| Yssy12 a întrebat:

Am o problema cu mama mea, nu o mai suport... Azi se termina scoala si termin si eu a 6-a, de dimineata nu m-a ajutat cu nimic. A zis sa ii pun tricoul pe scaun ca sa il calce si dupa o ora ( pusesem tricoul ) a facut scandal ca de ce nu i-am pus tricoul si a zis ca nu imi mai fce nimic. Apoi peste 10 minute s-a trezit sa imi calce ( dar sora mea mai mica, de o luna, a inceput sa planga si sa o alapteze ). Si i-am zis ca ma duc necalcata sa o fac de rusine ca nu are grija de mine. M-a facut proasta ( desi am luat premiul I, nici macar nu mi-a zis bravo sau ceva si am note de 10 si 9 ), vita, imi zice ca imi arunca pisica in fata masinii ( stie ca o iubesc si petrec mult timp cu ea ), ma bate, imi zice ca sunt emo cand imi plac culorile vii, imi zice ca o da ajung femeie de serviciu... In schimb sora mea ( Lara ) va ajunge la Harvard si va fi olimpica. Am intrebat-o daca ma mai iubeste si a zis *Ce sa iubesc? Un plod? *. Nu o mai suport! Tata mai tine cat de cat la mine, atat restul familiei nu. Mama zice ca ma influenteaza prietenele mele ca nu stiu ce, cand ele sunt ca jurnalul meu, le spun tot si ma sustin mai mult ca ea. Ajutati-ma va rog,

Răspuns Câştigător
| MonaiGabriela a răspuns:

Vorbeste deschis cu ea sau incearca sa vorbesti cu prietenele tale sa te apropi mai mult de ele poate ca mama ta tea adoptat ca de obicei parinti care se comporta urat cu copii lor sunt adoptati sau nu ii place de tine poate ai dezamagito cu ceva nu stiu incearca sa vorbesti cu prietenele tale poate ele iti sunt alaturi si sa nu fi trista din cauza aceasta obisnuieste sau nu stiu vorbeste cu tatal tau nu stiu vorbeste cu cineva apropiat tie in care crezi ca ai tu incredere pe care te poti baza. multa bafta cu mama ta si incearca sa fi fericita si nu stiu sper ca relatia ta cu mama ta sa fie mai buna incearca sa fii prietena cu mama ta Bafta laughing

15 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Fiecare are un strop de adevăr. De cele mai multe ori acei stropi sunt caracterizați de incertitudine.
Conștientizează, judecă, ia o decizie. Dacă decizia nu te avantajează, stagnează, altfel riști să îți faci mult mai mult rău singură.

| KamaSutra a răspuns:

Vorbeste deschis cu ea, incepe discutia cand e mai calma(daca e vreodata) si spune-i ce te deranjeaza

| Lawliet14 a răspuns:

Calmeaza-te, unele femei sunt la varsta "aia". E o varsta trecatoare, daca dai prea multa importanta te distruge psihic.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I primul rand,felicitari pentru premiu!
Apoi,mama ta n-are cum sa nu te iubeasca.Ea este cea care ti-a dat viata, tu esti sange din sangele ei. Poate ca, cateodata, mai "uita" de toate acestea, dar mama tot mama ramane.Chiar daca tipa la tine(sau Doamne fereste iti arunca pisica!), tu sa ii zici asa:'Nu-i nimic mama.Eu tot te iubesc.'Si sa nu ai ciuda pe surioara ta.Ca ea nu stie.Ai zis ca are o luna. Daca nici asa nu merge...atunci femeia aia nu te merita!

| Florian000 a răspuns:

Si noi cu ce sa te ajutam. din cate ai spus ori e o minciuna ori mama ta e o scorpie

| Yssy12 explică (pentru Florian000):

Crede-ma as vrea sa fie o minciuna sad

| danielut a răspuns:

Ascult-o pe maica-te ca iti vrea binele! Scoala-te!

| ana1100 a răspuns:

Toate mamele sunt asa

| MonaiGabriela a răspuns (pentru ana1100):

Ba Nu

| MonaiGabriela a răspuns (pentru ana1100):

Ba Nu
uitati-va la intrebarea mea cu smallworlds plz

| MonaiGabriela a răspuns:

Incearca sa te apropi mai mult de ea poate doar ti se pare ca este rea cu tine doar pentru ca are grija de cea mica fi mai buna fa tot ce iti zice ai grija de sora ta faci curat in casa vorbesti frumos cand te mia face proasta nu ii comentezi taci si asculti

| Miha_Mihu_2000 a răspuns:

Intrebarea e: tu o mai iubesti? Daca nu, poti sa te duci frumos la Protectia Copilului si s-o reclami. Daca o iubesti, incerci sa-i deschizi ochii sa vada ca tu chiar o iubesti si esti fiica ei. Dupa parerea mea, acel tip de mama nu se poate numi "parinte". Si in cazul asta, tine legatura cu tatal tau si mai ales cu prietenele tale. Acest comportament nu este doar o intamplare, ci de-a dreptul abuz in fata unui copil. Aduna-te si demonstreaza-i ca nu esti asa cum crede ea. Sau, in cel mai rau caz, cum am spus, reclam-o la Protectia Copilului. Sper ca te-am ajutat.

| ShannonEle45 a răspuns:

Dupa parerea mea, eu nu as mai vorbi cu ea.As lasao in pace.Cred ca o sa mearga.

| AndreeaNr1 a răspuns:

Si eu am probleme cu mama si tot a 6-a am terminat si eu. Parerea mea este sa vorbesti deschis cu ea. MAMA ESTE CEA MAI BUNA PRIETENA! Cu ea trebuie sa vorbesti totul. Incearca sa porti o discutie c. Ea.