| Mosotti a întrebat:

Intrebare pentru femei:

Mai toate spuneti voi ca nu conteaza fizicul, ce vrea sa insemne asta, adica ati fi dispuse sa va cuplati cu orice barbat, indiferent cum arata, daca respectivul indeplineste anumite criterii psihice? Adica inteligenta, suflet, comportament, caracter?

V-ati cupla cu asa ceva chiar daca nu v-ar atrage deloc fizic?

180 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu.

| SilentRain a răspuns:

Din moment ce nici eu nu sunt prințesa Diana nu-mi mai pasa de fizic atât de mult

| Meme10Meme a răspuns:

Cred ca vrei sa agăți ceva rolling on the floor

| wildthing a răspuns (pentru SilentRain):

Serios? Printesa Diana? Nu am inteles niciodata de ce lumea vorbea/vorbeste despre ea ca fiind o femeie frumoasa. Nu doar ca nu era frumoasa, dar nu era nici macar comuna...era chiar uratica.

| geoconda a răspuns:

Sa nu fie nici ultimul urat din lume, dar nici un ken. Dar da, daca ar avea putin farmec in fizic si îndeplinește condițiile, da.
Nu, nu M as cupla daca nu ma atrage fizic.

| Frank51 a răspuns:

O femeie de 7 va alege tot timpul pe cineva de 7 sau mai mult, un bărbat de 7 poate alege doar 7 sau mai puțin, general vorbind.

Totul ține de valoarea percepută, mai există cazuri în care o femeie de 7 se îndrăgostește de un băiat de 6, sau maxim 5, din diferite motive(este foarte inteligent, se comportă exemplar, compensează cu ceva), dar aceste cazuri sunt rare.

Notele sunt doar pentru exemplificare ușoară, în realitate ele nu reflectă valoarea unui om, ci doar perspectiva celorlalți.

Eu când vorbesc cu o tipă, mai întâi mă asigur că îmi place fizic, apoi restul. Sunt sigur că așa funcționează și la ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

De acord cu Frank.

| Mosotti explică (pentru floresdemayo):

Bravo, uite ex de om sincer adica tu. Ca oricum se vede ca 99 % asa fac, dar na, neaga si ei.

| alina2k18 a răspuns:

Nu am cum sa stau in pat cu unul de 120kg, 1.60m, chelios si cu dintii stricati si sa puta a mici si mujdei laughing chit ca e print si sta in palatwinking.
Kim Jong un e obez dar e simpatic si dragut la fatucawinking ala ma atrage laughing

| Mosotti explică (pentru SilentRain):

Ca stai asa mecanic, e una, dar nu simti atractie pentru acela, noi nu suntem facut sa ne placa dupa cum suntem noi, suntem facuti sa ne atraga frumosul indiferent cum suntem noi.
Ziceam cuplare in sens de pe bune cu toate cele, nu asa gol doar sa am si eu pe cineva langa mine, si ca nu ma ia altul mai misto, ca nu am sanse.

| Mosotti explică (pentru Meme10Meme):

Acuma in nici un caz nu mai vreau sa agat, poate mai acum 10-20 ani voiam.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Inca un om sincer, bine ca ai zis adevarul.

| AdelinaC a răspuns:

Daca ar indeplini toate conditiile non-fizice, da, eu as accepta orice fizic. Stiu ca nu se va putea asta oricum laughing)

| gabicoo a răspuns:

Da! Nu contează fizicul!
winking
In unele cazuri nici lungimea!
hee hee
Contează "decât" banii!
laughing

| Mosotti explică (pentru Frank51):

"Eu când vorbesc cu o tipă, mai întâi mă asigur că îmi place fizic, apoi restul. Sunt sigur că așa funcționează și la ele."

Exact asta ziceam si eu, dar sunt unii care neaga.
Dar neaga pentru simplu fapt ca poate nu au ei acel fizic, si prefera sa se minta ca nu conteaza ce nu au ei, ca sa aiba si ei o sansa la ce vor ei, ca si ei vor frumusei sau frumusele, dar nu recunosc poate nici lor.

Spera ca un frumusel sau o frumusica sa ii/le aprecieze doar pentru ce au ei adica cap, comportament, caracter, haine, bani.

Ca daca zici unui om de nota 7-10 ca daca nu atrage fizic deloc cineva, nu sta cu ala indif de calitati, nu o sa i se pare aiurea! Ptr ca nu are de ce sa nu accepte asta, chiar i se pare normal.

