| Shuellen a întrebat:

Hi! Am si eu o problema mai de "familie'. Parintii mei ma cearta pe mine din cauza fratelui meu.De exemplu acum 30 min i-am zis fratelui meu sa iasa din camera sa ma schimb. El n-a vrut asa ca i-am dat o palma usoara. Dupa aceea a inceput sa ma faca "curva""panarama" etc scuze pentru limbaj.Eu i-am zis ca e nesimtit si ca daca mai zice asa primeste o bataie foarte mare. Tata a auzit tot si a venit la noi. A venit si a tipat ca toate alea la mine ca de cand am venit de la scoala caut numai scandal si ca el e mic(diferenta de 3 ani)si ca are mai multe sdrepturi alea=alea;-@. Atunci i-am zis tipan tatalui meu sa iasa pe usa si sa nu se mai intoarca ca numai rau imi face, ca pe mine ma bate din cauza lui ca tip la el. Dar de fapt el cauta cearta venind la mine si imi da cate o palma un picior. Dar de ce sunt eu vinovata pentru tot ce face el?sad

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Incearca sa-l motivezi cand vrei sa faca ce vrei tu, adica" daca faci asta iti dau ceva", nu te mai enerva cand nu te asculta, el tocmai pe asta mizeaza, intre voi e un razboi psihologic si in momentul in care tu te enervezi, el jubileaza, te-a infrant. Trateaza-l cu indiferenta atunci cand vezi ca vrea sa te scoata din sarite si ai sa vezi ca isi va schimba atitudinea.

soothe
| soothe a răspuns:

Nu esti vinovata dar stii vorba aia, "gura bate fundul". Oricum, sa stii ca incepi sa devii foarte simpatica. Focuseaza-te de fapt la ce vrei sa ti se intample si nu te mai gandi atat la ce nu vrei sa ti se intample. Chiar asa, spune ce iti doresti tu in situatiile astea si cum faci sa se intample acea/acele dorinta/-e. Ai vreun plan in minte? Te tii dupa el? Esti proactiva (prevezi necazul si il intampini in asa fel incat sa aiba cat mai putine repercursiuni negative pentru tine?) sau reactiva (reactionezi la el si de multe ori dai cu bata in balta?). Mai vorbim! Succes!

| thealc a răspuns:

Cred ca parinti ar trebui sa analizeza mai bine situatia>>. si apropo. fratele tau trebuie,, altoit'' bine

| cdaryus a răspuns:

Aratale parintilor tai laughing ce ai pus pe sitewinking si rezolvi problema