| Vizitiul a întrebat:

Ce inseamna pentru voi "a iubi"? Cum va dati seama ca iubiti pe cineva? De unde stiti ca, nu e doar obisnuinta de a fi cu el/ea?

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu vreau sa fiu ipocrit. Nu stiu ce inseamna a iubi si probabil nu am stiut niciodata. Am incercat sa iubesc, am si crezut uneori ca iubesc. Dar n-am iubit niciodata. Chit ca am tinut mult la unele persoane, iar la una din ele in mod deosebit. Nu pot sa iubesc. Nu sunt pregatit pentru a iubi. Sper sa ma contrazica o fata intr-o zi si atunci sa imi dau seama de adevar. Acum stiu ca orice fata as cunoaste, oricat de speciala ar fi nu pot sa o iubesc. Majoritatea baietilor spun ca toate fetele sunt curve si niciuna nu merita. Eu am ajuns la alta concluzie. Si daca as cunoaste o fata care sa merite eu nu as putea face nimic pentru a o merita. Nu as putea spune ca o iubesc.

| Maximus a răspuns:

"A iubi"= un verb greu spus prea usor de multi. A iubi inseamna ca inima sa tresare atunci cand aunzi numele persoanei iubite, sa ai emotii de fiecare data cand o vezi, sa simti ca esti cea mai fericita persoana atunci cand iti da o imbratisare, sa simti ca iti taie rasuflarea atunci cand te saruta, sa vrei ca timpul sa se opreasca in loc atunci cand te mangaie, sa vrei sa strigi de fericire atunci cand iti spoteste la ureche ca el/ea traieste numai pentru tine, sa vrei sa nu-i mai dai drumul atunci cand merge alaturi de tine. A iubi pe cineva inseamna sa faci orice pentru aceea persoana, sa simti ca iti vei da viata pentru el/ea. A iubi e ceva in afara ordinii firesti ceea ce te face un om cu adevarat implinit!

lolita
| lolita a răspuns:

Nicodata nu am ramas cu cineva doar din obisnuinta, nu-mi place monotonia, intotdeauna am cautat sa gasesc perfectiunea. daca te imagineazi cu persoana respectiva intr-o cada/ jacuzzi cu spuma, sampanie si muzica in surdina atunci este iubire, daca de abia astepti sa il/o vezi este iubire si nu obisnuinta.pentru mine a iubi inseamna a ma darui 100% persoanei respective fara a astepta ceva in schimb.

| MidnightLady a răspuns:

Eee, dar tu crezi ca atunci cand incep sa simt fluturasii in stomac mai stau eu sa ma gandesc daca e iubire sau obisnuinta? Profit din plin de situatie fara a-mi mai pune intrebari pentru ca sunt constienta ca o sa-mi treaca destul de repede.
Nu stiu daca am iubit vreodata, nici nu ma intereseaza. Stiu doar ca iubesc acei fluturasi. laughing Daca as avea parte de ei tot restul vietii, as muri tanara, chiar de asta ar fi la 60 de ani, pentru ca intineresc cu cativa ani de fiecare data cand isi fac aparitia. laughing

| AdelinaC a răspuns:

A iubi este sentimentul suprem care nu poate fi omorat niciodata.

| Ferenin a răspuns:

A iubi inseamna a te darui celuilalt complet, fara a ezita.

Răspuns utilizator avertizat
| flow a răspuns:

Dupa toate in care am trecut. pot trai cu stiind ca nu exista dragoste.doar senzatie de atasare...nu exista iubire, doar bestii in calduri...si atat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flow, din ce spui, e clar ca nu ai trait destulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flow, din ce spui, e clar ca nu ai trait destul winking

| eutssa a răspuns:

Sincer...nu poti da o definitie verbului a iubi deoarece fiecare iubire este alta. mai frumoasa sau mai urata... iar ca sa-ti dai seama daca iubesti sau nu pe cineva nu e asa usor deoarece iubirea poate lua foarte multe chipuri de exemplu:poti sa iubesti un prieten un iubit un animal sau poate fi cum ai zis si tu doar obisnuinta. si doar nu exista un instrument cu care am putea masura dragostealaughing. si eu am fost cu cineva si dupa ce m-am despartit de el mi-am dat seama ca il iubeamlaughingDar mi-a trecuthee heeasa ca nu stiu.incearca sa stai o vreme departe de el sa vezi ce simtithinking