| MelanieMartinez a întrebat:

Hey! Vreau sa incep cu inceputul, de cand am inceput scoala prieteni mei nu ma mai baga in seama daca vreau sa vorbesc si eu cu ei se prefac ca nu ma aud sau rad de mine. Nu stiu ce au de la un timp cand diriginta ne-a pus sa facem de serviciu pe scoala, nimeni nu a vrut sa fie cu mine si am picat cu repetentul clasei... Mama tot imi spune sa ies pe afara, i-am explicat ca toti prieteni m-au lasat iar ea a spus ca ii fac viata un calvar, ca ce as face daca as avea o fiica la fel ca mine. Ma face sa ma simt foarte prost si in loc sa ma incurajeze spune ca e vina mea ca toti prietenii m-au lasat, ei m-au lasat ca in grupul nostru (ma rog fostul meu grup) s-a reintors o fitoasa cu care am avut conflicte si am incercat sa ma impac cu ea cat de cat dar cand a inceput scoala toti m-au lasat. Si mama ar trebui sa inteleaga ca nu pot sa stau toata ziua afara, asa cum vrea ea si nici nu am pofta de iesit afara poate si din cauza ca a inceput scoala, multe teme, teste stiti voi. Crede-ti ca prieteni mei ma vor primi inapoi in grup? Ce sa fac pentru a convinge-o pe mama sa ma lase in pace o perioada?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Incepe tu sa gandesti numai partile bune din viata ta si vor disparea evenimentele neplacute. Altfel vei suferi intruna.

| miolina a răspuns:

Ce? Nu poti fi mai obraznica, in sensul sa te ocupi mai mult de viata ta? Si eu procedez asa incepand cu varsta de 29 ani, probleme in familie. Eram timida, mai retrasa, dar singura mi-am revenit psihic si fizic. Fara parinti, fara autoritati. Fis. Am 44 ani si lucrez curatenie in medicina. Bafta.

| BiuL a răspuns:

Aia nu sunt prieteni. Sfatul meu e sa incerci sa iti faci prieteni noi, oameni te calitate care nu te abandoneaza asa pe nepusa masa. Incearca pe la bloc, pe facebook sau in alte clase la scoala si ignora-i pe tradatorii astia ca ignoranta doare cel mai tare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa iti faci prieteni noi. Prietenii vin si pleaca, viata este prea scurta si lumea este plina de oameni interesanti de la care poti invata ceva. Nu are rost sa te agati de persoane care nu merita sau care s-au schimbat si cu care nu mai esti pe aceeasi lungime de unda. Nu are rost sa pierzi timpul cu persoane care nu merita.

| NGheorghe a răspuns:

"Crede-ti ca prieteni mei ma vor primi inapoi in grup?" Asa cum esti si vorbesti acuma? Niciodata! Esti prea ingrijorata, sau de nimicuri, sau fara motiv!
"Ce sa fac pentru a convinge-o pe mama sa ma lase in pace o perioada?" Zi sa iti cumpere un caine sau doi din rasele astea subtiri si inalte:
https://www.youtube.com/watch?v=SH8Sv_n5toA#t=464
Daca te preocupi un pic de ei la inceput ca sa isi faca treburile unde trebuie ca sa fie foarte curat, ei iti vor fi foarte loiali: iti vor acorda atentie 100% tie;
Probabil si mama ta te va lasa in pace pentru o lunga sau foarte lunga perioada.
(si proprietara lor se preocupa (big concern) din orice: min 7:47, ea nu are incredere (trust) in caini dar nici nu i-a invatat niciodata cum sa se comporte. Atunci:
-un nonsens: cum sa aiba ea incredere in caini care nu stiu sa se comporte?
-al doilea nonsens: si caini cum sa asculte daca ea nu ii calmeaza ci incepe si se ingrijoreaza? Rezultatul: caini se speriau de orice si oricine! Harababura totala! )

Ai picat cu repetentul clasei... si ati format cuplul perfect. Perfect pentru a ajunge la un echilibru: cea mai ingrijorata + cel mai indiferent. Tu sigur esti capabila sa il faci sa devina preocupat de el si viata lui... dar pana sa il faci sa se preocupe, el sigur iti va scoate toate grijile fara sens din cap.
Mai bine sa nu iti iei caini daca in afara de curatenie te mai ingrijorezi si de altceva imaginar, de ex: de "suferinta" lor in lipsa ta cat timp tu esti plecata la scoala sau in alta parte!

| Ezeru a răspuns:

Nu ai ce face. Pur si simplu mamele sunt incapatanate si oricat ai incerca sa le convingi nu reusesti.
Daca te-au exclus din grup inseamna ca s-a intamplat ceva. Incearca sa vorbesti cu cineva mai apropiat din grup si sa afli ce s-a intamplat. Daca nu reusesti incearca sa iti faci alt grup. Asa ei putea sa iesi pe afara si o vei multumi si pe mama ta.
Mult norocwinking

| angemon500 a răspuns:

Incerca sa gandesti pozitiv, sa iti faci prieteni noi, sa te faci placuta. Poti sa te duci in parc si sa cauti prieteni noi

| ℓσяєภยş a răspuns:

Vorbeste cu prietenii tai de ce se comporta asa cu tine, daca vor rade din nou de tine si nu te vor baga in seama, fa-ti prieteni noi. Explica-i mamei tale ca ai nevoie de incurajare, nu de cuvinte urate.

| Nicole9002 a răspuns:

Incearca sa ii explici ca nu e momentul potrivit sa iesi afara sa-i spui ca nu e vina ta ca ei s-au certat cu tine nu stiu... si cu prietenii sa nu-ti faci griji am avut si eu un grup si dupa m-au lasat balta o sa-ti faci alti prieteni si mama ta trebuie sa inteleaga."Familia o da Dumnezeu dar prietenii ii faci tu pe parcurs"