Cand n-ai bani, zici ca nu banu cont, cand ai, sti f bine ca, conteaza, dar nu te mai deranjeaza, asa ca nu mai negi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine personal atracția și dragostea apar după o vreme, după ce comunic cu el, după ce îi analizez caracterul, atitudinea, intelectul.
Au fost băieți care la început nu m-au atras fizic, nu dăteam importanță acestei lucru, deoarece sunt o persoană cu profunzime sufletească și nu mă las impresionată de aparențe și ambalaj.
Mai întâi trebuie să mă atragă ca atitudine și inteligență, să aibă bun simț, simțul umorului, educație, iar apoi îl accept ca tot întreg, chiar dacă nu are un fizic plăcut.

| Mosotti explică (pentru alina2k18):

Mda, ai si tu dreptate.

| Mosotti explică (pentru AdelinaC):

Sincer? Nu-s asa sigur ca ai ai accepta orice fizic, adica unul total neatractiv, ca ce e de la total neatractiv in sus, merge okey.

| Mosotti explică (pentru gabicoo):

Asta nu se pune, ca am zis pentru relatie pe bune, nu de interes sau compromis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Consider că acestor persoane le lipsește profunzimea sufletească. Adică gândesc cu ochii și cu capul dintre picioare, nu cu inima.
Apropo, tu cât % profunzime sufletească consideri că ai?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Inseamna ca te afli printre exceptii, dar asta nu e rau.
Cam asa ar trebui sa fie toti de fapt, pentru ca frumusetea se duce repede.
Gandeste-te ca dupa 40 ani in colo deja fff multe femei sunt trecute, ce face ala cu ea pana la 85 ani daca se ia dupa frumusete? Si de aia apar f multe probleme. Si la barbat e aceiasi chestie, si la el se duce frumsetea, si urmeaza zeci de ani fara frumusete.

Ar trebui ca eliminatorii sa fie sufletul, caracteru, inteligenta, comportamentul (ca de bani majoritatea muncesc si au venit mediu, asa si partenera, deci nu mai cont asta).
Dar din pacate la marea majoritate nu e asa.

Ptr ca, calitatile alea raman pe viata! Nu trec.
Si daca atractia s-ar face doar dupa ele, ar fi super.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Cei care neagă se află în partea de jos, neatractivi care pot compensa cu bani, inteligență, disciplină, caracter, umor, și pot fi aleși de același tip de femei, nu-i problemă.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Contaza mai Frumusețea. Dar și Sa fie frumos din cale afară, cu masini, cu bani, dar fără creier, care e prost, nu merge. Deci aici, degeaba frumusete

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Adevareu e ca eu pun foarte mare accent pe inteligenta, comportament, caracter, afectivitate, compatibilitate ceva la pasiuni, discutii. Deci am profunzime sufleteasca sa zic un 70 %.
DAR din pacate, recunosc ca daca nu ma atrage deloc fizic, nu ma cuplez cu acea persoana, poate o tin asa doar ca amic, asta da, prieten.

Insa daca arata f bine si nu are ceva din acele calitati, iar NU ma cuplez, deci nu ajunge frumusetea.
Aaa, pentru distractie da, dar eu vb de o rel serioasa.

| Mosotti explică (pentru Frank51):

Nu poti compensa! Niciodata afectivitatea, iubirea, sa fi placut, simpatizat, dorit, NU vei obtine cu bani, inteligenta, umor, in contextul in care esti total neatractiv.
Din pacate, asta este.
Aaa, sa fi simpatizat ca prieten da, poti atrage cu umor si inteligenta, disciplina, dar nu ca iubit.

Cu bani atragi doar interesatele, deci da, pot fi alesi de acelasi tip de femei care sa ii tina de prosti.
Cu inteligenta si disciplina, caracter, umor atragi prieteni, si atragi si pe una daca esti cat de cat atractiv.

Deci tot neiubit vei ramane, cu sufletu gol pe parte de relatie.

Daca esti total neatractiv si esti destept, o sa te trezesti ca cica plitcisesti, sa ca iti pui tot felul de probleme inutile, ca lasa domne, hai sa traim mai simplu, e doar un exemplu.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Pai asta e altceva, asta se pune problema dupa ce fizicul te atrage cat de cat, ca nu ajunge frumustea doar.
Dar daca nu te atrage deloc? Te mai doare pe tine in pix ca are caracter, are masini, e destept, te-ar interesa daca ar bani, daca il vrei din interes, altfel nu. Nu te mai intereseaza acel om ca partener, poate o sa ti-l faci amic daca apreciezi celelalte calitati.

| Jany123Jane a răspuns:

Daca nu prea ma atrage, nu il plac. Dar daca arata cat de cat okay si ma atrage, + sa fie isteț, sufletist, etc, il plac.
Daca e frumos, dar prost de pica, nu imi place. Daca e prea inteligent, iar nu il plac, ca nu o sa ma placa el, presupun happy
Conteaza si fizicul oarecum.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Asa e, asta cu interesul. Ce mai, daca e urat, nu e bine, mergem mai departe!

| Mosotti explică (pentru Jany123Jane):

Pai aia am zis, ca daca atrage cat de cat si are si celelalte, e ok. Nu e nevoie sa fie de nota 11, asta clar.
Normal ca, conteaza, fara el deloc, nu merge.

Daca e prea destept e bine, ca ai de la cine invata multe.
Daca arati cat de cat si ai caracter, nu conteaza ca esti mai putin inteligenta, te place, te invata el mai multe, nu e o problema.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Exact! Nu atrage, ghinion. Asa suntem construiti din pacate.