| Mosotti a întrebat:

Intrebare pentru femei:

Mai toate spuneti voi ca nu conteaza fizicul, ce vrea sa insemne asta, adica ati fi dispuse sa va cuplati cu orice barbat, indiferent cum arata, daca respectivul indeplineste anumite criterii psihice? Adica inteligenta, suflet, comportament, caracter?

V-ati cupla cu asa ceva chiar daca nu v-ar atrage deloc fizic?

180 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu fie obez sau schelet că dacă e bărbat e urat oricum

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu cred ca la asta se refera oameni in general. Uite spre exemplu mie imi plăceau băieți săteni cu ochii verzi,înalți si mai masivi (nu grași sau musculorsi, ci pur si simplu mari cum se zice).Eh, am intalnit o persoana de genul si chiar eram atrasă fizic de el, ne-am cuplat si a iesit un dezastru.
A doua oara am gasit pe cineva asemeni si din nou, ne-am cuplat pentru ca am fost atrasă fizic si la început chiar ne înțelegeam, am crezut ca l-am prins pe dumnezeu de un picior dar din nou a eșuat totul.De atunci am lăsat criteriile de genul deoparte si am intalnit un om ce nu se încadrează fizic acolo dar cu care mă inteleg super bine.
Asa ca, eu consider că nu trebuie sa aiba culoarea de par x, înălțimea y, ochii z ca sa te stârnească fizic dar sa fie un măgar de om.Trebuie să îți placă comportamentul lui,respectul pe care ti-l acorda etc si dupa sa stai tu sa ii analizezi bicepsi.

E clar ca un om cu anumite trăsături mai nașpa (ca nah,degeaba ne ascundem dupa deget ca mai sunt si de genul) ce lasa o impresie proasta de cum il vezi sa nu te atraga, sau sa nu formezi un cuplu cu el, dar cred ca pentru a-ti face o idee exacta trebuie sa il si cunosti, sa fi-ti prieteni, sa ii acorzi timp.Dar asta înveți si o dată cu varsta, o dată cu maturizarea.

În cazul tau probabil problema e și că te învârtit in cercurile greșite de oameni.Adica daca încerci să agheti o fatuca din asta de 14/15 ani ce e "smecherita"si ce vrea sa se afirme prin partener, sau e in perioada in care vrea băieți "periculoși ", smecherasi si bombardieri clar nu o sa o atragi si nu o sa vrea nici macar sa te cunoasca pentru ca inca are mentalitatea de "daca nu îndeplinește criteriu x nici nu vorbesc cu el".Asa ca pentru a avea succes in a forma o relație trebuie si tu la rândul tău să analizezi persoana la care vrei sa ii atragi atentia, sa ii analizezi comportamentul, mentalitatea ca sa stii daca "te-ar lua" si merita sa o placi si sa iti bati capul, nu sa te iei doar după criteriile fizice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Unde ai întâlnit sute de femei? Pe siteuri de dating unde stau doar ratatele? Alea nu se pun

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Na, ca sa se simta cu adevarat implicate intr-o discutie e necesar sa le placa omul ala cu totul, nu le poti judeca, atractia vine involuntar oricum si natural.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Eee, nu e chiar asa, nu oricum, sunt barbati atragatori sau cat de cat atragatori, multi din ei.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Da, dar si ala cu care te intelegi, te-a atras cat de cat, ca atat conteaza.
Nu era vorba de mine, la mine a trecut de mult timpul ala, era vb la general.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Ma ale naiba ratate, eu in 25 ani asa am intalnit, iar cum l-am pus pe amicu meu ala aratos, sau pe ala de la sala si mai aratos, tot acolo, in 3-4 saptamani erau destule care ii vroiau de gagii, sa vezi ce interesate erau de ei, abia astepta sa ii vada, etc, se intelegeau f bine la banalitati si atat.

Si in realitate am intalnit destule, si pe net, insa si pe net tot femei sunt ca si in real, nu sunt extraterestre.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu m-am ferit niciodata sa spun ca pe partenerul meu nu l-am văzut că si pe un potențial iubit, ci ca si prieten.Nu e un om urat, are trăsături faine dar asta depinde si de gusturi.Mie una acum imi place, dar sunt oameni ce nu il considera plăcut.
La început nici macar nu m-a interesat fizicul lui, pentru ca am vrut să fim prieteni, deci clar nu a iesit in evidenta in fata mea cu aspectul, abia după ce ne-am cunoscut mai bine si am vazut ca ne intelegem i-am observat mai bine fizicul.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai asta am si zis, ca atractia vine involuntar in primul rand de la fizic, fara fizic deloc, nu mai are treaba cu tine, nu judecam, doar prezentam situatia.

Daca te place, esti zeu, orice prostie spui, e atenta la tine si implicata in discutie, altfel cucu.
Si chiar si femeile care au job-uri f bune, eu am dat de o cercetatoare in fizica pe FB, si aia tot prosteala si hahaiala vroia.
Asa ca..., si dupa aia te ia cu inteligenta.

