| ALWAYSBELIEVE15 a întrebat:

Am auzit multi utilizatori de pe TPU care dadeau sfaturi incolo si-ncoace cum ca intr-o relatie, fizicul nu conteaza, ci interiorul. Eu cred ca acesti oameni sunt niste frustrati care nu mai stiu cum sa atraga atentia straight face. Oricum as lua-o, eu n-as putea fi cu un baiat care nu ma atrage deloc fizic, oricat de mare IQ ar avea, sau ce caracter placut detine. Pana la urma, cand mergi pe strada, primul lucru pe care-l vezi este aspectul fizic, nu ce suflet mare are persoana respectiva. Bineinteles, dupa ceva timp, fizicul nu mai joaca un rol asa important, ci caracterul omului; asta e altceva. Asa cum n-as putea sta cu o persoana care arata bine fizic, dar e un nesuferit cand vine vorba de comportament.Dar eu nu suport persoanele cu 1000 de fete care fac pe Fecioara Maria ca " Vaai, da nu conteaza cum arata!", cand in realitate intra in stop cardiorespirator cand vad unu' cu patratele sau una cu fundu' cat China. Este o simpla parere, aveti dreptul sa ma contraziceti, daca puteti. Cei care incep sa comenteze si fac iar pe sfintii, le dau jet ( n-am nevoie de parerile retardatilor si nici sa demonstreze inca o data ca sunt, asa ca nu va mai obositi). P.S: Tampitii care se umfla in pene cu intrebarea: " Bun, si care-i intrebarea ta?" sa-si deschida ochii si sa nu faca pe chiorii ca le cer parerile happy
Si nu, nu e intrebare tampita! Vreau sa vad care mai e cat de cat normal pe aici :*

19 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Din punctul tau de vedere, exista doar alb si negru, n-ai aflat ca exista curcubeul...banuiesti,poate,dispersia dar n-o poti explica.
Un baiat frumos,o bila alba.
Un baiat urat,o bila neagra.
Un caracter bun, o bila alba.
Un caracter urat, o bila neagra.
Ne-ai expus doar cazul unui baiat frumos cu un caracter rau, o bila alba si-o bila neagra, deci.Cu care n-ai sta.
Poate realizezi,in putinatatea variantelor tale ca o bila alba si una neagra are si un baiat urat cu caracter bun,dar nici cu el n-ai sta.
Ce spui totusi,despre un baiat dragut, cu caracter normal?
Exprimat in culori, sa spunem, o bila rosie si una violeta.
Nu cred ca mai dai inapoi cu atata hotarare, iti trezeste macar curiozitatea.Si,poate,un zambet.
Un drogat frumos ca un inger? Un frumos si bun,bolnav de sida? Un urat care te lasa fara respiratie de ras?
Vezi cate culori? ROGVAIV si inca!
Incepi sa observi nitica superficialitate?
Oamenii,draga mea, nu se impart in frumosi si urati, buni si rai.
Pierzi din start daca gandesti asa, nici pe tine nu vei sti unde sa te situezi, pendulandu-te nebuneste intre doar(!) 4 variante!
Frumusetea omului e subiectiva si discutabila,caracterul nu.
Ochii aleg primii,e adevarat,dar frumusetea sta in ochii privitorului si izvoraste din sufletul lui,cu cat mai bogat,cu atat mai multe nuante si culori,in jur!
Focul din tine si avantul tau de fronda merita investite mult mai bine,cauta amanuntul care schimba intregul total,nu te multumi cu aparenta inselatoare!
Sunt de parere ca nu exista om in totalitate rau,asa cum nu exista nici om in totalitate bun,iar cand iubesti,deformezi idealizand orice are legatura cu omul iubit.
Chimia dintre doi oameni joaca un rol teribil,apropie o frumoasa de o bestie si viceversa,fara sa tina cont de nimic altceva,coincidenta e modul in care Dumnezeu ramane anonim,spunea Einstein,nu poti fi decat de acord!
Judecandu-i pe ceilalti,fara sa intelegi in profunzime ce se petrece,duce la concluzii gresite.
Fiecare om are ceva frumos,nu te vei potrivi cu toti,dar nu e important cata "frumusete" iti ofera ei tie ci tu,lor.
De tine sa ai grija si de frumusetea din tine.
Imbogateste-o,creste-o,fa-o orbitoare si lasa-i pe cei din jur s-o vada.
Fie fizica,fie spirituala,fie cu proprii ochi,fie cu ochii mintii, cineva o va vedea, in definitiv un singur om ne aduce fericirea totala, daca esti in clipa potrivita, la locul potrivit.
Poate ai inteles!happy

