| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteți defini iubirea maternă și iubirea paternă pentru copiii lor prin câteva trăsături/caracteristici?

3 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Iubirea materna vine neconditionat deoarece copilul se dezvolta in corpul mamei.
Iubirea partena exista si ea dar la un nivel mult mai redus. Acesta se dezvolta mai incet si depinde de la barbat la barbat. De multe ori iubirea paterna apare dupaa ce s-a nascut copilul.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Mamele dezvolta o legatura foarte puternica cu o fiinta vie care creste in interiorul lor, cu toate ca tatii pot sa isi iubeasca copii la fel de mult ca mamele, totusi nimic nu bate o legatura ca cea dezvoltata in timpul sarcinii

| Gaby212 a răspuns:

Dragostea materna este un instinct primar, mult mai dezvoltata decat in cazul tatalui. Femeile se nasc cu aceasta capacitate, de a-si iubi si ocroti copiii...Pe cand tatii isi dobandesc atasamentul in timp, prin apropierea față de micuț și momente împreuna.