Si culmea, era cu un cat de cat aratos care isi batea joc de ea. Asta apropo si de ca te ia cu, caracteru` ca sa fie bun.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Daca il placi asa, este foarte bine. Acuma depinde, nu stiu, ce sa zic.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Mie imi place de el acum, dar la început nu am prea avut eu treaba de cum arată el, pentru ca nu era vorba sa formăm o relație de iubire, ci doar de prietenie.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Da, cine stie, esti putin mai exceptie tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt mai multe excepții pe aici: SilentRain, Naty1, BloodyLips și inclusiv eu, nu doar una.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Sincer asa convins nu sunt, ca, chiar asa e, aici aici, doar asa cam pare, dar real nu se stie.
Poate nici voi nu stiti care e treaba cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Și la mine la fel începe. Mai întâi îmi place ca om, apoi formăm o relație de prietenie (dacă suntem compatibili) și apoi apare dragostea.
Tu confunzi două lucruri, Mosotti:
- dorința unei relații
- dorința de distracție
La întemeierea unei relații nu fizicul e primordial, ci caracterul, trăsăturile morale.
Pentru distracție, într-adevăr, atracția fizică duce la dorința sexuală.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Eu ma refer la dorinta de relatie, ca pentru distractie sau serioasa.
Exista persoane care fac relatie ocolind toata treaba care o zic eu, adica fara atractie deloc, insa acolo nu prea ai atractia aia, afectivul ala, si asa mai departe. Nu se stie daca apare dorinta sexuala cu acela.
Deci da, exista si exceptii.

Adica poti tine la omul ala, sa-l apreciezi si tot, are caracter, ceva in cap, si sa-l iei asa.
Si el pe tine.

Insa f putini fac asa.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

"Pai asta am si zis, ca atractia vine involuntar in primul rand de la fizic, fara fizic deloc, nu mai are treaba cu tine, nu judecam, doar prezentam situatia." Normal, stii cum e, sunt oameni care sunt in stare sa fie sinceri in privinta asta, dar si oameni care se baga in rahat pana la gat spunand povesti de adormit copiii pe care nu le cred nici ei, cine are experienta de viata cat de cat stie cu ce se mananca lucrurile de genul, ma amuz cand vad ca pentru ele (unele) nu conteaza fizicul, ca ar lua pe oricine, marii stand-uperi ai lumii sunt mici copii pe langa ele la faza asta.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Nu draga, daca intrebi 100000 de femei, toate o sa zica ca-s exceptii si ca nuuu cont fizicul la ele, ci doar calitatile.
Aiurea, vrajeala marii.

Nu e vb de sinceritate, e vb ca de multe ori nici ele nu isi dau seama, validarea fizica se face si la nivel de inconstient, iar ele au impresia ca vai ce le impresioneaza inteligenta si caracterul, si atat.

Dar nici nu intelege cand explici! Aici e problema. Neaga de nu se poate, desi realitatea arata contrariu.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Cam da, unele sunt atat de naive incat nici nu-si dau seama ca de fapt atractia a survenit mai intai fizic, apoi treptat au venit si altele, nu pot sa inteleg cum pot nega faptul ca pana sa stea de vorba cu o persoana ca sa-si dea seama ce fel de persoana e le atrage fizicul, doar nu citesc ganduri, ce Dumnezeu...
Nu sunt carcotas sa le acuz ca se uita dupa Brazi Piti dar daca atractia fizica nu e, restul devin can-can. Am mai spus, unii oameni stiu sa fie sinceri si sunt de apreciat, bine ca sunt si femei care le rad in fata visatoarelor de pe norisorul plutitor. Ai inclusiv si aici niste exemplare de genul.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai am inteles, nu stie, dar cand le explica omu, de ce nu intelege?

E normal sa se uite dupa fizic, insa sa nu nege. Iar daca nu isi da seama, macar sa nu respinga cand li se explica, mai ales ca se explica si de ce.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Ori se fac ca nu inteleg din prea multa ipocrizie, ori chiar sunt tute daca nu stiu ce se intampla cu ele.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate 100 %, ori nu recunosc, ori nu se prind.
Dar am zis, nu sti ce e cu tine, e ok, dar invata cand cineva iti explica! Nu respinge aiurea, mai ales ca realitatea confirma treaba.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Posibil big grin

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sti cum e,la începutul relației cand probabil sunteti si tineri normal ca va atragerii fizic,dar mai si îmbătrânit si daca te axezi pe chestia asta de la început,cand mai îmbătrânit va despărțiți ca nu va mai atrageti?

E bine sa nu iti iei langa tine un om a cărui fizic nu il suporți,adică nu stiu,Sa aiba un ochi la ceafă si unu in frunte sau chestii de genul ca nah,e normal ca involuntar sa respingi din punct de vedere amoros astfel de om, dar da, cred ca pentru a avea o relatie sanatoasa si de lunga durata trebuie sa va cunoasteti, sa aveti poate chiar o relație de prietenie înainte chiar daca e brunet cand tu vrei unul blond, ca nu se stie.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Pai nu posibil, e cam sigur!

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Pau am si zis ca in timp apare iubirea matura daca apare, si nu mai cont fizicul, dar asta catre batranete, e altceva, se modifica si creierul omului.
Dar la tinerete, e jale.

Pana ce omu isi pierde ultimul mm de frumusete, pune asta cam pe primul plan fizicul, si apoi se uita si la celelalte, mai ales femeile.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu spun ca ce spui tu e gresit, sau ca nu se intampla si cum zici tu, zic doar ca se poate si altfel.

Am văzut multe persoane ce au căutat frumusețea in tinerete, iar cand au mai înaintat in varsta si aveau sotie încă mai umblau după frumusețe in alta parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea femeilor te vad atractiv dupa ce formeaza o legatura emotionala cu tine, dar nu ai ce discuta cu barbati a caror experienta cu femeile se rezuma la matrimoniale.ro unde stau numai femei de o anumita categorie sociala. Nu degeaba sunt singuri la 30-40 de ani si o sa ramana singuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

De ce nu ai iubita? Ar trebui sa te grabesti daca e fizicul asa important ca la 30 de ani se mai uita naiba la tine mai ales ca deja ai burta si chelie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se face ca toti expertii in femei si relatii de la intrebarea asta sunt burlaci?