| anonim_4396 a întrebat:

Hey.La 13 ani ar trebui sa ma mai comport ca un copil? Cateodata sunt copilaroasa, dar alteori foarte serioasa..si desi ma prostesc mult si imi plac desenele animate si chestiile pufoase si tricourile cu desene, uneori pot fii matura, serioasa si sa ma imbrac matur.Nu ma mai joc cu papusile, dar imi plac animalele de plus.Ma imbrac cu haine de adolescente, sunt destul de inalta, am inceput sa ma gandesc la baieti si alte chestii.Parca o parte din mine este copilaroasa si inocenta, iar cealalta parte din mine vrea deja iubit, maturitate si adolescenta.Cateodata ma intristez,pentru ca lumea zice ca sunt prea mica ca sa fac aia, ca sa ma duc acolo, dar cateodata zic ca sunt inca un copil! Deja vad lumea cu alti ochi..ma gandesc la consecinte, la probleme, la sexualitate.Este normal sa fiu asa la varsta asta?happyVoi[astia mai mari]ati trecut prin asta? De ce unii oameni cred ca la varsta asta ar trebui sa ma joc cu papusile,sa ma uit pe Minimax si sa ma imbrac ca o fetita? Adica vremurile s-au schimbat,nu? Vreau pareri,nu comentarii rautacioase, sarcastice, amuzante.oh go on big grin

Răspuns Câştigător
| Ryuuzuka a răspuns:

Pff si ce daca.Si eu am tot 13 ani si chiar imi place sa fiu o fire copilaroasa si ma caracterizeaza.E frumos. Dar in curand porblemele te vor maturiza prea mult si iti va lipsi aceasta fire de care vrei tu sa scapi.Si da! E normal sa te gandesti la baiesti acum,nu te jena, fiecare trece prin chestiile astea cu adolescenta, ne maturizam, ne formam caracterul.Dar vreau sa inteleg ceva, ai 13 ani si te gandesti la relatii sexuale,ori n-am inteles eu,dar in fine oh go on trecem. Bine ca nu te comporti ca un baiat, nu esti o fire baietoasa, fii multumita, fiindca asa sunt multe fete.Si care ar fi problema daca esti copilaroasa,te judeca cineva pentru aceasta, nu te agreaza, nu te accepta in grupul lor de prieteni doar pentru asta? Fii serioasa, fii asa cum esti tu.Sa nu incerci sa te schimbi pentru nimic in lume, asa esti tu si nu te schimbi pentru altcineva.La mine la scoala, daca stau serioasa un moment, lume crede ca as fi suparata, fiindca aia nu e fiream mea obisnuita happy. Nu stiu daca sfatul meu iti va fi de folos dar in fine.Pa pa :*.

| Piiiiiiiiiiink a răspuns (pentru Ryuuzuka):

Hey.Merci pentru raspuns.Nu ma gandesc la relatii sexuale!laughingMa refeream ca nu mai sunt mica sa nu stiu de unde vin copii..sau da'stiu ca lumea face sex si ca este o necesitate, dar eu n-am de gand sa-mi incep viata sexuala la varsta asta.big grin Consider ca sunt prea mica.happySi imi place sa fiu copilaroasa uneori, dar nu inteleg de ce altii mai mari considera ca noi trebuie sa ne jucam cu papusile si sa ne vedem de desenele noastre.Atat.:*

| Ryuuzuka a răspuns (pentru Piiiiiiiiiiink):

Ei ...nu trebuie sa te schimbi doar pentru vointa altora.Fii tu insuti happy.

| Ryuuzuka a răspuns (pentru Piiiiiiiiiiink):

Ok,asta poate fi parerea altora cu papusile etc, dar eu consider ca respectivii nu sunt normali daca se gandesc la papusi la 13 ani.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unii zic ca esti prea mica pentru ca vor sa te pastreze copil. Mie in unele situatii tata imi zice " Ai 16 ani pentru dumnezeu! Esti mica! " si cand trebuie sa fiu matura (cica ) imi baga placa cu " Ai 17 ani. / Mai ai putin si faci 17. ( si nici o luna nu a trecut de la ziua mea ) ". Adultii cine sa-i inteleaga.
Si e normal sa treci dintr-o extrema in alta, normal ca te vei maturiza treptat nu dintr-o data.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Nu ma. Foloseste-ti prima.

| Alesia87 a răspuns:

Hello.La varsta asta ai nevoie de sustinerea parintilor care sa te ajute cu sfaturi si sa iti spuna lucruri esentiale pentru varsta unei adolescente, pentru a pricepe mult mai bine lucrurile si de a calcula cu exactitate ceea ce ar trebui sa faci pe viitor.Nu mereu vei lua deciziile cele mai bune,insa important este sa iti asumi raspunderea,sa ai taria de a spune "imi pare rau,am gresit!".Nu e nimic rau in a iti dori un iubit,sa te gandesti la relatie sexuala,vremurile s-au schimbat,lumea avanseaza,insa parerea mea este ca nu iti vei incepe viata sexuala la aceasta varsta, ci doar esti mult prea curioasa de acest subiect.Da, parinti sunt grijuli, mai ales ca esti fata, ca ai 13 anisori, iar la varsta asta nu poti gandi destul de matur, te vei "indragosti" nebuneste (cu toate ca nu vei intelege la varsta asta ceea ce este dragostea) si iti vei incepe viata sexuala (iar in cele mai multe cazuri, nefericite, cei drept raman si gravide)...de aici reiese si teama parintilor si interzicerea anumitor lucruri, pentru ca le pasa de tine si iti vor binele.Dar asta nu inseamna ca nu poti avea un iubit (fara sa iti incepi viata sexuala). Acum sper ca ti-am putut fi de folos si succes in ceea ce vei face, pana la urma urmei este viata ta si niciodata sa nu regreti o decizie ci sa inveti din ea.

| Piiiiiiiiiiink a răspuns (pentru Alesia87):

Hey.Merci mult pentru raspuns.happyNici-o grija, nu am de gand sa-mi incep viata sexuala de la varsta asta.laughing

| fifi13 a răspuns:

Este bine sa te comporti asa cum iti place. esti in perioada adolescentei sunt niste transformari in corpul tauwinking. toata lumea are un gram de copilarie in el, deci dupa mine este ok

| JulianaMark a răspuns:

Cred ca in mare parte e bine sa fi mai copilaroasa caci ai doar 13 ani, insa in unele momente este timpul sa dai dovada de maturatitate pentru ca esti la perioada dintre a fi copil si adolescent.

| Zuzabaaa a răspuns:

Si eu am tot 13 ani si ma comport exact cum ai scris mai sus cred ca noi ne-am maturizat pe dinafara iar pe dinauntru avem tot sufletul unui copil

| YoNe_La_Naty_1994 a răspuns:

Si eu tot asa sunt doar ca nu ma gandesc la viata sexula poate ca ne place prea mult maturitatea si ne gandim cand o sa devenim maturi