| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU.problema mea este urmatoarea:am varsta de 17 ani.o varsta la care cred eu, ca este normal sa ai o relatie serioasa.marea dificultate o reprezinta tatasad. mi-a spus in felul urmator:"sa nu te indragostesti.sa nu aud nimic rau despre tine.sa nu aud de baieti!" iar de atunci am ramas masca..nici nu indraznesc sa ii incalc cuvantul.as putea sa ies pe ascuns dar ar afla si ar iesi urat.mama a purtat o discutie cu el dar in zadar.el o tine pe a lui.si vreau sa va zic ca n-am facut nimic cu nimeni.(act sexual).si nici nu ma gandesc prea curand la asta.asa.sa continui.totusi as vrea sa imi fac un iubit pentru ca sincer, m-am saturat sa stau singura.ma simt si eu trista.sadsi ma simt foarte prost cand colegele mele ma intreaba:da tu de ce n-ai un prieten? mie jena sa le spun ca tata m-ar bate si pe mine si pe respectivul daca ar afla..am avut "iubiti" cand eram mai mica.dar copilarii.acum imi doresc pe cineva cu care sa ies..sa vina la mine sa ne uitam la filme..sa gatim impreuna..pentru ca prietenele mele au parinti care accepta acest lucru.iar la mine nici sa nu auda.mi-a spus odata:"sa nu indraznesti vreodata sa aduci pe unul acasa! pe ton ridicat si serios.m-am speriat.si in fiecare seara plang si ma intreb de ce nu pot avea si eu pe cineva langa mine. specific ca mi-a spus :"nici dupa 18 ani sa nu indraznesti ceva! va dati seama cum ma simt? cat de singura si trista pot fi? si nu dramatizez.bine ca am prietene cu care mai petrec timpul liber si radhappy. mentionez ca tata e un om non-sociabil cu care nu
poti discuta pentru ca incepe sa tipe si sa se enerveze.ce sa fac? un sfat? o parere ceva? va rog. :*

Răspuns Câştigător
| AdeVero12 a răspuns:

Să nu fugi de acasă! Serios laughing O să fie și mai rău. Tatăl tău te iubește și nu vrea să te lase singură pentru că el crede că încă ești fetița lui mică. Eu zic să stai cuminte până la 18 ani, măcar. Și apoi să-ți iei viața în propriile mâini. Spune-i adevărul, ceea ce simți și dacă se supără sau vrea să dea în tine fugi. Doar nu stai la bătaielaughing Lăsând gluma la o parte poți complota cu mama ta și ieși cu băieții și mama te "acoperă". Dar să nu vii târziu acasă. Oricum dacă ieși cu un băiat e mai frumos misterul, stai puțin și pleci, ca să-l lași în limbă după tine și dacă te părăsește atunci el nu vrea o relație serioasă și cauți altul. Cred că am mers puțin cam departe. Ideea este să-i câștigi încrederea tatălui tău și să-i arăți că nu mai ești o copiliță fără minte și te poți descurca. Saaau complotezi cu mama ta. Oricum Succes! Nu știu dacă te-am ajutat, dar am încercat. Pace! :*

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 17 ani incepi sa ai o relatie adolescentina, nu una serioasa. Tatal tau e prea aspru, probabil are niste motive pentru care nu are incredere in tine. Totusi, o iubire copilareasca, bnormala de 17 ani, cu plimbari ziua in parc de mana, pupici timizi si mers la cofetarie ar trebui sa ti se permita. Nu ganduri de sex la doar 17 ani. Mai lasa cateva luni sa treaca si apoi discuta cu el. Argumentul nu este ca si altele au, ci ca ai numai 10 la scoala, ca ajuti mult in gospodarie, ca esti foarte de incredere si nu i-ai iesit niciodata din cuvant, ca nu esti cheltuitoare, ca de la scoala vii acasa si nu umbli aiurea, ca ai planuri serioase de viitor, in general ca te comporti responsabil si ca meriti niste privilegii de om responsabil.

NOname
| NOname a răspuns:

Tatăl tău din prea multă grijă pentru tine a început să semene cu un tiran.

