| elNino212 a întrebat:

as vrea sa il dau in judecate pe fostul sot pentru neplata pensiei alimentare. Ce acte imi mai trebuie pe langa plangere? Si ce taxe trebuie sa platesc? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am mai raspuns la o asemenea intrebare. Repet daca n-ai vazut raspunsul. Trebuie sa faci o plangere penala prealabila la organul de politie sau la parchet, pentru infractiunea de abandon de familie. La plangere anexezi o copie a hotararii judecatoresti de obligare la intretinere. Nu trebuie sa platesti nici o taxa, nu este cauza civila ci penala. Numai bine!

5 răspunsuri:
| Fisstic a răspuns:

Nu iti mai trebuie nici un act si nu trebuie sa platesti nici o taxta.Trebuie facuta doar intampinare catre presedintele judecatoriei. Funda?

| Zapacitaaaa a răspuns:

Parerea mea este sa discuti cu un avocat. Nu cred ca este tocmai genul de intrebare pe care sa o postezi pe un astfel de site plus ca unii isi pot bate joc degeaba.
Deci te sfatuiesc sa discuti cu un avocat si iti va explica el tot ce trebuie sa faci si ce taxe trebuie sa platesti. Numai bine happy

| DerFinne a răspuns:

Certificat de nastere al copilului, acte de divort, acte de casatorie... si un avocat! de altceva nu stiu! intereseaza-te si mai discutam daca vreiwinking Funda?!

| DerFinne a răspuns:

Avocat, Certificat de nastere al copilului, acte de divort! de altceva nu stiu... dar mai vb! Funda?!

| aius a răspuns:

Trebuie sa iei legatura cu un avocat