| yami a întrebat:

Hello...am revenit in fortahappy. deci, am o relatie de vreo 4 luni, cu un om minunat, de varsta mea. eu sunt divortata, am 2 copilasi, el de-asemenea. locuieste in germania si acum sunt in proces cu ex-ul sa lase copiii sa vina cu mine in germania, pentru ca iubitul meu vrea sa ne casatorim. sau mai bine zis, isi dorea asta. pentru ca distanta asta, si timpul lucreaza impotriva noastrasad, pana e gata procesul de incredintare a copiilor mei. de ce va scriu? vreau sa ma sfatuiti, va rog, cu ce sa tin vie relatia asta? incep sa il tot intreb daca ma iubeste. daca ne mai vrea acolo? a mai venit si el de 2 ori in romania, e roman si el, stabilit de ani buni acolo. i-am facut reprosuri ca prea crede ca cei 2 copilasi ai lui sunt mai buni decat ai mei. da, stiu, deja am ajuns si la fazele astea?! VREAU DIN TOT SUFLETUL SA FIU CU EL. stiu ca ma iubeste, imi spune atat de des lucrul asta, dar nu mai e la fel de dornic sa vb, poate pentru ca si eu il tot pun sa-mi demonstreze ca ma iubeste, ca ma mai vrea, ca-mi vrea copiii! cu ce sa-l surprind placut? ce surpriza as putea sa-i fac sa-i dem ca sunt asa cum credea la inceput si ca vom depasi timpul si spatiul ce e acum intre noi! va rog frumos, am nevoie de prieteni si sfaturi sincere! multumesc

7 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Eu cred ca te-ai grabit in a avea o noua relatie.
Gandeste-te ca, un divort e o trauma pentru tine si pentru copii tai.
Aveai mare nevoie de un timp cu tine si cu copiii - doar voi!

Mai apoi, eu cred ca v-ati grabit cu casatoria.
Dupa 4 luni, dintre care nu stiu cat timp la distanta - poate chiar tot...nu cred ca este binevenita o casatorie.
Te-ai fript o data, ar trebuie sa suflii si in iaurt a 2ºa oara.
Ideal ar fi fost sa va cunoasteti mai bine, sa vedeti cum se acomodeaza copiii vostrii cu voi si intre ei, cum decurge relatia intre voi.

4 luni sunt prea putine pentru a lua o decizie atat de majora!
PArerea mea.
Nu esti matura deloc...scuza-ma.dar e parerea mea.

| Anca a răspuns:

Yami, imi cer scuze. Am inteles ca ai divortat recent. Avand in vedere ca vorbeai de procesul de incredintare al copiilor m-am gandit ca s-a intamplat acum divortul.
Oricum... divortata recent sau nu, cele 4 luni sunt prea putin pentru a spune DA din nou.

| yami explică:

Pentru Anca...sunt div de 5 ani, daca tu crezi ca m-am grabit... e o parare

| georgesur a răspuns:

Ai revenit in forta pentru ca ai inceput din nou sa iubesti!
Mark Twain spunea:"Iubirea este dorinţa irezistibilă de a fi dorit în mod irezistibil." De obicei odata cu iubirea apare si nerabdarea,. iar asta poate intuneca ratiunea,. poate strica totul.Iti dau un sfat:nu mai fa reprosuri si mai ales nu mai compara copiii!
Relatia o poti tine vie vorbind des cu el, povestindu-i lucruri vesele despre tine si copii, amintindu-i ca-l iubesti(fara a astepta sa-ti raspunda la fel), ascultindu-l cu rabdare si pe el, incercind sa alegeti solutii de comun acord. Pe un barbat ti-l tii aproape fiind comunicativa, vesela, optimista, dar si calda, sincera, intelegatoare, buna(toate la un loc va sunt caracteristice). Ca sa poti asta, trebuie sa fii relaxata si sa crezi ca in viata"ce va fi ...va fi!"
Si nu uita:"Nu merita sa plingi pentru nimeni, iar cei ce merita nu te vor face sa plingi!" Garcia Marquez

| dienuk a răspuns:

Mai bine il surprinzi placut cu prezenta ta happy asta l`ar face mai fericit decat orice altcevahappy daca te iubeste cum spui u. ai rabdare. nu trebuie sa te stresezi. daca esti stresata vezi lucrurile altfel. daca esti calma le vezi cum sunt ele cu adevarat happy mai ai putina rabdare si ai sa vezi ca totul se va rezolva :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil esti strssata (ai si motive). Relaxeaza-te, in primul rand. Dupa aceea incearca sa-ti amintesti ce va facea placere la inceputul relatiei. Nu stiu daca chiar e cazul sa-l surprinzi placut cu ceva anume, poate parea artificial.

| anemary1987 a răspuns:

Buna, si eu sunt cam in aceeasi situatie; eu am o fetita iar el are doua si pot spune ca si eu am momente cand cred ca vrea sa spuna ca fetele lui sunt cele mai destepte, frumoase etc dar vezi tu ca e vorba romaneasac "FIECARE CIOARA ISI LAUDA PUIUL"si sa fim realiste ca nici ei nu ne pot iubi copilasii ca pe ai lor cum nici noi nu putem; poate ca sunt momente cand si barbatii spun asta doar pentru a ne cucerii pe noi si mai tare; dar sa fim serioase...il poti surprinde cu blandete, dragoste si mai ales rabdare, cred ca asta este cel mai important.Si inca ceva nu ii mai face reprosuri si vorbeste-i cat mai mult de copilasii tai; cand barbatul iubit si copilasii tai se intalnesc fa in asa fel incat sa stea cat mai mult timp impreuna, mergeti in parc, si de ce nu chiar daca sunteti oameni in toata firea va puteti juca si voi cu cei mici; tine minte ca doar prin afectiunea aratata de copii fata de el, situatia se schimba