| Iunix a întrebat:

Salutare. Am terminat liceul Tehnologic Barbu A Știrbey din Buftea ( liceu cu profil economic ) și aș dori să merg la o facultate. Ce îmi recomandați? Eu mă gândeam la Universitatea Politehnică din București la Automatică și calculatoare sau la ASE la Cibernetică... Mă interesează ca după terminarea facultății să-mi găsesc un loc de muncă și cu un salariu bun. 30.000 lei de început ar fi bun, măcar 25.000 lei pe lună, în ambele cazuri mă refer la salariul net.
La politehnică se face matematică M1 sau M2? E grea fizica? eu nu am făcut fizică la liceu.

6 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

La poli sectia de automatica e rupere, intra pe portal si vezi subiectele din 2000 pana in 2016 ca sa ti faci o idee. aici vin cei cu m1, adica matematica de la mate info, la ase e lejer, cibernetica inseamna informatica aplicata in economie deci mai usurel. poate la ase mai degraba s-ar porivi profilului pe care l-ai terminat
p.s. da, la poli se face fizica si matematica in draci

| Iunix explică (pentru Ara997):

Eu am găsit subiecte şi pentru m2 şi sunt destul de uşoare cele de la m2 https://www.mateinfo.ro/......itere-upb. Întrebarea e : În decursul anilor pot se face m1? Sau pot să-mi aleg m2 dacă vreau?

| Ara997 a răspuns (pentru Iunix):

Matematica nu este curs optional, m2 inseamna mai putin aprofundat ceea ce nu e cazul la poli
si subiectul de admitere contine si mate si fizica, nu stiu ce sub ai gasit tu

| Ara997 a răspuns:

Http://simulare.lsacbucuresti.ro/
uite sub de mate si fizica, eu zic ca nu-s chiar simple
daca tu nu ai facut fizica in liceu si ai facut matematica pentru tehnologic si nu m1, despre ce altceva ai vrea sa mai vb?
aici vin copii de la tudor vianu de la clasele alea de informatica, vin copii f bine pregatiti, nu are rost sa "incerci" trebuie samergi undeva sa iei la sigur, si asta din pacate nu este locul potrivit

| Iunix explică:

Dacă mă duc la ASE voi găsii loc de muncă în domeniu? Întreb asta deoarece văd că sunt foarte mulți care se duc la ASE. La ASE mi-ar fi mult mai uşor cu siguranță, deja am noțiunile de bază, dar na... termin facultatea şi după mă angajez la fast-food.

| Kiwibibilă a răspuns:

Nu ai cum să intri la poli. Se dă examen la mate m1 şi fizică şi admiterea se face doar pe baza mediilor de la examenele astea Deci gândeşte-te la altceva.