| LexHasAMasterPlan a întrebat:

Hi, TPU! Am niste probleme in familie, sa va spun. Mama tatalui meu a murit de ceva timp si cand vine o ruda de a mamei acasa la noi tata incepe si sa ufaie si se enerveaza. Credeti ca e din cauza faptului ca el nu mai are pe nimeni(si tatal lui a murit cand avea vreo 18)? Si ce as putea sa fac? El uneori uita ca eu si mama ii suntem o famile si se simte cam ca ultimul om. PLS! Cel mai bun raspuns primeste... FUNDOI!

Răspuns Câştigător
| Ştrumf_3960 a răspuns:

Da, acesta pote fi motivul. De aceea tu cu mama ta trebuie neaparat sa ii oferiti cat mai multa atentie si afectiune, are nevoie de voi. Din moment ce nu mai are pe nimeni in afara de voi doua este absolut normal sa se comporte astfel. Pune-te in situatia lui si vei simti ce trebuie sa faci. Multa bafta si sper ca lucrurile sa se rezolve!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasal ca ii trece si se simte rau cu pierderea mamei lui, momentele vietii fiecare le depaseste la un moment dat.

| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Sigur ca este suparat.
Imagaineaza-ti si tu cum ar fi sa-ti moara tatal si apoi mama si sa nu mai ai pe nimeni? Chiar daca inca are o familie.
Deci, el la 18 ani cand i-a murit tatal bineinteles ca atunci a fost cea mai grea zi.Iti dai seama cat l-a iubit.Si ti-e greu sa te desparti de cineva drag tie.
Si acum dupa cativa ani iti dai seama cat de ingrozitor poate fi sa-ti moara mama.
Daca mama lui a murit de curand,bineinteles ca trebuie sa aiba asemenea reactii.
Voi nu puteti face nimic decat sa-i fi-ti alaturi si sa-l lasati pentru ca acum el sufera in tacere ca i-a murit ambii parinti sad.
Tot ce trebuie sa faci la fel si mama ta este sa asteptati cate va zile, saptamani, luni ca sa-i treaca.Acum este dezamagit si foarte trist tatal tau si nimeni nu-i va putea aduce zambetul pe buze in aceste momente.
Ii va trece.Lasati-l in pace,chiar daca este suparat voi trebuie sa-i fi-ti alaturi si sa nu il cicaliti.
Si spune-i mamei tale sa nu mai invite persoane din familia ei pentru ca de aceea se supara, enerveaza tatal tau pentru ca el considera ca numai are pe nimeni si e invidios pe mama ta ca ea are familie iar el e singur.
Pa, pa!

| ღAnonimღ a răspuns:

Psihologul e singura posibilitate.
Sau poti vb cu el sa-i spui ca are o familie,,...

| annahandball a răspuns:

Tatal tau e fdeprimat acum! Tu cum ai fi daca nu ai avea pe nimeni decat pe sotul tau? Lui ii e greu sa isi dea seama ca ramas fara parinti care l-au crescut! O perioada o sa fie cam supart pentru ca asta e normal la noi oamnei! Tu incearca sa vb cu el despre lucruri banale:scoala,prieteni, oras, etc. Fal sa creada ca ai nevoie de ajutorul lui! Asa daca se simte bagat inseama de tine poti sa il intrebi si ce il deranjeaza asa de tare la rudele mamei tale! Vb cu el spune-i ca nu iti place cf si char te ingrijoreaza asa va intelege si el ca greseste!
Stii...cand un om care sta mult timp cu alt om se ataseaza f. tare unul de celalat! Cand unul dintre oamnei dispare cel ramas nu poate accepta asta si ii ia un timp pana isi da seama ca nu va mai intalni acea persoana niciodata, dar dupa un timp amintirea asta se indeparteaza si acel om cunoste alti oameni cu care se va intelege super! Chiar daca nu il va uita niciodata pe cel care a murit devine orarecum fericit ca intalneste allti oameni! Poti sa ii zici asta tatalui tau paoat se va simti mai bine, dar nu uita trebuie sa ii dai su u un anumit timp pana cand o sa isi revina! Vb cu parinti tai si spune-le ce te deranjeaza la ei pentru ca altfel nu o sa rezolvi nimic in viata! Comunicale oamenilor ce vrei pentru a te intelege!

| вяυηηєттα a răspuns:

Si eu am probleme de familie` si cateodata as vrea sa pot ajuta pe fiecare din familie dar nu reusesc
Cel mai bine e sa vorbesti cu el.sa porti o conversatie deschisa`
Daca comunicarea nu exista in familie atunci cu totii va indepartati de casa`

| CezarAjutorul a răspuns:

Tatal tau,este foarte trist din cauza ca i-a murit mama(creeatoarea lui),el cand isi aminteste de mama lui, incepe sa se enerveze ca nu mai are o mama, dar ar trebui sa se maturizeze si sa-si aduca aminte ca are o familie frumoasa.Eu zic sa il indepartezi de acea ruda si de aceea amintire ca sa poti fi fericita. ^^

| TheExpert01 a răspuns:

Pai ai putea sa ii explici ca sunteti o familie unita si ca asta este viata si ca tu si mama ta il veti ajuta sa treaca peste aceste cum sa spun obstacole normale si fiti alaturi de el mult mai mult fundita?

| SoulEater a răspuns:

Sai spui tatalui tau sa se calmeze, sa vorbesti cu el...pa vreau Fundoi