma gandeam si eu. Cu atat mai mult cu cat pe el il deranjeaza daca as face eu asta.
In primul rand, nu mi-as pune niciodata silicoane. Nici pentru el, nici pentru mine. Si da, ai dreptate, e ok sa te accepti, am facut-o, dar dupa toata atitudinea si vb lui ma simt jalnic. De asta imi doream sa mai aud si alte pareri de barbati. Felicitari ca ai trecut peste problema. Obisnuiam si eu sa fiu puternica, chiar sa le fiu sprijin celor din jurul meu, dar uite ca sunt oameni care ne consuma toata energia. Multumesc, asemenea!

| Seymilforever explică:

Update: pentru cine nu m-a inteles: inainte de a fi cu el si o buna perioada dupa aceea nu aveam un complex legat de sani si nici o problema cu uitatul dupa alti oameni.
Atitudinea lui fata de alte femei, apropourile fata de sanii mei, minciunile (culmea, toate insotite de o atitudine de barbat ideal) m-au facut sa fiu confuza in privinta lui si sa ma simt nedeajuns. NU mi-as face niciodata operatie, chiar daca nu s-ar mai uita nici un barbat la mine. Dar nici nu stiu cum pot depasi aceste ganduri daca as ramane langa el. E foarte dificil de discutat sincer si deschis cu un om care are traume din copilarie si prefera sa minta pentru "imaginea" lui.

| Pigion123 a răspuns:

Silicoane