| Anna_5321 a întrebat:

Exista vreo cale de a scapa de ura? Nu imi place sa-l urasc, dar nu stiu ce sa mai fac. Este vorba de sotul mamei mele, pe care il urasc foarte mult si pe care am ajuns sa nu il mai pot suporta. Odata cu trecerea anilor aceasta ura a mea s-a amplifica, pur si simplu nu imi place sa il stiu in casa, ma bucur de fiecare data cand pleaca si nu ma simt bine in weekend pentru ca este si el aici. Nu va inchipiuiti ca este violent, fizic cel putin, dar asta nu mai conteaza pentru mine. De cand l-am cunoscut s-a certat mereu cu mama, de fata cu mine, o facea sa planga si evident ca plangeam si eu. Tot plecam la bunica dar mereu ne-am intors inapoi. Mereu dupa astfel de certuri iisi cerea scuze, plangea, teatru, teatru si se ajungea inapoi. Este un ipocrit, un nesimtit, comenteaza mereu ce face mama sau eu. Gaseste subiect de cearta si din cele mai imposibile lucruri si se mai si plange ca mama nu se poarta frumos cu el, dupa cate a facut. El si mama au un copil de 3 ani, fratele meu. Mama nu il mai suporta nici ea dar nu poate sa divorteze. Nu are servici si nu ar reusi sa ne intretina singura. Nu stiu daca pot sa fac ceva sau daca vreun raspuns ma poate ajuta, dar am simtit nevoia sa ma descarc, pentru ca nu cred ca ar fi intelept sa ii spun in fata ca e un prost. M-am saturat pana peste cap de el, imi doresc sa plece si sa nu se mai intoarca.

Răspuns Câştigător
| Irinel_Deliu_1973 a răspuns:

Daca tata-l tau este asa cum zici tu si nici mama ta nu-l mai suporta, inseamna ca tata-l tau vitreg este un ordinar care profita de faptul ca mama ta nu va poate intretine. Sfatul meu ca barbat si parinte este ca mama ta sa isi gaseasca un loc de munca pentru a fi independenta din punct de vedere material si bineinteles ca si ajutorul pe care il poti da tu conteaza foarte mult.Imi pare rau pentru tine, si eu am fost intr-o situatie asemanatoare copil fiind. Uneori viata este atat de dificila.Capul sus si iti doresc numai bine!

6 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Banuiesc ca te termina psihic.O varianta nu ai decat aceea de a va muta definitiv la bunica ta...Din pensia ei si alocatiile voastre ati putea trai pana mama ta si-ar gasi un loc de munca.

| cristiiiiiii a răspuns:

Incearca sa numai pui la suflet orice, trateaza-l cu indiferenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l incet ca se intoarce roata. spune-i intr-o zi; nu te gandesti ca vei imbatrani te vei inbolnavi? ca vei ramane singur? vom sta noi de vorba atunci.o sa zaci pana-ti vei cere iertare pentru tate acestea.sa vezi, ca va face panarama, dar se va schimba chiar de a doua zi.

| Resurrection a răspuns:

Incearca sa nu ii bagi in seama pe cei care te fac sa te superi si incearca sa fii mai calm si sa iti zici ca nu iti pasa pararea lor.

| Gabriela_Elena_1997 a răspuns:

Incearca sa fi putin indiferenta fata de el si sa-i fi alaturi mamei tale.El nu poate fi un tata pentru tine mai ales ca devine violent si o face si pe mama ta sa sufere! Daca il urasti asa mult incearca sa alungi aceasta ura si sa o inlocuiesti cu neinteres!

| Anna_5321 explică:

Mersi pentru raspunsuri, incerc sa ma calmez si sa nu ma mai gandesc la el. Ma bucur macar ca am un tata care poate sa fie alaturi de mine si sa imi ofere un model despre ce inseamna un tata adevarat.