| Justmeandmysmile a întrebat:

Hello, va rog as dori sa primesc cat mai multe sfaturi la urmatoarea mea dilema.Sunt intr-o situatie mai delicata ca sa spun asa. O sa incerc sa scurtez cat de mult pot.Cunosc un baiat, B. din clasa intai.In clasa a 4-a i-a placut de mine, am dansat la banchet si am aflat apoi dupa 4 ani ca ma pupase pe gura cand eu dormeam la intoarcere.(el s-a mutat in a 5-a altundeva). Bun. In clasa a 8-a s-a cam intors roata si a inceput sa-mi placa mie de el.Am picat si in acelasi liceu.ana laa urma am prins eu curaj si l-am intrebat pe mess de ce nu vorbeste cu mine. A zis ca el credea ca nu vreau sa vorbesc cu el, iar eu exact invers.Am vorbit o saptamana doua si pana la urma i-am spus ca il plac. A zis ca si-a dat seama si ca ii pare rau ca nu se termina cu bine, dar ca ii place de alta fata.(nu regret ca i-am spus, decat sa nu stiu nimic, mai bine asa plus ca putea sa-si bata joc in momentul ala dar n-a facut-o big grin ). Am continuat sa vorbim ca prieteni(mi-a mai trecut sentimentul tongue ), sa zicem, dar numai eu incep o conversatie pe mess, la scoala eu zic buna. L-am intrebat intr-o zi daca ar mai vorbi cu mine daca nu as mai vorbi eu prima, si a zis ca e buna intrebarea, dar ca nu stie ce sa raspunda, ca el de obicei nu incepe conversatii, decat cu niste tovarasi si doua fete.Acu nici nu mai intra ziua pe mess intra tocmai la 9,. ca iese pe afara si se joaca si eu la 9 nu prea mai pot sta la calculator, motivul mai lung, nu conteaza. E un baiat foarte politicos, cu mine nu s-ar purta urat niciodata.Ma gandeam ca poate daca nu l-as mia baga in seama o perioada ar reactiona, desi mi-e teama ca nu. Ce sa fac? Va rog, ideea de a uita de el nu o vreau. Fundita!

Răspuns Câştigător
| RyugaHideki a răspuns:

Buna. Nu ar reactiona daca l-ai lasa o perioada lunga de timp. Daca vrei sa te aproprii de el gaseste un subiect comun, dar sa fiti cu mai multi. Singuri nu veti putea vorbi normal si usor prea curand. Ai nevoie de ajutorul involuntar al celor din jur. (adica sa te ajute prietenii tai fara sa isi dea seama, doar prin faptul ca ei vor vorbi si vor fi acolo) Trebuie sa gasesti subiecte interesante pentru el care sa ii starneasca interesul. Poti apela si la jocuri.in caz de este genul caruia ii place jocurile pe computer.
Cel mai probabil te ignora deoarece ii place de o alta fata si stie ca tu inca mai ai sentimente pentru el, chiar daca tu ii spui ca nu mai ai niciun astfel de sentiment. Motivul de ce nu mai stai pana dupa ora 21:00 la pc... Teme si parintii. nu? happy Cam asa este la toata lumea. Detaliile sunt diferite.
Revenind.nu il mai baga in seama cam 1-2 saptamani, dupa care intra in forta. Dar nu uita sa gasesti un subiect care sa ii placa lui dar si la toti. good luck happy

3 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Nu ar reactiona. el nu vb tocmai ca sa nu iti mai faci iluzi in privinta lui din cauza asta tu faci mereu in toata primul pas si el nu. nu ai ce sa faci decat sa treci peste si sa astepti pers potrivita pe care sa o iubesti si sa te iubeasca. Nimeni nu a murit din dragoste:*
ps:Ce nu te omoara te face mai puternic.
iesi afara cunoaste lume du-te in parc la baluri petreceri. etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Laura,cred ca asta e cea mai simpatica poveste(si la fel scrisa) pe care am citit-o aici; daca tu spui ca "ideea de a uita de el nu o vrei",atunci n-o sa-ti o dau ca sa nu te supar,mai ales ca azi e duminica si e frumos,si e zi libera,deci trebuie sa fie totul vesel si sa ne relaxam; eu nu vad alta solutie decat ca trebuie sa astepti sa-i treaca lui problema aia cu placutul de "alta fata",problema pe care tu zici c-o are,si care-normal- e destul de grava; ai sa spui acum "corect,e un sfat foarte bun,esti un tip inteligent!"; ei bine nu e asa! pentru ca tot tu spui ca "mi-a mai trecut sentimentul-sa zicem",dupa care scoti limba! bun; asta inseamna ca pana se face el bine si deci se vindeca de "placutul" fetei aleia,e foarte posibil sa iti treaca si tie sentimentul chiar de tot si cand o sa realizezi asta,s-a cam terminat totul; si o sa-l pui pe ala mic si galben si trist;"pai atunci ce-i de facut?" e intrebarea pe care mi-o pui tu(si il atasezi pe ala confuzu'); in cazul asta,mai ales ca tu ti-ai facut datoria si l-ai anuntat pe baiat ca il placi,nu trebuie decat sa aplici planul B;(alt B); si sa incepi sa schimbi tactica,devenind(stiu ca e greu) total indiferenta(trebuie sa joci mult teatru),il eviti cat poti de mult,astfel ca el sa creada cum ca tu,chipurile,ai cam inceput sa te retragi,si deci ca vrei sa iesi din combinatie; mai mult decat atat,pentru ca eu am impresia ca el e si mai comod,stiindu-se ca "e moarte fetele dupa el",faci o chestie ca sa inteleaga ca mai sunt si alti baieti pe lumea asta,in afara de el; dar nu te apuci sa te bagi cu altii in seama,ca sa iti bati joc de ei(sa te folosesti de ei)pentru ca nu e frumos,ci faci niste faze de genul asta:de ex incepi sa vorbesti cu fetele si sa inventezi o poveste cum ca a aparut un baiat pe mess,de care nu prea stii cine e,si care iti face curte; stai toata ziua cu telefonul in mana(cand e baiatul asta pe faza) si te prefaci ca citesti mesaje sau ca trimiti unele, si faci pe aia foarte vesela si incantata; si ar mai fi si altele, dar te mai gandesti tu; el s-ar putea sa reactioneze la fazele astea(daca ai noroc) si s-ar putea sa-l provoci astfel ...la niste chestii; in fine; hai ca trebuie sa plec! pa;

| refower a răspuns:

Ce sa mai o telenovela adevarata...n-ai ce sa-i faci. ca dragoste cu sila nu-s e poate.