Va trebui să-l confrunţi la un moment dat (cu argumente) sau să-l pui în faţa faptului împlinit (când vei fi majoră).

| mona a răspuns:

Tatal tau e comunist sau ce? inteleg ca te protejeaza dar de ce vrea sa te tina langa el pana la 30 de ani sau probabil vrea sa te calugaresti, spune-i daca ai un prieten nu inseamna ca te strici de cap

| darrio2007 a răspuns:

Cam absurd tatal tau. Daca aveai 11-12 ani i-as fi dat dreptate. Spune-i si tu ca daca bunicul i-ar fi facut mamei tale asa ceva, tu nu mai erai nascuta si nici tatal tau nu mai era cu mama ta.Asteapta sa faci 18 si atunci poti lua hotararea fara sa mai tii cont de parerea lui.

| IloveME a răspuns:

Cred ca pus deja cu faptul nu are ce face, esti fata lui si pana la urma te iubeste si nu te va desparti de baiat ca doar te va face sa suferi!
Si eu am trecut prin ceva asemanator, dar eu nu am avut o mama care sa fie de partea mea, jur este un cosmar! era sa se bage cu masina in noi, m-a trimis la 600 de km la o matusa, in vacanta poate pote imi va trece.de unde cand m-am intors direct sa ma intalnesc cu el m-am dus, m-a batut pana am lesinat. incetul cu incetul s-a complacut cu situatia si a acceptat, dar au durat 2 ani pana la acest rezultat.doi ani de chin, batai si amenintari! nu realiza ca m-am maturizat si ca ceea ce mi se intampla mie dste foarte normal, eu aveam deja 18 ani!
Nu ai ce face, tu fa ceea ce iti dicteaza inima si nu cred ca pe tine va ajunge sa te bata cum am patit eu, tu o ai pe mama ta care sa se bage pentru tine. odata tot o vei face-o pe ascuns, pentru ca iti dai seama ca faci 18, 19 ani si tu tot singura esti!
Mult succes iti doresc si sper din auflet sa nu treci prin ceea ce am trecut eu!

| anonimg a răspuns:

Nu este normal ca pana in jurul varstei de 25 de ani sa iti faci prieten apropiat o persoana de sex opus. De ce? Pentru ca numai atunci se poate vorbi de o oarecare maturitate in gandire.
Nu este normala nici judecata tatalui tau (de fapt nu este judecata, ci impuls -caci din impuls acioneaza).
Tatal tau trebuia sa iti ofere o educatie si in privinta cum stau lucrurile intre baieti si fete in timpul adolescentei. Dar poate sa ofere omul ceva ce el nu a primit? Nicidecum.
Tatal tau trebuia sa iti vorbeasca in asa fel incat sa il asculti din dragoste. Dar dupa cate imi dau seama este zero la capitolul acesta.

Sfatul meu este ca sa il asculti, si sa faci ce ti-a spus. Dar asculta-l nu din frica, ci doar pentru ca ceea ce a zis este bine.
Daca nu il asculti, inima ta va fi ranita de aceia carora le-o vei incredinta. Iar cand vei ajunge la maturitate ca sa iti faci o familie, ce inima ii vei mai oferi vitorului tau sot langa care vei petrece tot restul vietii? Ii vei oferi ce-a mai ramas din inima ta... Vrei ca in ziua aceea mare, doar rochia sa fie alba, curata, pura?
Exista un gol in inima ta? Acel gol poate fi umplut numai de Dumnezeu. Lasa-L pe El sa intre in inima ta si atunci vei intelege sensul vietii. Numai El poate sa intoarca inimile parintilor spre copii si inimile copiilor spre parinti.

| anonimg a răspuns:

Eu am zis ca la 25, nu la 40.
Pentru ce te-ai maniat? Ca am spus un lucru bun? Sau pentru ca acest lucru bun este greu de indeplinit? O multime de adolescenti care se framanta din pricina asa zisei "indragosteli" a lor, din care rezulta prietenii stricate si multe dusmanii intre ei.
Un adolescent nu stie ce e dragostea -afara doar de aceea a parintilor. Intre doi adolescenti nu poate sa existe decat pasiune si dorinta dupa sex; nimic altceva. Adolescentii nu sunt in stare sa-si iubeasca proprii parinti -chiar daca acestia din urma sunt in cale afara de rai-, iar ei cred ca pot iubi pe altii. Cum se comporta tinerii cu parintii lor asa se vor comporta si cu prietenii lor apropiati de sex opus atunci cand vor inainta in relatie. Daca un tanar nu-si iubeste parintii, atunci nu-si va iubi nici partenerul de viata.
Ei nu vad lucrul acesta pentru ca sunt orbiti de pasiunea dintre ei. Vor vedea ei insis lucrul acesta atunci cand vor intampina dificulati in relatia lor; vor vedea ca asa cum le raspunde parintilor, asa le va raspunde si partenerului; tonul vocii lor si-l vor recunoaste ca va fi acelasi cu tonul pe care l-au ridicat parintilor.
Dragostea este un lucru strain de adolescenti. Dragostea este sa iubesti chiar si pe vrajmasii tai. Ai citit bine. A iubi inseamna a dori binele, si a-l cauta sa-l pui in practica chiar si fata de acela care iti vrea raul cu dinadinsul. Daca asa stau lucrurile, atunci cum crezi ca un tanar care nu-si suporta parintii (nu mai zic ca nu-i iubeste) -chiar daca acestia sunt rai- isi va suporta partenerul de viata?

