| tweety_8071 a întrebat:

Hi:*! Am o problema.de fapt nu eu prietena meabig grin.parintii ei sunt despartiti, iar ea sta cu mama ei. Tatal ei a invitat-o sa se duca la el in vacanta de iarna insa ea nu vrea.Eu am sfatuit-o sa mearga, pentru ca isi doreste mult acest lucru si ii este foarte dor de tatal ei. Dar ar exista o problema MAMA EI VITREGA. E o scorpie, o persoana foarte rea, nu ii permite tatalui ei sa-i trimita bani, nici sa vina sa o vada(ei stau in alt judet), tatal ei ii trimite totusi bani pe ascuns.De sarbatori ea a mai vrut sa mearga la tatal ei dar acesta a refuzat-o pe motiv ca pleaca de acasa(de fapt nu a plecat, dar iar a intervenit "BUNA MAMA")prietena mea stie ca mama ei vitrega nu o inghite deloc si nu o vrea acolo si de ficare data cand merge se poarta urat cu ea... ea i-a mai spus tatalui ei dar acesta este o fire mai moale...si nu a facut mare lucru.sotia lui in schimb e o vipera.care o uraste pe prietena meax(...intrebarea e sa se duca sau nu la tatal ei(avand in vedere ca ii e foarte dor de el)? Daca da ce masuri sa ia impotriva mamei vitrege sau ce ar trebui sa faca sau cum sa o atace atunci cand aceasta se leaga de ea?

Răspuns Câştigător
| AldanaBlue a răspuns:

Am trecut prin aceeasi situatie cu tatal meu (si trec inca-dar acum nu ma afecteaza ca am deja familia mea). De cand s-a recasatorit sotia lui a facut tot ce a putut sa stea intre el si noi (= eu si sora mea) si atunci ne-am cam indepartat de el. Ne vedeam o data pe an tinand cont ca nici noi nu stam in acelasi judet. El inca e foarte influentat de sotia lui in ceea ce ne priveste pe noi, copiii lui, si are impresia ca tot ce ne dorim de la el sunt banii- pe care nu mi doresc, am destui facuti pe propriile mele picioare. Pe fetita mea nu a vazut-o niciodata si cred ca nici nu este curios avand in vedere ca nu a dat nici un telefon cand am nascut sau dupa. Povestea e lunga oricum.
Tatal prietenei tale e putin diferit decat cel din povestea mea, doreste sa o caute si sa aiba o relatie apropiata cu prietena ta. Ar trebui sa mearga, sa il vada si sa poarte o discutie cu el, sa ii spuna ce o deranjeaza in ceea ce o priveste pe sotia lui, cat si relatia tata-fiica. Nu e normal ca atunci cand prietena ta merge sa isi vada tatal sa nu se poata bucura de compania lui si de putinul timp petrecut cu el din cauza unei femei care nu gandeste si e o vipera (asta e cuvantul, nu am ce face!). Si mama prietenei tale ar trebui sa aiba o discutie cu el si sa ii spuna ca nu e demn de un tata sa isi neglijeze copilul ( sa ii spuna cam tot ce are pe suflet ).

13 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Ar fi pacat sa nu se duca mai ales ca a chemat-o. Poate ca relatiile cu mama vitrega se vor mai imbunatati. Este perioada sarbatorilor si oamenii sunt mai concilianti.Nu cred ca va avea probleme daca sta cateva zile la ei si se poarta respectuos si civilizat cu mama vitrega (e si casa ei si ii e sotie tatalui). Ea nu ar trebui sa se amestece in problemele pe care le au adultii intre ei. Daca nu merge se va indeparta tot mai mult de tatal ei si nu vor construi nicicand o relatie adevarata.

| daii a răspuns:

Sa se duca. Ar trebui ori sa fie indiferenta, iar daca acest lucru nu este posibil sa ii raspunda cu aceeasi moneda.Sa nu se lase mai prejos. Tipa aia la ea? sa tipe si ea! da aia in ea? fuga la politie! face aia figuri? sa faca si ea! comenteaza aia? sa i le reteze, de nu se vede! Sa vada ca nu ii e frica de ea! Capul sus! Imbarbateazo si tu! Numai bine!

