| kangolitaa a întrebat:

Inainte sa luam vacanta de vara m-am intalnit cu un prieten din copilarie cu care nu mai vazusem de vreo 4 ani.Ne-am intalnit la metrou si ne-am uitat unul la altul.I-am gasit facebook-ul si i-am dat cerere, pe care mi-a acceptat-o.Am incercat sa vorbesc cu el si mi-a raspuns sa il las in pace.Am mai incercat o data...i-am spus cine sunt i-am mai dat indicii ca sa ma recunoasca dar nu mi-a mai raspuns la mesaj (dar mesajul l-a vazut).

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu cauta sa fi prietena cu cineva care nu doreste prietenia ta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tu ai incercat.
Ati avut ceva conflite?

| milan9 a răspuns:

Depinde de persoana cu care vrei sa fii prietena…
Iar pentru a ti se confirma firescul, normalitatea unei relatii de amiciţie, de prietenie, trebuie ţinut cont că prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale: interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evitarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc... happy

| danay72 a răspuns:

Nu mai insista ca nu merita.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole despre prietenii.

| MeddyMaddy a răspuns:

Pai de ce nu ai vorbit cu el la metrou?! Lasa-l in pace, daca va ma intalniti intra in vorba cu el.

| erichlemny a răspuns:

Esti sigur ca ai vorbit inainte sa il gasesti pe fb. s-ar putea sa fie suparat pe tine

| kangolitaa explică:

Nu am vorbit pentru ca nu mai stiam nimic de el...

| kangolitaa explică:

Nu am avut niciun conflict...din clasa a cincea nu am mai vorbit pentru ca au fost niste probleme in familia lui, parintii lui au divortat...