| Loveisin a întrebat:

Heiii (: Cum sa ii spun mamei mele ca vreau sa port sutien? Imi e cata rusine sa ii spun asta si ma tem sa nu zica nu! Eu am sanii destul de dezvoltati dar mama nu a adus vorba de purtat sutien.straight face
Dau funditsSaa love struck
Cu drag, Ana-Maria

Răspuns Câştigător
| Eu_3191 a răspuns:

Pai ai putea sa incerci sa-i spui deoarece e mama ta si nu trebuie sa te rusinezi de ea pentru ca ea e singura persoana care te intelege cel mai mult [in afara de tine].si mie mama imi spune sa-i zic orice orikat e de jenant pentru ca o sa ma inteleaga. incearcawinking si daca spune nu konvingeosmugsmug si eu am konvinso sa ma lase sa ma epilez blushing asa ca incearca si muuuult noroctonguetongue

13 răspunsuri:
| simf a răspuns:

Ana Maria, mergi la mama ta si spune-i ca ai nevoie de o bustiera sau un sutien, pentru ca iti cresc sanii si te dor, mai ales cand alergi. Probabil mama ta inca vede in tine fetita dulce de acum cativa ani, n-a remarcat ca ai crescut. Nu-ti fie teama, nu are de ce sa te refuze.

| Anduciu a răspuns:

"Mama,imi iei un sutien?". Greu, tare greu...

| anky13 a răspuns:

Pai si eu am trecut prin asta si crede-ma ca nu iti va zice ca nu. Trebuie sa-i spui ca vrei asta pentru ca fiecare trebuie sa poarte odata si odatabig grin

| Balmung a răspuns:

Ana probabil ca mamei tale ii este frica sa recunoasca cat de mare ai crescut. Mai ales ca voi fetele incepeti pubertatea mai repede decat noi baietii, adica pe la 9 ani cel mai devreme. Normal ca corpul tau s-a dezvoltat impresionant de mult dupa aceasta varsta. Este cat se poate de normal sa porti sutien incepand din aceasta perioada. Este si sanatos si estetic in acelasi timp. Poti evita unele neplaceri majore cu ajutorul lui. Cred ca stii la ce ma refer. Sfatul meu: ia-ti inima in dinti si propune-i mamei. Cu siguranta ea cunoaste toate datele problemei. Putina comunicare va lamuri problema. Bafta!:*

| LittleMinnie a răspuns:

Si eu am fost ca tine acum aprox. 1 an.Eu am mers si i-am spus mamei mele ca si fetele de la scoala poarta sutien si as dori si eu pentru acum a venit vreme cand incep sa ma dezvolt.Prima data a spus ca mie nu imi trebuie sutien dar dupa ca am rugat-o de mai multe ori a venit intr-o zi acasa fara sa stiu eu si mia adus un sutien.Ai incredere in mama ta si asta te va ajuta. Sper ca ti-am fost de folos.

| AngiFmss a răspuns:

Pei si eu am aceeasi problema dar eu nu vreau sa port fiindca ma cam enerveazawinking maibine poarta o bustierawinking Mamei tale ii spui pur si simpu ca te dor sanii si ati trebuie ceva sa ai strangibig grin

| anonima55 a răspuns:

Hmmm...pai seara sau cand sunteti doar voi doua ii povestesti de la scoala sau despre prietenele tale, si astfel vei ajunge usor sa ii spui ca toate prietenele si colegele tale poarta sutien si ca ai vrea sa porti si tu.
In caz ca va spune nu, poti sa ii zici ca baietii privesc insistent sfarcurile tale intarite aiurea si/sau anumite fete(poate baieti) au adus vorba despre sutienul pe care nu il ai.
Dar acum vara poate fi destul de incomod sa porti sutien plus ca acestea slabesc putin muschiul de crestsre al sanilor... Sper ca ti-am fost de ajutor si mult noroc cu mama ta:*:*

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Ii spui ca ti se vad sanii prin bluze si e jenant si ai vrea si tu sa porti un sutien sa ii acopere si sa ii sustina. daca nu vrea sa iti ia o mai rogi de cateva ori(sa stii sa te opresti la momentul potrivit) daca nu te masori aksa si cand ai ocazia si ai bani te duci la magazin si dupa ochi ca nu prea cred ca sunt magazine unde sa te lase sa probezi si daca crezi ca ti se potriveste il cumperi.eu mi-am luat singura si dupa ceva timp a vazut si mama si nu mi-a spus nimic doar s-a "hobat cu gura cascata la el"laughing BafTaa:X

| IuliaTeodora98 a răspuns:

Du-te cumpara unul si poarta ce sa zica, ceva de genu am facut si eu

| FuNnIeSt a răspuns:

Poate nu e vina mamei tale...in aceasta situatie tu trebuie sa te duci sa i spui, si oricum est normal sa ti cumperi un sutien(bustiera) atata timp cat ti au crescut sanii. Oricum multa bafta si vezi cum faci. ciaokiss

| MusicLover a răspuns:

Pai spune-i ca vrei sa porti sutien pentru. ca asa te simti mai comfortabil si daca tot ai sanii destul de dezvoltati cred ca ar fi cazul. Intreab-o pe la ce varsta a inceput ea sa poarte sutien si intreab-o saca la varsta pe care o ai tu acum este potrivit sa porti sutien. Daca asta te simti tu mai "in pielea ta" si mai comfortabil, nu iti mai faci atatea griji cu privire la purtatul sutienului spune-i lucrurilea astea si o sa te inteleaga. Daca spune NU, intreab-o care este problema si incearca sa o rezolvi ( daca poti ) sper ca te-am ajutat. happyhappyhappyhappyhappyhappy cu dragoste, sarah

| CoStYn33L a răspuns:

Poi nu trebuie sa iti zica parintii sa porti sutien.

| Alejandrita a răspuns:

Spune-i ca toate fetele de varsta ta poarta sutien chiar si cele mai mici chiar daca nu au ce pune in el. Mai spune-i ca sunt si marimi mai mici nu chiar cu poarta ea.