| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Am o mare dilema. Am o relatie de 5 ani, iar cand aveam cam un an de relatie el tot mentiona faptul ca urmeaza sa ma ceara in casatorie si ca isi doreste ca relatia noastra sa evolueze. A avut o scurta perioada atunci cand mi-a mentionat de casatorie, iar dupa nu am mai auzit nimic de asta. Dupa 5 ani de relatie ma asteptam sa vrea sa ne construim un viitor amandoi, insa de fiecare data cand i-am mentionat acest lucru m-a ignorat sau mi-a spus ca poate va urma ceva in viitorul indepartat. In trecut i-am propus de cateva ori sa ne mutam impreuna la el acasa, insa nu am primit niciun raspuns. ( el locuieste cu parintii lui). Acum mi-am dat seama ca nu era o idee buna sa locuim impreuna cu parintii lui pentru ca sunt genul de oameni care te controleaza si vor sa faci exact cum spun ei si i-am propus sa avem viata noastra si sa ne mutam deocamdata in chirie amandoi. Nu a acceptat si a incercat sa ma convinga ca daca ne mutam amandoi nu o sa mai avem confortul de acasa si o sa ne cheltuim banii aiurea pe facturi. Insa, eu eram de alta parere, pe mine chiar nu ma deranja sa facem cateva eforturi, dar sa avem o viata impreuna. Nu stiu exact ce sa cred… Oare el isi doreste un viitor cu mine? Sau nu mai e vorba de acest lucru de mult…
Astept parerile voastre.

8 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

El când ți-a spus de cerere în căsătorie cum ai reacționat? Ceva îmi spune ca tu ai dat ignor la aceasta propunere iar el băiat deștept acum se răzbună.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ti ai pierdut 5 ani din viață lînga el, vrei sa te mariti cu un om egoist ca ăsta? Este legat de fusta lu maicasa daca nu face un efort sa iti fie si tie bine de ce ai acceptat sa te muti cu parintii lui? Cel mai bine pune punct relatiei ca el nu se va schimba pentru tine si vei fi vesnic nefericita linga el.

| ania a răspuns:

Îți pierzi vremea cu el degeaba. Cine face sex fără căsătorie nu are binecuvântarea Creatorului peste relația lui. Dacă a obținut totul gratis, de ce sa se mai obosească? După ce o fata face sex fără căsătorie cu un băiat, el își pierde interesul special și respectul pentru ea. Dacă i-ai spune ca tu nu mai vrei sa faci sex cu el pana la căsătorie atunci ai vedea cât de mult tine de fapt el la tine. Ai fi mai fericita dacă ți-ai cere iertare lui Dumnezeu pentru ce a fost și te_ai ruga sa te ajute întâlnești persoana care El știe ca ar fi potrivita sa te căsătorești cu ea și sa nu mai face sex fără căsătorie. Ieri am citit la categoria adolescenți un tip întreba ce sa facă ca se când a făcut sex cu prietena lui simte ca nu o mai iubește.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Nu toată lumea crede in creatorul tau

| Violleta2022 a răspuns:

Din situatia prezentata de tine reiese ca el nuvrea sa se mai casatoreasca cu tine si nu cred ca mai are sentimente puternice pentru tine, de aceea evita sa discute despre casatorie si evita sa accepte mutatul impreuna.

Eu cred ca relatia asta este deja terminata si aproape rupta.
Oricum, dupa cum se comporta el, este clar ca relatie de viitor intre voi nu mai poate exista dar nu stie cum sa-ti spuna sa rupeti relatia asta.

Sincer, iti recomand sa rupi tu relatia si agonia, ca nu va iesii nimic odata ce totul s-a epuizat si terminat.

| dullcat a răspuns:

Buna.E cam dificil de spus.Ar trebui sa mai oferi detalii. Poate ca nu, nu isi doreste un viitor cu tine, sau poate ca da, doar ca prefera situatia confortabila in care va aflati acum.Ce varste aveti?

| Negoiu a răspuns:

Nu își dorește, părerea mea. Îi e confortabil așa să aibă "nevastă" fără a avea și obligații. Cinci ani a avut destul timp să se gândească la viitor.

Nu știu ce să zic, ai grijă, ești încă foarte tânără, dar anii trec!