| BlancaFantasma a întrebat:

Iata`ma in clasa a 12 A ani fara nicio idee concreta despre ce as putea face pe viitor. Absurd nu? inclin sper Politehnica(Automatica si calculatoare) insa eu nu stiu fizica deloc.Toata viata am mers pe principiul: eu nu voi merge la o facultate unde sa fac fizica, voi merge undeva unde se face multa engleza si franceza.Astea sunt materiile la care pot sa spun ca ma descurc foarte bine.si la matematica merg bine(se poate si mult mai bine), sunt profil mate info.Totusi fizicii nu i-am acordat nicio sansa niciodata iar acum sunt disperata cand vad ca nu stiu nici macar cele mai banale probleme. Efectiv n`am invatat niciodata teoria in 3 ani, acum e al 4`lea. Facultatile de limbi straine sau litere nu ma mai atrag acum. M`am gandit sa sau la cibernetica la timisoara dar.Toata lumea face ase`ul (sau feaa)in ziua de azi si parca titlul de economist nu ma atrage deloc.Insa gandindu`ma la titlul de inginer parca e altceva.Eu sper la o viata mai buna si la un salariu bun, nu am nicio preferinta ca sa spun de exemplu: chimia e viata mea, ma duc la medicina, sau altceva.Am vazut ca admiterea la automatica e relativ usoara, dar ce fac cu fizica? va rog daca sunteti vreunii dintre voi la politehnica dati`mi un sfat, ce sa fac? mentionez ca nu vreau sa dau la politehnica doar pentru ca e facultate de viitor imi doresc sa merg pe informatica, in ciuda faptului ca in liceu nu prea am facut mare lucrusad

3 răspunsuri:
| ZuZzA4eVeR a răspuns:

Poi apuca-te de pregatire la fizica, sa stii si u macar niste chesti de baza, si daca te tii de fizica sunt sigura c reusesti. Daca nu da la medicina sau la management, ca tot sp c iti plac limbile straine.

| ASIGURATORUL a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ce este de viitor si un domeniu in care sa castigi bine; in ziua de azi de regula cu ceea ce iti place sa faci din pasiune mori de foame si eu spun ca Dreptul, Medicina, Farmacia (un farmacist castiga azi 4000-5000 lei/luna) sunt de viitor. Nu e de neglijat nici Fac. de limbi straine mai ales daca te gandesti ca poti prinde cateva colaborari avantajoase cu diverse birouri de traduceri. Oricum decizia finala iti apartine, dar trebuie sa nu gandesti sa dai unde sunt mai multe locuri si se intra cu medie mica. Mult, mult succes!

| F3d0x a răspuns:

Pai,daca vrei sa mergi la Calculatoare Si Tehnologia Informatiei, nu iti trebuie fizica, asta daca nu vrei sa mergi pe automatica pura desigur..In programare nu o sa folosesti fizica deloc.