| anonim_4396 a întrebat:

Hello va rog ajutati-ma! Deci de cateva nopti nu mai pot sa dorm...de fiecare data cand inchid ochii si incerc sa ma gandesc la ceva ori se aude ceva zgomot afara sau in casa, ori aus ceva voci in subconstient (nu's nebuna!). De la o vreme mi-i si frica de intuneric ai mi-i frica sa stau acasa singura (mentionez ca stau singura de dimineata de la 9 pana dupa masa pe la 6/3). Nu mai stiu ce sa fac. Azi noapte am stat vreo 3 ore pe mess si pe internet pe mobil...is obosita psihic.Ciudat este faptul ca cam pe la ora 6 dimineata pot sa ma culc ca nu se mai intampla nimica. Am uitat sa zic ca bunica a murit acus 6 saptamani dar chestia asta se intampka doar de cateva zile +bunica nu mi-a fost apropiata. Am incercat sa vorbesc cu mama dar zice ca nu-i nimica, ca nu pot dormii din cauza caldurii.Va rog sa ma ajutati dar fara prostii va rog!

Răspuns Câştigător
| Nimic special a răspuns:

SI eu patesc foarte des chestii d`asta, incearca, chiar chinuite sa te culci mai devreme si culcate si dupa-amiaza,
esti obosita, pc-ul te oboseste, si e vremea asta super-naspa afara, poate esti si cu gandul la moartea bunicii tale
si asa se acumuleaza stresul, n`o sa poti nici sa mananci.
Du`te intr-un loc linistit, relaxeaza`te, uita de tot, daca te uiti la filme de groaza, fenomenii stranii, nu te mai uita ca si astea afecteaza.
Aculta muzica care te relaxeaza!
Iesi afara pe racoare stai cu prietenii:X, sa mai scapi.
Sper ca te-am ajutat!:*

16 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Exact acelasi lucru l-am patit si eu saptamana asta! este ceva cu saptamana asta... ceva neobisnuit! niciunu din cunoscutii mei nu pot dormi calumea.
lasa-mi te rog id-ul tau pe privat ca sa vbim pe mess.de 2 nopti ma culc la 11 si adorm la 4-5! sad

| aaaa12345 a răspuns:

Stiu si mia se intampla dar bunicu a murit acum un an jumatate☻

| CristinaElena96 a răspuns:

Hei bunabig grin
stii cred ca ti-a intrat in minte faza cu "bunica ta"
cred ca te-ar ajuta daca ai da cu putina aghiazma sau nu stiu
fa mult efort ca de exemplu.cand te trimite mama ta sau cine te trimite la cumparaturi profita de 5-10 minute in plus si alearga ...asa sau daca nu citeste o carte care sa iti placa sau in timpul in care nu prea faci efort fizic du-te si te plimba cu prieteni printr-un parc vezi tubig grin
iar seara ii poti spune mamei tale sa-ti ia o lampa si o lasi aprinsa si cand te trezesti o mai stingi ca aia nu consuma asa mult
si gandeste-te la ceva frumos sau la ceva ce iti doresti sa se intample
si inca o idee ar fi sa citesti o carte inainte de somn asta te va relaxa big grin
bafta:*:*
fundabatting eyelashes?

| psihox a răspuns:

Mancati paine din cereale integrale si legume, fulgi de cereale. Grasimea la o parte. Beti apa toata ziua 2 l.Mergeti la culcare mai devreme. Alcool la limita, idem cafeaua. O cina usoara, plimbari in timpul zilei. Mancati spanac pentru reducerea oboselii. Aveti un bun exemplu, Popeye.

| Cubulets a răspuns:

Cred ca motivul pentru care nu mai poti sa dormi este (ca al meu)
nu depui prea mult efort pe parcursul zilei.
cred ca inainte sa vina vacnata puteai dormi pentru ca la scoala alergai te plimbai eu stiu poate mai faceai si un sport in plus fata de la scoala si depuneai efort iar seara erai oosita.
acum ca e vacanta tu stai in casa si stai la calculator, la televizor
si daca nu depui efort fizic, tu seara nu poti sa dormi.
am observat asta cand am comparat o zi de vineri in care stau acasa si o zi de sambata cand ies afara cu prietenii.
intr-adevar smbata eram obosita si m-am culcat la 10 si vineri m-am culcat cu mare greutate pe la 2 si ceva

| Andaa_2747 a răspuns:

Hei

sa stii ca si eu patesc asa de obicei.

dar eu seara ma gandesc tot timpul la ceva frumos ce as vrea sa mi se intample...sau ceva de genu`.

