| madalina_3540 a întrebat:

Imi spuneti cum sa le arat parintilor mei ca am crescut, sunt mare nu trebuie sa imi spuna mereu ce sa fac nu mai am 7 ani?
nu stiu cum sa le spun sau ce sa fac sa inteleaga
ma ajutati va rog? fundita :*

Răspuns Câştigător
| Alemoni a răspuns:

Buna!
Trebuie sa ai multa rabdare. In primul rand trebuie sa le castigi increderea. Vorbeste cu parintii si spune-le despre visele tale. Daca le vorbesti despre planurile de viitor o sa le arati ca esti o persoana preocupata de succes. Si, de asemenea poti sa mai faci si treburi casnice. Poate nu iti convine, dar, parintii vor aprecia ajutorul. Daca vrei sa te trateze ca pe un adult, nu uita si de scoala. Daca esti rebela, nu vei rezolva nimic. Asa ei nu se vor baza pe tine. Fii punctuala.
Succes, si nu uita fii tu insati!

7 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Dar cati ani ai daca nu te superi

| Cristianne a răspuns:

Depinde.
Arata-le.de exemplu,eu mi-am capatat increderea in bunici(stateam la ei pana sa ma mut in Franta)si am intrebat-o pe bunica daca ma lasa sa ma duc in oras cu o prietena.Mi-a zis da,si ca depinde cum ma comport, ca sa ma mai lase sau nu si alta data.
Acum poate e mai greu cu parintii, dar arata-le ca esti responsabila.

Bafta.pa pa:*

| answer a răspuns:

Aceasta libertate se castiga prin fapte responsabile de care tu trebuie sa dai dovada! Cand vei reusi sa ii faci sa aiba incredere deplina in tine, iti vor da si liberatea pe care ti-o doresti! Dar multi si multe primesc aceasta libertate dintr-o data si nu stiu ce sa faca cu ea, ajung in situatii limita si in fel de fel de necazuri!

| Gaabi32 a răspuns:

Buna Madalina.Am fost si eu in problema asta de fapt cred ca toti copii de varsta noastra au avut problema asta cu parinti.Ei stiu ca ai crescut si esti mare de asta le e si frica ca ai crescut si lor le este frica sa iti ofere libertate pentru a nu pati tu ceva normal ca fiecare parinte.Si eu inca mai am problema asta dar incerc din rasputeri sa le arat ca sunt responsabila si constienta. Vorbeste mai mult cu mama despre asta ea te`ar intelege mai bine.Suntem la o varsta si noi. Good lock!

Răspuns utilizator avertizat
| allepurple a răspuns:

In primul rand ar fi foarte util sa faci o fapta responsabila. Sa-i rogi de exemplu sa te lase pe tine sa duci la veterinar animalul, sau sa dai cu aspiratorul, sau sa mergi pana nu stiu unde, etc. Depinde de caz si posibilitati. Ei nu-si doresc ca fetita lor sa creasca, se simt ca si cum dintr-o data trebuie sa te intarce (la figurat vorbind laughing ). Le e greu sa accepte ca puiul lor incepe sa-si ia zborul. Arata-le ca poti sa mergi singura la scoala, ca poti face cumparaturi, ca poti avea grija de bani. Sublineaza-le lucrurile acestea. Pune-le in fata dovezile prin care arati ca esti responsabila. Cel mai bine functioneaza prin exemple si prin practica. Vor intelege! Dar cel mai important este sa renunti la a te mai smiorcai sau plange de diferite lucruri. Iar atunci cand va contraziceti pe o tema, respira adanc si gandeste lucid. Fii calma, dezbate subiectul, arata-le prin argumente solide ceea ce vrei, sau pentru ce lupti. happy

| karlaa a răspuns:

Fii responsabila arata-le incredere daca ai un iubit du-te cu el acasa sa il cunoasca