Cum spunea cineva: "Dragostea adolescentina este ca dragostea unui catelus; mai tarziu amandoi vor avea o viata de caine". Si se intampla lucrul acesta pentru ca tinerii se lasa tarati de pasiuni, si nu asteapta ca fiecare lucru sa fie implinit la vremea lui.
Priveste doar o simpla judecata sanatoasa. Tinerii mai intai intretin raporturi sexuale si apoi se casatoresc. Numai cine mai are putina judecata poate sa spuna ca nu este normala ordinea de mai sus. Si se intampla lucrul acesta pentru ca tinerii sunt slabi si nu au nici putere si nici vointa ca sa faca ceea ce este bine. Ei se lasa condusi de placeri si instincte. Ei inalta steagul placerii si instinctelor mai presus de ratiune si constiinta. Rezultatul: depravare si imoralitate; lipsa de repect si vointa=zero. Bineinteles ca vor culege ce au semanat; dar problema este ca tinerii ca acestia, prin viata lor strica si vietile altora. Vor ajunge cu siguranta mai rai decat parintii lor. Tinerii acestia nu au primit educatie; si daca ei nu au primit educatie, desigur ca nu vor avea ce sa le ofere copiilor lor.
Daca acesti tineri vor da nastere la copii, acestia de pe urma vor primi genele/instinctele parintilor lor. Astfel, acesti copii vor ridica mana impotriva parintilor lor.

Sunt multe de spus aici. Problema fetei care a deschis topicul are radacini adanci. Este cazul real? Daca da, atunci cu siguranta trebuie tratat cu ce-a mai mare seriozitate. Ea trebuie ajutata sa isi iubeasca parintii, si nu sa ii ocoleasca. A nutri un sentiment rau fata de cineva sau un resentiment -oricat a fi acesta de mic-, va duce mai devreme sau mai tarziu la afectiuni atat ale trupului cat si ale psihicului.

| didiDia a răspuns (pentru anonimg):

Mie nu mi se pare normal sa te prinda 25 de ani fara sa fi avut nici macar o relatie.

| anonimg a răspuns:

