| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU, locuiesc impreuna cu pietenul meu de 3 ani, suntem impreuna de 5 ani! Acum o luna jumatate prietenul meu a avut un accident de masina grav, a stat 2 saptamani in spital si apoi a fost in recuperare acasa...in fine long story! De maine incepe fizioterapia care din cate am inteles de la doctor se plateste, ieri am fost impreuna cu prietenul meu pana la parintii lui sa incercam sa facem rost de ceva banuti.ca no is parintii lui, iar dpdv ar trebui sa-l ajute, dar ghici ce nu vor! Adica de 3 ani de cand stam noi impreuna ei de fapt EA care e o femeie rea nu ne-a ajutat cu nimic, de ce zic EA, pentru ca practic si teoretic EA conduce in casa. In fine, a inceput cu faze ca ea a ajutat cu bani la spital ( 140Ron) si ca nu are...in acel moment cand eu am vazut ca ea incepe sa-i reprosesze prietenului meu acest lucru m-am enervat si am plecat din casa, putin cam nervoasa fara sa salut sau altceva, pur si simplu am plecat.
Acum faza e ca, a fost prima mea reactie dupa 5 ani in care ea nu a miscat nici macar un deget pentru a-si ajuta copilul,
Eu nu am treaba cu ea, dar URASC modul in care il trateaza pe prietenul meu, adica nu e normal.
Vreau de la voi, cei care au astfel de probleme cu viitoarele soacre sa-mi spuna cum reactioneaza la asemenea comportament!

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| rutanklan a răspuns:

Viitoare soacre nu am. Dar de obicei cu zgripturoaice din astea trebuie sa te comporti exact cum se comporta cu tine. So bine ai facut ca ai iesit din casa. Bani se vor gasi, la friends & stuff. Dar daca e asa nesuferita, poti sa pui de o murder(come on you thought about it).

Cu cat esti mai moale cu atat calca peste tine. Deci trebuie sa le-o intorci cu aceeasi moneda. Oricum o sa inceapa sa te barfeasca daca nu ii faci pe plac, dar relax e doar o faza din relatia viitoare soacra - viitoare nora.

Pace.

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Este ciudat cum un om matur se considera cu cas la gura si cauta ajutor material la mami iar tie ti se pare normal si firesc lucrul asta.

| ombladon a răspuns:

Nasoala chestie laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa va descurcati singuri sa nu depindeti de altii, pana cand mami cu tati? sincer acum, nu vi se pare urat?

| Alecsa90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar nu mi se pare urat, e copilul ei... Daca nu te ajuta parintii cine naiba te ajuta?

| anonim_4396 explică (pentru Alecsa90):

Aia asa ii cum zici, da totusi daca ea ii rea, ce mai vrei de la ea? daca nu intelege cu frumosu? ce poti sa ii faci la femeie sa ii dai in cap? nu poti sa o obligi, o tine una si buna cu a ei, deci... tu stii, da eu as incerca sa ma descurc singur( de la 14 ani o fac, parintii plecatii departe de mine, de craciun si de pasti nu is cu mine, stau singur cu cainelelaughing ) daca de mic copil m-am descurcat, pot zice ca o sa o fac in continuare.Acum depinde de fiecare om, voi sunteti obisnuiti sa fiti ajutati, eu nu tongue

Oricum bafta sa rezolvi situatia si numai bine! :*

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru anonim_4396):

Și când te trezești într-o situație foarte dificilă și va trebuii să depinzi de părinții tăi ce o să faci?

| anonim_4396 explică (pentru TheBirdOfTheHermes):

Pai daca ei is departe de mine si oricum acum is la o varsta la care am tat ce imi trebuie datorita mie, ca mam descurcat singur. Pot zice ca am si bani si sanatate si fericire, din fiecare cate un pic. Crede-ma daca pana acum nu am avut nevoie de ei ca eram copil, crezi ca o sa am mai departe? poate ei de mine? da eu nu.Si mie nu mior dat parintii bani, am lucrat la 14 ani. Asa ca eu nu depind de nimeni, sunt independent.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru anonim_4396):

Da bun impresionantă poveste
Dar trebuie să dai sfaturi în funcție ce îți cere nu ce ai tu la îndemână
Că nu toți am lucrat la 14 ani

| anonim_4396 explică (pentru TheBirdOfTheHermes):

Pai nu toti ati lucrat, ca vo tinut mami cu tati, da cand mami cu tati se duce atunci ce dracu faci? crezi ca te mai ajuta din cer? la dracu ca nu te mai ajuta, gata. Atunci dai de greu, ce faci? zi-mi tu, ce faci? eu de bine de rau, cat de cat ma descurc, sa nu mor. Da astia scutiti de lucru se c*ca pe ei fara parintii. Eu nu am treaba cu fata care a pus intrebarea, am zis sa incerce sa se descurce singura, deci i-am dat un sfat, daca citesti bine, i-am zis"eu as incerca sa ma descurc singur" a inteles fata la ce m-am referit.

Cateodata povestea altui poate fi salvarea ta, poti lua exemplu celui de langa tine, ca sa mergi mai departe. Si unde am gresit, de ma contrazici asa?

| gazza01 a răspuns:

Eu... nu bag in seama, de ce sa ma stresez sa ma iau de ea? Ma fac ca ploua si n'am nici o problema, ce zice ea nu ajunge la mine! Si bani pentru prieten se gasesc... Sunt multe imprumuturi! :* bft