by daiiwinking

| aniohetova a răspuns:

Pai ar trebui sa se duca, pentru ca in primul rand este tatal ei si din cauza acelei femei asta nu inseamna ca trebuie sa rupa relatia sau se distanteze, din contra, ar trrebui sa aiba o relatie solida, sa-i faca in ciuda mamei sale vitrege.In momentul cand aceasta se ia de ea, ma rog, acum depinde si de cel fel de personalitate are prietena ta, poate sa se faca ca nu ii pasa, sa nu-i dea atentie, pentru ca daca ea arata ca ii pasa si o dor vorbele ei, chiar daca asa e, o sa faca si mai si ...Ar trebui sa nu ii pese, sa vorbeasca numai cu tatal ei, deoarece din motivul lui se afla acolo si asa mai departe, pentru ca altfel niciodata nu o sa poata trece peste pragul asta dintre ea si mama ei vitrega. Sfatuiest-o sa se duca si sa fie cat mai tare happy

| bluesky a răspuns:

Sa se duca dar sa nu stea nici un moment singra cu mama vitrega, sa fie si tatal prezent, in felul asta nu se mai poate lega de ea ca e si tatal ei! Daca totusi se ia de ea sa ii spuna tatalui ca nu mai poate sa stea si sa vina acasa!

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Pai sa se duca si daca maicasa vitrega face fite sa ''discute'' cu ea in particular.

| NoName0011 a răspuns:

SA SE DUCA. Sa ii fac cu aceeasi raspalata la scarba aia. Eu asa as face :d. Dar sa se duca.

| Matzaa a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa se duca, si sa o infrunte pe mama vitrega, si sa-i plateasca totusi cu aceeasi moneda.Nu ar trebui sa-i pese de mama sa vitrega, si sa nu o mai bage in seama, sa o lase sa vorbeasca pana se satura sa se mai ea de fiica sa vitrega.

Mi se pare ca si prietena mea a avut aceasta problema si am rezolvat-o eu, ducandu-ma cu ea la tatal ei. I-am spus mamei prietenei mele vitrege sa-si vada de viata ei, si sa nu se mai ia de prietena mea. Dupa aceea a lasat-o in pace.

Te mai sfatuiesc sa te duci cu prietena ta la tatal sau, ca sa o infruntati amandoua pe mama sa vitrega.

Te pup, si mult noroc kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se duca sa-si vada tatal, si sa fie respectuoasa cu femeia respectiva.si astfel se si razbuna.fiindca daca-i demonstrezi unui idiot ca esti mai bun decat el il faci sa inteleaga ca el e rau.si e o prdeapsa buna si meritata.sa nu-i dea ocazia acelei fiinte sa se ia de ea, si daca se intampla, sa o ignore sau sa fie politicoasa si intelegatoare.fiindca de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere, si de la o proasta ca mama vitrega ce poti sa ceri? daca e asa.prietena ta trebuie sa demonstreze ca e asa, si nu invers.ar fi pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal
sa se duk
si sa fie indiferenta cu aia
iar daca nu s se bage in ea.pentru ca si l mine e km acelasi lucru
doar ca eu nu ma impac bine nici cu tata nici cu "mama vitrega""
si daca comenteaza ma tzip la ea.Nu merita respect.
Deci eu zic sa se duca dc sa ii faca pe plac scorpiei?smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta-i pe @Tepes si @anad, asa gandesc si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ufffstraight facePark e o telenovela... Dar pana la urma ce problema poate sa aiba tatal ei ca mama vitrega? K pana la urma el este tatal eihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar in rolul "mamei vitrege" se poate pune cineva? stiti ce inseamna sa fii mama vitrega? sa ai un copil vitreg (mai ales fata), care sa fie rea si obraznica?! ce usor vorbiti...nu se stie niciodata cand te duce viata poate si intr-un astfel de postura; sa va vad atunci cum puneti problema.

| cezar19 a răspuns:

Sincer frate du-te cu ea daca ai posibilitatea si rupei capu la scorpia aia daca face urat, daco o insotesti zic eu ca nu ar avea curaju sa zica ceva doar daca nu esti si tu moale. succes frate si tinete mare cand ajungi acolo