| Loveisin a întrebat:

Heiii (: Cum sa ii spun mamei mele ca vreau sa port sutien? Imi e cata rusine sa ii spun asta si ma tem sa nu zica nu! Eu am sanii destul de dezvoltati dar mama nu a adus vorba de purtat sutien. Si imi doresc sa port pentru. ca ma dor sanii cand alerg ...si toate fetele d`la mine din clasa poartacrying Cumm sa o conving daca zice nu?
Va rog ajutati-ma

Dau funditsSaa

Cu drag, Ana-Maria

Răspuns Câştigător
| 1fluturas a răspuns:

Avand o varsta mica poate ar fi mai bine sa folosesti bustiere sau sutiene din bumbac, sunt mai lejere si o sa te acomodezi mai bine.Nu e o rusine sa-i spui mamei, sunt sigura ca ea si-ar dori sa stie aceste probleme care apar in adolescenta ta si sa le discuti cu ea.

Mi-am editat mesajul si ti-am pus un link despre ce spun medicii in legatura cu purtarea sutienului, sper sa te ajute http://www.sanatatesiviata.ro/......icronoduli

20 răspunsuri:
| Turquoise a răspuns:

Buna,
Parca ma vad pe mine acum 3-4 ani.
Spune-i frumos ca te dor sanii si celelalte argumente pe care ni le-ai spus si noua.Nici mama mea nu a fost de acord cu sutienul prima data, apoi mi-am cumparat eu singura, s-a vazut in fata faptului implinit si nu a mai avut nimic de comentat.

| YoYoLicious a răspuns:

Ideea e sa ii zici clar ce vrei, pentru ca nu are de unde sa stie ce iti doresti. Si daca asta e problema ta, ti-e rusine sa ii zici ca vrei sutien, ma intreb ce vei face cand vei avea un iubit si probleme cu el sau cand iti vei dori ceva cu adevarat si mai important decat un simplu sutien. Parerea mea este ca trebuie sa iti dezvolti o relatie mai deschisa cu mama ta, acum cat esti mica, pentru ca iti va fi din ce in ce mai greu, mai tarziu. Si nu uita: mama este cea mai buna sfatuitoare. Sa nu iti fie rusine de ea, ca ea te-a spalat la fund cand erai micutatongue

| 1fluturas a răspuns:

In alta ordine de idei, sora mea are 9ani jumate si mama i-a cumparat deja 2 sutiene din astea de bumbac funny(de la C&A si Takko), oricum n-are ce baga in ele laughing)

| Hăgiul a răspuns:

Ii spui ca ti-este frig si trebuie sa le incalzesti cu ceva.

| LauraSpataru a răspuns:

Cred ca mama ta trebuie sa iti fie cea mai buna prietena si de cea mai buna prietena nu te feresti, nu? Poti aborda deschis aceasta discutie, ii spui ca te deranjeaza sa mai mergi fara sutien (atat estetic, cat si fizic) si o rogi sa te insoteasca, ca sa te sfatuiascawinking Putina diplomatie nu strica, nu? Bafta!

| Radioactive a răspuns:

Pur şi simplu spune-i. Va trebui să te înţeleagă, mai ales dacă eşti o fată dezvoltată. Şi ea a trecut prin aceeaşi situaţie, bănuiesc. Adu-i aminte şi de ea. Roag-o din suflet să accepte şi zi-i că nu mai rezişti altfel. Succes! O zi bună!

| Adelaide a răspuns:

Vorbeste cu ea si explica-i faptul ca te dor sanii cand alegri daca nu te lasa sutien e buna si o bustiera

| coliflor a răspuns:

Saracuta de tine, de ce sa i-ti fie rusine de mamica ta? sau este o femeie rea(rece)? asta e ceva normal si nu tebuie tratata problema cu rusine, bine?

| Veronici a răspuns:

Ia un sutien de-al ei pee tine si du-te la ea si intreab-o mamii cum mi-ar sta cu sutien si asa poti aduce vorba despre asta

| Bianca_5451 a răspuns:

Pai spune-i daca vrea sa-ti cumpere sutien ca te dor sanii cand alergi, cand sari, daca te atinge cineva din greseala iti vine sa plangilaughing.

| Tanase_Elena_1990 a răspuns (pentru Bianca_5451):

Da este foarte bine atunci cand te poti intelege bine cu mama si poti vorbi cu ea totul, si ca mama si ca o prietena. ( la mine mai profita sa ii spun tot ce am facut

| my99heart a răspuns:

In primul rand nu conteaza ca toate fetele de la tine din clasa poarta sutien
ar trebui sa ii spui mamei tale direct: mama, as vrea si eu sa port sutien ca ma dor sanii cand alerg...si gata
daca nu merge roag-o de mai multe ori.streseaz-o cu intrebarea asta pana te lasa

succes kiss

| unbaiat_2826 a răspuns:

Nu stiu de ce iti e rusine astea sunt lucruri absolut normale, pur si simplu ii zici mama cred ca ar fi momentul sa por si eu sutien.merit funda?

| Cyockky a răspuns:

Te duci si ii explici ca esti destul de dezvoltata ca sa porti un sutien, si ca e datoria ei de mama sa te invete ce si cum. Sper ca e un raspuns folositor, din partea unui baiat laughing

| Evans a răspuns:

Poi in primul rand Cati ani Ai?
Si daca te dor trebuie sa porti happy
De ce ar fi ea impotriva?

| danyella12 a răspuns:

Pai daca tye duci ca ea la un magazi ii spui mami uite ce frumos e asta mi-l iei si mei pentru ca si asa ma dor sanii te rog frumos si toate fetele de la mine din clasa au asa ceva si ii zici ca tu esti si dezvoltata si eu am avut aceeasi problema dar mama m- inteles! funda?

| Christtine a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine de mama ta. e si dansa femeie si stie ce fel e la varsta ta. spune-i ca te doare si ca ti-e frica sa nu patesti si altele. sunt absolut sigura ca o sa te asculte. si incearca sa nu-ti iei un sutien cu burete. incearca un sutien lejer si care sa-ti avantajeze sanii. Succes:X:*

| nustiucenumesapun a răspuns:

Pai spune-i ca te dor, si ea nu va avea de ce sa zica ca nu te lasa.eu asa cred; daca nu mergi si iti cumpara singura. nu va avea nimic de obiectat.

| dermetzgermeister a răspuns:

Spune-i ca te enerveaza ca ti se balangane cand fugi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vorbeste cu ea,spune-i ca te dor si poate te va intelege, nu trebuie sa-ti fie rusine. Daca totusi nu te intelege, poarta tricouri stramte si poate va observa ca mameloanele sunt cam mari si au nevoie sa fie acoperite de ceva si ai nevoie de sutien.
bfta!happy