DidiDia, tu ai spus: "Mie nu mi se pare normal sa te prinda 25 de ani fara sa fi avut nici macar o relatie."
Dar eu intreb: pentru ce isi fac tinerii o relatie cu persoanele de sex opus daca motivul nu este pentru casatorie? Ca sa fie doar prieteni? Pai nu se poate asa ceva. Pentru ca ar fi ca si cum intr-o relatie de casatorie nu ar exista vreodata relatie sexuala.
Tinerii vor fi atrasi unul de celalalt sexual. Si de aici incep o multime de framantari si conflicte interioare: fie constiinta, fie ca sunt prea tineri, fie ca unul, altul sau amandoi nu sunt pregatiti(dar ei se doresc), fie parintii, etc... As putea spune -o multime de frustrari. Ei se arunca mai departe in mijlocul ispitei si continua sa mearga inainte indiferent de riscuri: se tin de mana, apoi trec la sarut, apoi la mangaieri, petting,; apoi nu mai este decat un mic pas pana a ajunge la ceea ce si-au dorit dintotdeuna. Si de aici multe vaiuri si nenorociri.
Te intreb: asta numesti tu relatie de prietenie? Asta numesti tu normalitate? Pai si un copil de 10-12 ani isi doreste sa experimenteze lucrurile de mai sus. Nu este nici o diferenta intre unul ca acesta si unul ajuns la maturitate daca cel din urma nu este casatorit. Ambelor categorii le lipseste 2 lucruri:
-educatia
-stapanirea de sine(abstinenta).
De exemplu, daca eu nu sunt casatorit, si am voie -sa zicem ca am 18 ani- sa am o relatie ca ce-a descrisa de mai sus, asta inseamna ca pot sa fac ce vreau? Adica pot sa ma culc cand vreau si cu cine vreau? Daca mie imi pica ochii pe prietena prietenului meu, atunci am deplina libertate ca sa i-o iau (daca ei ii va placea de mine); caci ce o va tine legata de prietenul ei? Sau ce ma va tine pe mine legat ca sa nu fac asta? Doar prietenia? Nu este de ajuns. Singurul lucru este casatoria -si nimic altceva.
Un alt aspect al acestei imoralitati este faptul ca omul in loc sa creasca pe treapta moralitatii, el scade. Trebuie spus negru pe alb ca cei ce fac lucrurile acestea sunt imorali, oameni cu moravuri usoare -tineri si tinere, barbati si femei.
Astfel spus, inainte de casatorie fata se dezbraca in fata unui baiat, si poate mai apoi si in fata altuia... si cine stie pana cand se va casatori, in fata a cator baieti se va mai dezbraca... Acum spune, pot sa iau eu de sotie o fata ca aceasta? Pot sa iau eu de buna o fata care pentru altii -dupa ce s-au folosit de ea- a ajuns sa nu mai fie de pret?
Cine este acela dintre voi care isi cumpara o haina de la second hand si poate sa o considere ca fiind o haina noua? Raspunde-ti daca puteti!
Pot eu sa pretuiesc o astfel de fata? Sa-mi fie aceasta sotie si mama copiilor mei?
Ce-mi va mai oferi o astfel de fata? O inima zdrobita si calcata in picioare de altii... Ma intreb: mai are ea ceva ce sa imi ofere? La inceput ea a fost ca aurul curat; dar la mine nu va ajunge decat zgura...
Ia-ti macar putin ragaz si gandeste-te la aspectul acesta, tu si toate fetele care ma vor citi.
Chiar daca o astfel de fata s-ar casatori si ar avea copii, faptele din tineretea ei o vor urmari toata viata.

| greyhound a răspuns:

Taica-tu are o gandire mult prea invechita dar daca a apucat vreodata sa intre pe site-ul asta, oarecum il inteleg happy
Vorbeste cu maica-ta, inarmeaz-o cu argumente si spune-i sa-l bata la cap pana cedeaza

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Ce mult seamana taicatu cu al meu!
Si crede-ma ca nu exagerez deloc, e fix pe fix.Esti sigura ca nu suntem surori?raised eyebrows
-Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| MrAnderson a răspuns:

Draga Madalina

Te confrunti cu doua probleme grave, si anume presiunea din partea prietenilor, si refuzul categoric, probabil din teama, al parintilor.
O relatie nu inseamna "o moda". Daca iti faci un iubit ca sa te simti doar in rand cu ceilalti, nu e o relatie, e un moft.
Asteapta momentul potrivit, si un baiat pe care chiar sa il placi. Nu te grabi. Faptul ca esti singura nu te face ciudata, te face speciala. Iar cel ce se va bucura de compania si iubirea ta, va fi un norocos.
Iar atunci cand il vei intalni, il vei putea prezenta parintilor tai. Si daca ei vor sti ca el e alegerea ta pentru ca tu ai vrut asta, te asigur ca vor accepta.
Refuzul tatalui tau nu vine din faptul ca nu te vrea fericita, ci pentru ca se teme ca vei ceda unei presiuni venita din partea prietenilor, sau colegilor, si vei face niste lucruri pe care nu ti le doresti cu adevarat acum, iar mai tarziu vei regreta.
Fa ceea ce iti doresti tu, lasa parintii, lasa ce spun colegii. Alege un baiat pentru calitatile lui, si pentru ce iti poate oferi tie special, nu doar ca e un baiat cum au toate celelalte.
Iti doresc tot binele.

Cu stima,
Neo

| MadaxElena a răspuns (pentru MrAnderson):

Draga Neo, nu e vorba ca prietenii ma preseaza sa am un iubit...problema este ca ma simt eu naspa sa le spun de ce nu am.si am gasit un baiat minunat cu care am fost dar relatia nu a tinut pentru ca si lui si mie ne era frica de tata.sa nu afle.mama intelege.dar tata nu e de acord sub nicio forma sa am un prieten.

| MrAnderson a răspuns (pentru MadaxElena):

Incearca sa-i faci sa se cunoasca, pe iubit si pe tatal tau.

