| Effy35 a întrebat:

Ce inseamna a iubi neconditionat? Întrebare pentru cupluri: Vă iubiți partenerii necondiționat?

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

1. A iubi fara sa astepti nimic in schimb
2.Nu am o relatie in momentul de fata dar consider ca este un nivel foarte inalt de afectiune pe care il putem compara cu viata lui Isus, e prima oara cand raspund deschizand acest subiect pentru ca vreau sa evit discutile de obicei, nu am intentia sa intru in dezbateri fiecare e liber sa creada in ce vrea dar mi-a venit instant in minte, s-a apropiat de leprosi, de tot felul de oameni cu tot felul de boli, a fost batut, a fost omorat cu toate astea nu a avut nici un resentiment in sufletul lui, a facut-o din dragoste necondionata, vorbim de acel nivel de dragoste, nu cred ca suntem capabili nici pe aproape de dragoste neconditionata, putem atinge un nivel inalt de intelegere si acceptare dar atat, tot ce putem face noi sanatos si matur e sa alegem sa nu conditionam in nici un fel partenerul daca nu mai e bine in relatie dar sa alegem sa pasim in afara ei, sa ai puterea sa-i spui "te inteleg, nu vreau sa te schimb, nu vreau sa iti influentez comportamentul in favoarea mea si pentru confortul meu dar aleg sa pun punct oferindu-ti libertatea de a fi asa cum doresti fara constrangeri", mi se pare cel mai decent si gratios mod de a-ti lua la revedere daca e cazul.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna a iubii fara conditii si fara limite, pana la moarte, peste inima ta, peste puterile tale, cu sacrificiul vietii si daca exista dragoste adevarata de ambele parti, atunci chiar se traieste o poveste fericita de viata, pana la moarte.
Da, imi iubesc partnerul neconditionat si nu as concepe ziua de maine fara el, desi suntem de foarte multi ani casatoriti inca ne iubim si ne dorim sa fim impreuna.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Înseamnă ceea ce ar trebui să facă părinții pentru copii. 2. Nu.

| dullcat a răspuns:

Asta e o narativa desprinsa din carti, filme, seriale etc. care scapa foarte usor in extrema negativa, toxica.In momentul in care nu mai primesc aceleasi lucruri pe care le ofer la randul meu, la revedere.Sanatos este sa ai putin respect fata de sine, nu sa stai cu oricine nu da doi bani pe tine numai asa, ca sa te simti martir/a din vreun film romantic stupid si sa mori cu iubirea neconditionata in mana.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu, dar în capul meu în momentul de fata a venit următoarea idee cu, care clar nu sunt de acord.
A iubii necondiționat înseamnă a iubii fără condiții.Deci eu nu pot sa am pretenția sa nu ma înșeli, bați etc pentru ca asta sunt condiții și nu se mai pupa cu expresia.Deci NU.

| siriusblack98 a răspuns:

O să îți răspund doar la prima întrebare de vreme ce nu mai sunt într-o relație. A iubi necondiționat înseamnă să iubești ceva sau pe cineva fără să ai pretenția să te iubeasca in vreun fel la rândul său ori să primești ceva la schimb + sa continui să iubești indiferent de acțiunile persoanei respective.

| ioana748 a răspuns:

Sa nu dorești nimic în schimb, nici măcar iubire.
Sa fii fericit pentru cealaltă persoana chiar dacă alege sa meargă înainte cu altcineva.
Sau dacă sunteți în cuplu sa renunti la ego și competiții.
Sa fiți în completare.
Iubirea necondiționată este a mamei pentru copilul ei.
La fel ar trebui sa fie în orice relație.
Sa I dorești doar binele, chiar dacă uneori te necăjeste.

| Miruna333 a răspuns:

A iubi neconditionat inseamna sa iubesti fara sa pui conditii sau limite pe sentimentele tale. Este sa iubesti pe cineva sau ceva in mod complet si absolut, fara sa astepti nimic in schimb. Nu este influentata de actiunile sau comportamentul celuilalt. Ceea ce este toxic.
Nu, nu-mi iubesc partenerul neconditionat. Asta ar fi toxic. Singura persoana pe care as iubi-o neconditionat ar fi copilul meu.

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Iubirea neconditionata ti-o poate oferi si o poti oferi parintilor. Cine spune ca are o relatie cu iubire neconditionata, nu are proprietatea termenilor. Daca are asa ceva, inseamna ca Dumnezeu il/o iubeste. Dumnezeu te iubeste neconditionat.
A iubi neconditionat inseamna a iubi pur, a iubi fara diferenta de rasa, statut social, a iubi fara a tine minte raul si multe altele. Cine poate spune ca are asa ceva?

| Tputpu35 a răspuns:

A iubii neconditionat inseamna sa iubesti indiferent de ce ti ar face partenerul, si de ce probleme ar aparea