| GirlyVlog a întrebat:

Hei TPU, dacă parintii mei și părinții unui prieten sunt cele 2 perechi de nași la o nunta, de consideră că noi suntem rude prin alianță?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Rude prin alianta obtin doar cei care se casatoresc. Adica cei din familia sotului devin rude prin alianta pentru sotie si viceversa. Nasii nu sunt rude cu mirii, cu atat mai putin intre ei.

| GirlyVlog explică (pentru Lioana):

Mersi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Cum adica nu sunt rude? Nasii si finii dupa parerea mea sunt rude spirituale.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu poti sa-i consideri daca asa iti place dar nu sunt rude.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Nu-mi place sa ma contrazic.Dar special pentru tine am cautat in codul juridic.Acolo scrie ca nasii si finii sunt rudenii si nu se pot casatori pana la al treilea neam. Daca nu crezi verifica pe google.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauta mai bine si asigura-te ca sursa e de incredere.
Casatoria e prevazuta de Codul Familiei (nu exista Cod Juridic) art 3-18 si nu zice nimic despre nasi si fini.
Faptul ca nasii si finii nu se pot casatori e o chestiune morala si/sau religioasa, nu una prevazuta de lege. Dar aceasta interdictie bisericeasca nu ii face rude. Sunt jurist si stiu ce vorbesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Trebuie sa recunosc ca ai dreptate.Din punct de vedere juridic nu intereseaza pe nimeni rudenia dintre nasi si fini.Codul civil lamureste clar asta.
Acest tip de rudenie este doar spiritual-religioasa.O persoana care nu crede in Dumnezeu o poate ignora.
Eu am plecat de la ideea ca Romania e o tara ortodoxa si oamenii tin cont de asta.
Desi ar putea foarte bine sa nu o faca.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu sunteti rude de nici un fel!

| CautFilmHorror a răspuns:

Nu