| Sheili a răspuns:

Pai,sunt persoane frumoase,dar na-i cam ce vorbi cu ei, deoarece sunt preocupati de aspectul lor fizic si se gindesc doar la ei si se bazeaza pe tot ce este material, de obicei aceste persoane nu sunt educate, deoarece sunt materialiste, si se bazeaza doar pe asta.

Daca ar fi o persoana cu chiar atragatoare nu conteaza atunci cind vorbesti cu ea iti este mult mai draga

Răspuns utilizator avertizat
| neutrino a răspuns:

Atunci cand o persoana nu are succes, da vina pe moralitate. Tu in esenta ai dreptate, dar ai un mod de a o spune...Eu inca nu am auzit niciun baiat care sa fi spus ca s-a indragostit de o fata tare urata, si ca acest lucru s-a intampla si la prima vedere.

| h3r a răspuns:

Ai mare dreptate, asta când te referi la cei frustrați.
Cu timpul, vei crește, te vei maturiza și vei învăța din greșeli și dezamăgiri, iar atunci nu îți vei mai permite să jignești persoanele care într-adevăr sunt capabile de o conversație și sentimente adevărate pentru cineva, indiferent de statut sau fizic.
Hai să nu-i mai judecăm pe cei care nu merită și să ne uităm în oala noastră. Poate nici tu nu ești mai bună așa, iar pentru răutatea sufletului tău, vei avea cândva de suferit și vei fi și tu criticată la rândul tău.

| Oana92 a răspuns:

Nu draga, nu suntem cu 1000 de fete, doar ca nu suntem superficiali. Iar ideea nu e ca mergem pe strada vedem un urat si gata ne-am indragostit de el. E trist daca asta e tot ce ai inteles. Ideea e ca pot exista lucruri la celalalt care sa ne atraga in ciuda faptului ca acel celalalt nu intra cu tiparele societatii asteia bolnave rau. Putem sa ne indragostim de cineva nu foarte frumos pentru ca ne face sa ne simtim bine, ne intelege, ne e alaturi, etc...

Aaaa...si la nesimtire se raspunde cu nesimtire asa ca fi recunoscatoare daca nu vei primi si ceva injuraturi...

| Exilee a răspuns:

Te sustin oarecum.
Ai dreptate. La egoismul din lume care sunt obsedati dupa fizic... si inceea ce ma priveste recunosc ca nici eu nu pun accent pe fizic (prea mult) in ideea ca nu as accepta sa stau cu o fata cu care sa-ti fie rusine, dar nici cu una egoista, nesufletista, care nu este pura, intleigenta etc...

Dar cand iubesti (de-ai putea sa iubesti si tu candva, DACA)vei observa cum toate defectele partenerului vor disparea si ti-l vei inchipui ca fiind perfect(ibil).
http://www.youtube.com/watch?v=pPlQmITpsD0

Sper sa-ti placa.
SI inca ceva! Crezi ca te ajuta mult fizicul in alegerea partenerului potrivit? Te inseli amarnic. NU uita, toti vom imbatrani, iar d.p.d.v. religios frumusetea trupului este data de cea interioara.