Si da, e vorba de presiune, din moment ce te intreaba constant de ce nu ai, de parca asta ar fi o chestie obligatorie.

| BSwwatch a răspuns:

Exagereaza prea tare si tatal tau,este normal sa fie mai sever intr-o oarecare masura,nu asa se castiga respectul copiilor,prin violenta si duritate verbala,educatia sexuala sta la baza,daca copii ar fi instruiti din puct de vedere sexual nu ar mai fi poroblemele care sunt la ora actuala, sunt familii si familii, copi si copi, unele mai educate din punct de vedere sexual, altele ..ba.Unii parinti au uitata ca au fost adolescenti...au uitat de tranzitaia de la adolescenta la maturitate, eu cred ca acele famili sunt cu idei preconcepute, indoctrinate.Este o parere personala, cat despre cea ce ar trebui sa faci..nu stiu daca poti schimba ceva, fara a provoca agitatie si isterie din partea tatalui.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Draga, poti sa-i arati tatalui tau aceste discutii?
Tu ai pus o intrebare de om normal.
Eu cred ca i-ar prinde bine sa afle parerea altora. El o are pe a lui, si nu i-ar strica sa vada ce spun altii.

Te-am tzucat. Va trebui sa te confrunti cu el odata, si mai bine este acum.

| StReEtDaNcEaNa a răspuns:

Ahahaa laughing
Sa sti ca intodeauna ca tatal tau are mai multa dreptate, bucura-te de el cat mai ai timp.
Si in legatura cu asta, poti sa iesi pe ascuns. happy

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Tatal tau cred ca nu vrea sa ingrosi randul panaramelor, a usuraticelor din ziua de azi.candva cand tu vei incepe o relatie frumoasa cu un barbat, poate si la 25 ani sau poate la 22, nimeni nu stie, colegele tale deja vor fi satule de ...si de viata, despartite, familii destramate.de ce? pentru ca asa ca si tine au luat-o cu uratul de la 15, 16 ani.atunci te vei intoarce si ii vei multumi tatalui tau.sau poate nu te vei intoarce niciodata.cu copiii din ziua de azi..mori in asteptarea unui pahar cu apa!

| CrazzzyA a răspuns:

Duamne laughing Cred ca as innebuni cu asa un tata, scuze ca iti spun. Vrea sa te tina toata viata in casa? El realizeaza ca mai putin esti majora, nu? Nici nu are rost sa-ti zic sa incerci sa discuti cu el pentru ca imi dau seama ca nici nu te-ar asculta, dar poate reusesti sa discuti cu mama ta. Pana la urma ai doi parinti.

| RoxKnkK a răspuns:

Poi...el crede ca esti fetita lui mica si normal ca tien la tine si nu vrea sa pleci de langa el ..sau sa faci greseli
Insa nu cred ca e nimic cu o mica relatie dar e bine sa il asculti

| ORDKEO a răspuns:

Probabil isi face griji, sa nu patesti ceva, sau sa nu-si bata joc de tine baietii si apoi sa suferi, oricum e prea strict si asta nu e bine deloc, singura metoda ar fi pe furis...sa zic asa... si daca te prinde? poate atunci te va lasa.

| MadaxElena a răspuns (pentru ORDKEO):

Daca ma prinde..direct.baiatul batut mar..eu cred ca ajung fara un picior acasalaughinge nebun..nu e genul care zice:las-o! daca vede ca l-am mintit si vede faptul implinit innenuneste

| ViktoriaGherman a răspuns:

Asa e la mine mama si tata, o problema dubla, sunt prea cu nasul pe sus si eu le-am spus ca daca nu doresc ca sa-mi petrec timpul cu baietii sa ma angajeze la un jobb, ceea ce ei nu ar permite nicodata.Gaseste si tu un compromis happy

| andreiyy12 a răspuns:

Fugi de acasa... du-te la iubitul tau o prietena. si daca nu vreau sa inteleaga ia-ti viata in propria mana. pana la urma urmei e viata ta nu e a lor tu o traiesti cum vrei. Nu ar trebui sa plangi pentru asta. Doar fa-ti un iubit mutate cu el vezi cum va merge. si gata daca parintii tai te vor vedea cu el? ce vor zice? ce vor face? vor face scandal? Eiii da. Pur si simplu ce ar trebui sa faci e sa iti Ignori parintii pana ce isi vor da seama ca tu chiar nu glumesti si tu chiar aia nevoie ca esti prea demoralizata si trista. Fundita? smug