si asa adorm incet

daca vrei sa mai vorbim despre asta lasa`mi un mesaj privattongue

:*

ai grija de tine:*

| geo_1909 a răspuns:

Pate ca te uiti la filme de groaza si te speri si dupa aia cand se termina inchizi lumina si te bagi in bat si tu te gandesti fara se vrei la filmele alea si uite asa incepe tot am trecut prin asta si sunt baiat s-a intamplat nu aveam ce face uitete la alceva sau imagineazati alceva
plz funda

| c8ilu a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel. imaginatia mea e singurul lucru de care ma tem. eu las lampa de la birou aprinsa sau adorm cu castile de la mp4 in urechi (scuze de cacofonie). de multe ori ma gandesc la lucruri frumoase si incerc sa ignor sunetele (mda. am sa-l sugrum pe vecinul de la 3, ca sforaie intr-una si pana atunci credeam ca e vreo... nu stiu. ah. sa nu uit si de bufnitele care stau la geamul meu!). fa-ti crucitza si gandeste-te la lucruri pozitive! :*

si o ruda indepartata de-a tatei murise (Dumnezeu s-o odihneasca), iar in prima noapte mi-a fost cam greu sa adorm. dar mi-am revenit!

ai grija de tine! :*

| Bubuletz a răspuns:

Parerea mea este ca ceva te macina in interiorul tau.Nici eu nu puteam dorm cu totul ca ma bagam in pat pe la 11 seara adormeam pe la 2 jumate. Apoi am descoperit un remediu care pe mine ma cam ajutat.Incearca sa asculti muzica seara ceva sa te linisteasca. Cea ce iti place tie/radio. Daca nu merge nici asa eu iti recamand sa mergi la un doctor sau sa iei niste somnifere.Incearca sa fac pe timpul zilei cat mai mult maiscare care sa te oboseasca deoarece obosind seara adormi mai repede.Si gandeste'te ca sunetele pe care le auzi exista doar in subconsientul tau. Ce sa zic bafta multa. Fundita?

| roco a răspuns:

Poate ca este din cauza ca stai in casa si nu trebuie sa te odihnesti...si eu patesc acelasi lucru... funda?:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nusti si eu m-am uita la multe filme horror si la fel sunt si eu mi-e frica de intuneric chiar daca am zece am 10 ani incerc sa ma joc dar aud anumite sunete sun singur acasa de la 5 dimineata pna la 18:30 si n pre ies afara si nu stiu ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu iti fra griji am accceiasi poveste mi-e frica si mie ajutor! eu nu pot sa iti dau dfaturi pentru ca si mie mi se intampla acelasi lucuri scuze da-mi si mie pe privat messu tau

| AnToOniiia a răspuns:

Si eu am avut o perioada in care simteam ceva asemanator si tot ce am facut a fost sa ma gandesc ca nu exista. Imi spuneam imi gand asa:"Nu exista... daca ar fi existat, atunci mai multe persoane stiau de asta. Nu mai am 3 ani, asa ca trebuie sa inchid lumina(si ma gandeam la ceva frumos...la iubitul meu crying cat imi lipseste) si sa ma culc.". Si asa faceam. Tot ce trebuie sa faci este deci, sa nu mai crezi ca ti se poate int ceva si sa te gandesti la ceva frum de ex cum a fost ultima intalnire cu iubitul sau cat de norocoasa esti pentru ca ai un anumit lucru sau pentru ca ai prt de nadejde; sau te-ai putea gandi la ceva amuzantwinkingwinking

| AudAlbNegru a răspuns:

Eu am 11 ani si sa nu zici plss ca mint sau chestii fiindca si eu cand mi-a murit bunica si strabunicul nu am mai dormit noaptea asa mult stateam in pat asa ca si cum imi respira cineva in fata si miera frica si stateam cu ochii inchisi si nu adormeam,, sau poate fii din cauza ca te-ai uitat tu la ceva film de groaza mai demult si tie frica... eu asa mai patesc si eu de la un film pe care l-am vazut acum 1 an
sau noaptea de revelion am baut un energizant cu varul meu ce are acum 14 ani si ne-am dus la niste prieteni deai lui si aia mau cam speriat ca m-am uitat la un film... deci inchide ochii si incearca sa dormi si nu-ti mai forma frica!

| Nonameloser a răspuns:

Off u te gandesti ca ar fi vreo fantoma?
nu stiu ce sa zic in privinta asta love struck mult noroc in continuare gandeste-e la cava placut

| yoana_7525 a răspuns:

Dupa mine ar ttrebui sa faci mai mult efort ziua