O seara placuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In universul acesta descris cam dur de tine, baietii mai putini inzestrati fizic de la natura ar trebui sa ramana «forever alone». Si ce vina au ei? O relatie nu trebuie sa existe neaparat din atractie fizica. Frumusetea n-o sa te atraga o viata intreaga. Te saturi la un moment dat. De parca si la 70 de ani tot o sa aveti chef de calarit. Frumusetea e efemera. Caracterul mai rar. Si tu stii asta deja.

La modul in care ai scris intrebarea tu nu esti capabila sa vezi dincolo de tinerete intr-o relatie. De fapt, de aici vine superficialitatea si frustrarea ta. Sa stii ca lumea nu se cupleaza asa sincron, (pana) la o anumita varsta cand exista atractie. Nu toti au norocul sau chiar si dorinta de a se cupla pana in jurul varstei de 20 de ani cand abia incep sa devina adulti. Pentru unii conteaza anumite lucruri mai mult decat relatiile, mai ales bazate pe atractie(eventual si de moment).

Bineinteles ca e posibil sa interpretezi prost raspunsul meu. Nu zic sa te cuplezi cu un elefant cand tu esti aproape anorexica pe langa el si asta doar pentru ca interiorul conteaza... E ceva din instinct de multe ori sa alegi pe cineva cu fizicul cat de cat compatibil/comparabil, practic proportional cu al tau. N-am ce contrazice in privinta asta. Nu cred ca e nimeni de parere ca o fata de 1.55 si 60kg ar putea sa aiba o relatie cu unul de 1.90 si 130 kg. Nici animalele nu se imperecheaza asawinking Iar daca da, n-ai de ce sa judeci tu asta pentru ca nu poti intelege.

Cand lumea spune "fizicul nu conteaza" nu trebuie sa interpretezi automat situatii extreme. Acestea sunt oricum rare si inca in stadiul de studiu de caz pentru unii ca tinehee hee Nu toate relatiile se bazeaza pe atractie fizica. Sunt oameni care pot depasi aceasta bariera impusa de tine. Ori pentru ca sunt deosebiti in interior(ceea nu vezi frecvent si poate fi laudabil), ori pentru ca e o relatie pe interes devil

In concluzie, eu merg pe ideea ca te referi la o frumusete oarecum naturala, innascuta, nu dobandita pe parcurs(mai degraba alterata, deci intr-un mod negativ), caz in care gandirea ta ar avea sens, dar daca critici frumusetea naturala nu faci decat sa dai dovada de superficialitate, egoism, chiar infantilism.
Pana la urma, tu alegi in cele mai multe cazuri perechea. Nu esti silita de nimeni. Insa lume perfecta la modul obiectiv nu gasesti. Nici tu nu esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„Cei care incep sa comenteze si fac iar pe sfintii, le dau jet ( n-am nevoie de parerile retardatilor si nici sa demonstreze inca o data ca sunt, asa ca nu va mai obositi)" - suntem pe un site unde toți avem păreri diferite, trebuie să te obișnuiești cu ele și să le combați cu argumente nu jignind, așa-i în viață.

Frumusețea trece, dar trebuie să te bucuri de viață și de tot ce ține de ea.

La bătrânețe deja nu îți mai pasă de asta, fiecare vârstă cu condițiile ei. Te îndrăgostești mai devreme de atât.

Nu poți să spui că nu contează fizicul, ar fi o minciună, o persoană urâtă afectându-ți imaginea. Oricine s-ar simți prost față de el însuși, darămite față de societate.
Și mai e ceva! Și aspectul contează, te vei simți superior sau inferior acelei persoane, or, într-o relație, zic eu, trebuie să existe egalitate și... accesibilitate.

| AndyLavy a răspuns:

Da. asa e. fizicul conteaza, domina in in aceste vremuri. Suntem atat de plini de prejudecati si multe altele incat discriminarea fie ea de orice natura este pe primul loc.Nu exista persoana care sa nu fi judecat macar o singura data o alta persoana dupa aspectul fizic. suntem oameni, si probabil asta este natura noastra, insa multi prea putini recunosc acest lucru.
majoritatea vor sa para mai presus decat ceilalti vezi Doamne ei nu judeca dupa aparente. Vrajeala! aspectul fizic conteaza, si intotdeauna va conta, si nu spun asta ca fiind cea mai frumoasa sau cea mai urata fata, insa asta este realitatea.
prima data este acea atractie fizica, care daca nu exista, nu mai exista nimic. si oare cum poti fi atras de o persoana care are unele probleme in ceea ce priveste fizicul. este adevarat, ca pe parcurs intrand in contact cu ea, te poti obisnui, ii descoperi si alte calitati. insa la prima vede, din ceea ce am vazut in aceasta lume, fizicul predomina.

| AndyLavy a răspuns:

Mult*
vedere*
Scuze pentru evetualele greseli.

| sayWhaaat a răspuns:

Pai fizicul conteaza si el, dar in proportie foarte mica. Ce-ti trebuie 1, 85 cand poti pur si simplu sa te urci pe porfofel sa cresti vreo 10 cm?
Nu zic numai de fete, ca sunt si o gramada de curve masculine in lumea asta.
Nu ma deranjeaza sa fie asa pentru adulti, ca na, asa e firea omului, dar acum si toti adolescentii au urmarit exemplul...vad fete frumoase langa pitici grasi libidinosi, dar care le ofera suport financiar.
Ca o concluzie, consider ca opinia ta e invalida, si ca fizicul nu e un criteriu de comparatie decat cand incerci sa alegi intre doua persoane cu situatie materiala egala, sau apropiata.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Ai mare dreptate! Și pentru cine zice că în zilele de azi fizicul contează, o zice greșit: fizicul și atractivitatea au contat și au stat pe primul loc în din cele mai vechi timpuri atât în cadrul relațiilor amoroase, cât și celor sociale! Numai grasele au tendința de a spune că nu contează cum arăți! Ce rea am fost aici, au, au, au!

| MetalHead04 a răspuns:

Gen..sa te combini cu un boschetar ca e bun la suflet day dreaming.

| caterinasmile a răspuns:

Nici eu nu as putea sa sarut pe unu care nu'mi place deloc fizic.
Te inteleg dar asta nu inseamna ca cei ce spun asta sunt frustrati. Cred ca e mai normal sa alegi pe unu mai uratel dar care stie sa se comporte decat unu plin de muschi care sa se uite la tine ca la un nimic chiar daca esti foarte frumoasa. Adica eu as prefera sa fiu respectata si apreciata decat sa'si bata joc de mine cineva.
Daca cei ce spun "Nu conteaza cum arata" se refera la o relatie cu cineva pe care il iubesti atunci asa este. Nu toata lumea a fost inzestrata cu frumusete si crede'ma ca atunci cand esti indragostit nu'ti mai pasa de cum arata. Cred ca nu conteaza frumusetea ci mai degraba sa fie curat, sa nu fie plin de jeg si sa miroase a transpiratie ori altele.Cat de buna ar fi acea persoana, frumoasa sau urata si chiar daca exista dragoste nu cred ca ai putea sa te apropii de ea sa'i suporti mirosul.
E si normal cred ca pe strada te uiti dupa o persoana frumoasa pentru ca aia place ochiului.
Si ca sa-ti spun sincer iubitul meu e un pic mai mic decat mine de inaltime si sincer nu ma doare de chiestia asta.Cu'i nu'i place sa nu se uite.
Deci cred ca " Nu conteaza cum arata!" se aplica celor ce se iubesc. E doar parerea meawinking :*

Răspuns utilizator avertizat
| Anaaa9411 a răspuns:

O sa ti se dea un premiu...

| Ketaminne a răspuns:

Ai perfecta dreptate!
Ai o bulina alba din partea meah...hee hee